Aleksandras Nevzorovas © Lydia Nevzorova nuotr.

Jei gyvenimas būtų baigęsis 1991 m. Aleksandras Nevzorovas būtų įėjęs į istoriją kaip šiukšlių šiukšlė, propagandistas, kuris liejo purvą ant drąsių Lietuvos gynėjų propagandiniu vėmalu “Naši”, kuriuo, nelabai kas patikėjo, ir į Maskvos gatves palaikyti Baltijos šalis tuomet išėjo šimtai tūkstančių rusų. Bet gyvenimas tęsiasi ir po to kai Nevzorovas asmeniškai sudalyvavo keliuose kruvinuose karuose ir tai ką jis pamatė, ko gero, pagimdė šiame makabriškame personaže tam tikrus pokyčius.

Prieš gerus 5 metus,  jis ėmė vesti laidas sąlyginai laisvoje ir objektyvioje radio stotyje “Exo Moskvy” ir jau pirmose laidose, pareiškė, kad gailisi savo vaidmens tragiškuose sausio įvykiuose, skėlė komplimentus Daliai Grybauskaitei bei ėmė nuosekliai kritikuoti Rusiją, rusų stačiatikių bažnyčią ir putinizmą, militarizmą, imperines šalies ambicijas. Ir darė tai taip aštriai, nuosekliai, užsispyrusiai bei taikliai, kad sunku atrasti analogų rusų tarpe. Visas savo laidas paskutiniu metu baigdavo fraze “Slava Ukraini!”, “Živie Belarus! “

Kaip pranešė Ukrainos pareigūnas, už „nepamainomą tarnybą šaliai“ rusų televizijos žurnalistui ir Kremliaus kritikui Aleksandrui Nevzorovui buvo suteikta Ukrainos pilietybė.

Nevzorovas socialiniuose tinkluose sukritikavo Rusijos veiksmus kovo 9 d., kai šalies valdžia įsakė apšaudyti Mariupolio gimdymo namus, taigi Kremlius liepė suimti Nevzorovą. Kaip buvo teigiama teisme Maskvoje, Nevzorovo įrašų turinys „tyčia skelbė melagingą informaciją“ apie Rusijos „specialiąją karinę operaciją“ Ukrainoje.

Ukrainos Prezidentas Volodomyras Zelenskis suteikė Nevzorovui ir jo žmonai Lydijai Ukrainos pilietybę, per „Telegram“ susirašinėjimo programėlę rašė Ukrainos vidaus reikalų ministro padėjėjas Antonas Geraščenko.

– Ačiū jums, Aleksandrai ir Lydija, už jūsų drąsą ir sąžiningumą. Už nuoširdžias pastangas pabaigti karą ir sąžiningą situacijos įvertinimą, – rašė Geraščenko.

Nevzorovas, jau kuris laikas pasitraukęs iš Rusijos, teigė esantis dėkingas Ukrainos žmonėms, kad šie jam leido „tarp jų užimti savo vietą“.

Ukrainoje įstatymai paprastai iš užsieniečių reikalauja atsisakyti kitų šalių pilietybės, jei jie nori tapti Ukrainos piliečiais.

Maskva pareiškė, kad Mariupolio ligoninės užpuolimas – tai Kyjivo pasaka. Savo veiksmus ji grindė teigdama, kad ligoninę buvo užėmę ekstremistinės Ukrainos pajėgos, o civiliai jau seniai buvo pasišalinę iš vietos.

Nevzorovas, kažkada buvęs Parlamento narys ir dirbęs su nepriklausomomis žiniasklaidos priemonėmis, yra vienas iš pagrindinių taikinių, kuriuos Kremlius, išleidęs naująjį „melagienas“ apie Rusijos armiją kriminalizuojantį įstatymą, siekia ištirti.

Vien nuo kovo mėnesio Rusijos valdžia pradėjo bent 53 kriminalines bylas dėl „melagienių“ platinimo.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: