© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Pasaulio galios sekmadienį skubėjo pasiekti istorinį susitarimą, kuriuo būtų užkirstas kelias Iranui pasigaminti atominę bombą, ir derybų maratonui artimas šaltinis sakė, kad susitarimas yra “98-iais procentais” baigtas.

Abi derybų šalys suintensyvino savo diplomatines pastangas prieš naują pirmadienio terminą, kad būtų pasiektas susitarimas ir užbaigtas 13 metų trunkantis susipriešinimas su Iranu, kuris siekia sunkių sankcijų palengvinimo.

“Galvoju, kad mes artėjame prie kai kurių realių sprendimų. Tad aš pasakysiu, nes mums liko keli sunkūs darbai, (kad) lieku kupinas vilčių. Kupinas vilčių”, – Vienoje žurnalistams sakė JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris).

J.Kerry, kuris sekmadienį ryte skyrė sau laiko dalyvauti mišiose Šv.Stepono katedroje, naujausias derybas su kolega iš Irano Mohammadu Javadu Zarifu (Mohamadu Džavadu Zarifu) pavadino “pozityviomis”.

Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovė Federica Mogherini (Federika Mogerini) “Twitter” parašė, kad tai “lemiamos valandos”.

Prasidėjus 16-tai diskusijų dienai sužibo viltis, kad persilaužimas pagaliau gali būti arti – po to, kai iki vėlumos užsitęsė vadinamosios grupės P5+1 – Didžiosios Britanijos, Kinijos, Prancūzijos, Vokietijos, Rusijos ir Jungtinių Valstijų – derybos.

“98 procentai šio teksto baigti”, – sakė diskusijoms artimas šaltinis po visą šeštadienį vykusių dvišalių ir daugiašalių susitikimų.

Tačiau liko du ar trys svarbūs klausimai, tarp jų – dėl to, kiek laiko turėtų trukti susitarimas, ir dėl tarptautinių sankcijų Iranui, tokių kaip Jungtinių Tautų (JT) ginklų embargas, panaikinimo, pridūrė šaltinis.

“Dabar reikia politinio sprendimo. Ir jei jis bus padarytas, viskas galėtų greitai (judėti į priekį)”, – sakė šaltinis.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurentas Fabiusas (Loranas Fabiusas), kuris sekmadienį išvyko į Paryžių, bet vėliau turi grįžti, šeštadienį sakė, kad derybose artėja kritinis momentas.

“Viskas yra ant stalo. Dabar laikas spręsti”, – sakė jis.

Trys ankstesni terminai šiame derybų rate jau buvo praleisti.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: