Pexels.com archyvo nuotr.

Seimas pritarė Kibernetinio saugumo įstatymo pataisoms, kuriomis Nacionaliniam kibernetinio saugumo centrui (NKSC) suteikiamos papildomos teisės ir funkcijos sprendžiant kibernetinius incidentus, skelbiama Seimo Laisvės frakcijos pranešime žiniasklaidai.

„Lietuvoje pastaraisiais metais kibernetinio saugumo incidentų kiekis ir jų daroma žala auga. Įvairių tarptautinių ataskaitų duomenimis Lietuva užima 6 vietą Europos Sąjungoje pagal grėsmę jos gyventojams tapti kibernetinio nusikaltimo aukomis. Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, finansiniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių 2022-aisiais išviliojo beveik 12 mln. eurų.

Tokių nusikaltimų užkardymui, taip pat melagingos, valstybės ir piliečių saugumui grėsmę keliančios informacijos prieinamumo ribojimui, blokuojant tokių interneto svetainių pasiekiamumą, itin svarbus operatyvumas, profesionalumas ir tarpinstitucinis bendradarbiavimas.

Suteikus papildomas teises ir funkcijas NKSC – visa tai bus užtikrinama“, – teigia projekto iniciatorius, Laisvės frakcijos narys Kasparas Adomaitis.

Anot Seimo nario, sukčių sukurtų svetainių blokavimas yra viena iš efektyviausių priemonių mažinti jų sukeliamą žalą piliečiams.

„Noriu atkreipti dėmesį, kad iki šiol nebuvo vieningos sistemos, kurioje institucijos keistųsi informacija apie blokuojamas interneto svetaines bei ar blokavimas yra įvykdytas. Tad dalis svetainių „praslysdavo“ neužblokuotos, ar užblokuotos tik dalies interneto paslaugų tiekėjų.

Įdiegus naująją sistemą, vienoje vietoje bus skelbiama informacija apie visų institucijų pateiktus privalomus nurodymus blokuoti konkrečią interneto svetainę. Tad kokios interneto svetainės yra kenksmingos, galės pasitikrinti kiekvienas norintis“, – sako K. Adomaitis.

Dalijamasi, kad pokyčių saugesnio interneto srityje siekiama ir dar vienu parlamentaro K. Adomaičio pasiūlymu. Praėjusią savaitę bendru sutarimu po pateikimo pritarta įstatymų paketui, kuriuo siekiama įvesti vienodą tvarką, kaip institucijos, galinčios duoti privalomuosius nurodymus riboti prieigą ar pašalinti informaciją internete, turėtų tai vykdyti.

Pridedama, kad taip siekiama palengvinti kenksmingų interneto svetainių blokavimą tiek pačioms institucijoms, tiek interneto tiekėjams.

Projektu taip pat siūloma leisti 72 valandoms be teismo sprendimo blokuoti tinklapį, kuris bando išvilioti asmens tapatybės ar mokėjimo operacijoms atlikti reikalingus duomenis.

„Pirmos valandos apribojant finansinių sukčių tinklapius būna lemtingos“, – tikina K. Adomaitis.

ELTA (ELTA)

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: