Filmo "Tamsos riteris" (2008) kadras

Žiūrėdami filmą, žiūrovai dažniausiai seka pagrindinio herojaus, kurio vaidmenį atlieka pagrindinis aktorius, kelionę. Tačiau kino istorijoje nemaža atvejų, kuomet ne pagrindinį vaidmenį atliekantis aktorius užkariauja žiūrovų širdis sužibėdamas ryškiau už pagrindinę filmo žvaigždę.

Nuo kultinio Kovos klubo iki šiandieninių Holivudo blokbasterių, tokių kaip Savižudžių būrys, pasitaikė atvejų, kuomet pagrindiniai aktoriai buvo užgožti antrojo plano aktorių.

Heath‘as Ledger‘is atsidūrė dėmesio centre filme Tamsos riteris (2008), nors pagrindinį vaidmenį atliko Christian‘as Bale‘as.

Britų režisierius, rašytojas ir prodiuseris Christopher‘is Nolan‘as , savo neprilygstamu Tamsos riteriu,  superherojų pasaulyje užkėlė labai aukštą kartelę. Viskas, ką mes turime žinoti apie Betmeną, yra būtent šiame tamsiame ir labai realistiškame trileryje.

Kritikų ir žiūrovų tarpe šis filmas laikomas geriausiu DC komiksų ekranizacijų istorijoje. Nors niekas geriau už aktorių Christian Bale nesuvaidintų Betmeno, šiame filme visą dėmesį prikausto Heath Ledger ir jo įkūnijamas maniakas, chaoso veidas Džokeris. Režisierius visiškai pakeičia nusistovėjusią nuomonę apie paprastus vagis ir nusikaltėlius paversdamas Džokerį neeiliniu personažu – jis netrokšta svetimo turto ar pinigų, vienintelis jo siekis yra sukelti aplink save chaosą ir sunaikinti Betmeną, kaip žmogų ir asmenybę. Būtent šis vaidmuo ir herojus tapo magnetu, pritraukusiu minias žiūrovų ir kritikų, kai kurie jų šį vaidmenį įvardijo karjeros vaidmeniu.

Ankstesniuose filmuose kiekvienai rolei buvo rimtai ruošiamos atrankos ir svarstoma kandidatūra iš gausybės aktorių. Šiame filme režisierius Christopher Nolan buvo užtikrintas – Heath Ledger yra tas, kuris turi vaidinti Džokerį ir jis buvo vienintelis režisieriaus aktorių sąraše

„Kaip, tikriausiai, ir buvo galima tikėtis, „Tamsos riteris“ yra Ledger‘io filmas. Tai buvo aukštai iškilęs pasirodymas,- rašė Empire. – Nuo jo grėsmingo Gotamo gaujos pasveikinimo, iki grėsmės ir ugnies, kuriomis užburia trumpam keisdamasis su Mege Gyllenhaal, iki Sofi stebinančio pasirinkimo trečiame vaidmenyje, jis tikras, smarkus, nepaprastas. Tikra gamtos jėga.“

Kai 2008 metų sausį pasaulį apskriejo žinia, kad Heath Ledger mirė, filmas gerbėjų tarpe tapo tik dar labiau mistiškas. Vien faktas, kad Heath viso filmavimo laikotarpiu rašė Džokerio dienoraštį, kuriame rašė žymias frazes, piešė iliustracijas ir perrašinėjo scenarijaus eilutes, viso filmo atmosferą ir Džokerio personažą padaro dar labiau tikrovišku ir paslaptingu.

Nors Jamie Foxx ir Beyoncé buvo Svajonių merginų (2006) žvaigždės, Jennifer Hudson buvo ta, apie kurią kalbėjo visi.

Neilgai trukus po buvimo šou Amerikos dieviaitis, Jennifer Hudson atliko savo karjeros lūžiu tapusį pasirodymą filme Svajonių merginos (2006), taip pradėdama savo aktorės ir dainininkės karjerą. Filme pasakojama apie fiktyvią merginų grupę, kurią sudarė Deena (vaidmenį atliko Beyoncé), Effie (J. Hudson) ir Lorrell (Anika Noni Rose). Kartu jos siekė šlovės tol, kol iš grupės buvo išspirta Effie. Atliekamo vaidmens emocinė kelionė padėjo J. Hudson tapti žvaigžde.

Hudson „Svajonių merginas“ paverčia įvykiu, kurį apgaubia svarbumo ir išskirtinumo aura, rašo SFGate. Iš jos sklido magija… Reikia sutikti, be jos skleidžiamo stebuklo, be to jausmo, kuris kyla pamačius ją atliekant kažką tokio įstabaus, „Svajonių merginos“ nebūtų tokios įspūdingos.  

2007-aisiais Hudson už savo vaidmenį filme laimėjo Oskarą.

Brad‘as Pitt‘as buvo antro plano aktorius Kovos klube (1999), tačiau sužibėjo ryškiau už pagrindinį vaidmenį atlikusį Edward‘ą Norton‘ą.

Davido Finčerio filmas „Kovos klubas“ yra tokio pat pavadinimo neįtikėtinai puikaus amerikiečių rašytojo Chucko Palahniuko romano ekranizacija. Paradoksalu, tačiau knygą išpopuliarino 1999 m. pasirodęs dabar kultiniu laikomas filmas.

„Oskarui” nominuotoje juostoje filmavosi tokios Holivudo žvaigždės kaip Bredas Pitas (Brad Pitt) ir Edvardas Nortonas (Edward Norton). 1999 metais pasirodžiusį filmą palankiai įvertino kritika, taip pat filmas pretendavo į „Oskarą“ garso efektų montažo kategorijoje.

Jau nuo pat pirmųjų filmo minučių pagrindinis filmo herojus Džekas įtraukia į savo minčių pasaulį. Jis kenčia nuo nemigos ir yra ne pats laimingiausias žmogus žemėje. Tačiau Džekas suranda užsiėmimą. Jis vaikšto į įvairius susitikimus: alkoholikų, sergančiu vėžiu, tuberkuliozės, persivalgėlių – storulių,  nors jo nei vėžys, nei alkoholizmas nekamuoja. Džekas tampa priklausomas nuo susitikimų. Jis jaučia vidinį pasitenkinimą klausydamas žmonių istorijų, o taip pat ir pats gali išsipasakoti ir išsiverkti, nes kiti manydami, jog jis tuoj mirs jį visada išklauso.

Vieną dieną susitikime jis sutinka Marlą – tokią pačią priklausomą nuo susitikimų, kaip ir jis, o tai jį begalo supykdo, tačiau viduje jis jai jaučia savotišką meilę. Galima sakyti, jog filmo vingiai apsiverčia, kai Džekas sutinka Tailerį – muilo pardavėją, pliačiančią ir griaunančią ribas asmenybę.

1999-aisiais Kovos klubo premjera atrodė nuviliančiai – niūrūs skaičiai kino teatrų kasose nežadėjo nieko gero, tačiau staiga filmas tapo kultiniu. Kino juostoje Edward‘as Norton‘as vaidiną vyrą, kuris pradeda pogrindinį kovų klubą su Tyler‘io Durden‘o (akt. Brad‘as Pitt‘as), kuris gamina muilą, pagalba. Nors pagrindinis vaidmuo ir užmokestis yra skiriamas Norton‘ui, būtent Brad‘as Pitt‘as ir jo vaidmuo tampa tikra filmo žvaigžde, ypač žinant siužeto vingius, kurių žiūrovai nesitiki.

Norton‘as – geras kaip visada, tačiau Pitt‘as – išskirtinis, jis suteikia Tyler‘iui užburiantį efektingumo ir pavojingumo įspūdį, – teigė kritikai.

Robert‘ą De Niro ir Ray‘ų Liottą Geruose vyrukuose (1990) nustelbė Joe Pesci.

Didelių pristatymų čia nereikia, tai – vienas iš kelių Martino Scorsese šedevrų, kurie buvo įtraukti į šį sąrašą, ir filmui „Geri vyrukai“ tai pelnyta vieta. Šis filmas 1991 m. laimėjo „Oskaro“ apdovanojimą už geriausią antro plano aktorių (aktorius Joe Pesci) ir buvo nominuotas dar 5 „Oskarams“, tarp kurių buvo geriausio filmo ir geriausio režisieriaus kategorijos. Filmas „Geri vyrukai“ turi viską – nuo tobulų aktorių iki puikios istorijos. Šis kūrinys be jokios abejonės yra vienas geriausių visų laikų gangsterių filmų.

Tai – labai įdomi biografija, kurią aktorius Ray Liotta pasakoja pirmuoju asmeniu kaip realaus gyvenimo nusikaltėlis ir išmintingas vaikinas Henry Hill. Šiame filme yra genialių akimirkų, kurios kartais perteikiamos humoro forma, kaip, pavyzdžiui, garsioje scenoje „Ką turi omenyje sakydamas, jog aš juokingas?“, kur genijus Joe Pesci erzina aktorių Ray Liotta.

1990-ųjų Martin‘o Scorsese‘s filme Geri vyrukai žiūrovai stebi Ray‘aus Liotta‘os įkūnijamą vaidmenį, Henrį Hillą, kuris prisijungia prie gaujos Niujorke. Savo kelyje jis sutinka gangsterius James‘ą Conway (akt. Robert‘as De Niro) ir Tommį DeVito (akt. Joe Pesci). Būtent pastarasis tampa liūdnai pagarsėjusiu filmuose apie gaujas, kadangi jis ypač žiaurus ir psichopatinis.

Ponai De Niro, Liotto, Pesci ir Sorvino kartu tiesiog žiba, tačiau pono Pesci vaidmuo – ryškiausias, tuomet rašė The New York Times.

1991-aisiais Pesci gavo Oskarą už geriausią antraplanį vaidmenį, kai tuo tarpu kiti filme vaidinę aktoriai nebuvo nė nominuoti.

Nors Vargdieniuose (2012) Anne Hathaway atliko pirmąjį vaidmenį, nuo kitų aktorių ji nugvelbė ir šlovę, ir Oskarą

2012-aisiais žymusis miuziklas Vargdieniai ekranuose pasirodė su didžiuliu aktorių žvaigždynu, kuriame – Hugh Jackman‘as, Russell‘as Crowe‘as, Amanda Seyfried, Helena Bonham Carter ir Eddie Redmayne. Bet tikrąja žvaigžde tapo Anne Hathaway, vaidinusi Fantiną. Tai buvo pirmasis vaidmuo pradinėje scenoje, jos dėmesį kaustantis pasirodymas buvo atliekant I Dreamed a Dream.

Pirmame ilgame „Vargdienių“ vaidmenyje Anne Hathaway praveria burną, ir išsiveržia agonija, pasišventimas ir šiurkštumas, kurie buvo it nenaudojamos puošmenos visame šiame kenčiančiame pop operų atlikime, rašė The New York Times. Tai it skustuvas! Kaip bebūtų, panelė Hathaway laiko jus susižavėjusius gryna, drebinančia emocija. Ji užvaldo dainą, sceną ir filmą, ir savo stebinančią gerklę paverčia tuštumos vizija.

Nepaisant to, kad pasirodė tik filmo pradžioje, A. Hathaway laimėjo apdovanojimą už Geriausią antraplanį vaidmenį.

Javier‘o Bardem‘o vaidinamas piktadarys užgožė Tommio Lee Jones‘o ir Josh‘o Brolin‘o atliekamus vaidmenis.

Kiekvienas brolių Coenų filmas kino pasaulyje laukiamas su dideliu nekantrumu, tačiau su ,,Šioje šalyje nėra vietos senukams“ (,,No Country for Old Men“, 2007) jie pranoko patys save. Filmas sutiktas kritikų ir žiūrovų liaupsėmis, daugelis apibūdina jį kaip geriausią brolių kūrinį. Daug pasako ir pelnyti apdovanojimai – filmas 2007-aisiais gavo net 4 Oskaro statulėles, vieną jų – už geriausią metų filmą.

Siužetas – būdingas noir stilistikai. Nedidelio Teksaso miestelio gyventojas, Vietnamo karo veteranas, netikėtai tragiškai pasibaigusioje narkotikų perdavimo scenoje randa lagaminėlį su dviem milijonais dolerių. Svajodamas apie geresnį gyvenimą, vyras nusprendžia pinigus pasilikti sau, nežinodamas, kad šis sprendimas privers jį sprukti ir kovoti už savo gyvybę. Ant kulnų vyriškiui mina ne tik miestelio šerifas, bet ir psichopatas samdomas žudikas, kurio užduotis – atgauti pinigus.

Šiame filme broliai Coenai pasauliui pristatė naują piktadarį, kuris kone išsyk tapo legendiniu: tai Antonas Chigurhas. Filme Javier‘as Bardem‘as įkūnijantis Chigurhą vaidina šaltą, bejausmį žudiką, kuris apibūdinamas kaip vaiduoklis. Bardem‘as vaidmenį atlieka su kaulus stingdančiu preciziškumu, iki kurio toli daugeliui žymiausių aktorių.

Tikrai yra šis tas gąsdinančio matant tokį užsidegusį ir įvairialypį aktorių kaip Bardemas vaidinantį tokį šaltą ir bejausmį vaidmenį kaip Chigurh‘o, rašė kritikai.

Už geriausią antraplanį vaidmenį Bardemas laimėjo Oskarą, kai tuo tarpu nė vienas iš kitų aktorių nebuvo nominuoti jokiam apdovanojimui. Šis filmas ne tik neo-noir, bet ir neo vesterno pavyzdys. Filmas pasižymi tamsia atmosfera, jame gausu veiksmo ir įspūdingų veikėjų charakterių.

Filme Džeris Magvairas (1996) pagrindinį vaidmenį atliko Tom‘as Cruise‘as, tačiau sužibėjo Cuba Gooding‘as Jr.

Džeris Magvairas pasirodė 1996 m., ir tapo stipriu kulltūriniu reiškiniu ir klasikiniu filmu. Filme pasakojama apie T. Cruise‘o įkūnyto pagrindinio veikėjo gyvenimą kai šis atsiskiria nuo sporto agentūros ir siekia pasirašyti sutartį su atletu Rod‘u Tidwell‘u, kurį vaidino Cuba Godding‘as Jr. Jis šiam vaidmeniui suteikia gyvumo pasakydamas tokias įsimenamas frazes kaip Rodyk pinigus!

Gooding‘as taip įtikinamai vaidina savanaudį besmegenį klientą, kurį Dalaso „Cowboys“ norėtų pritraukti į savo komandą, taip rašė Hollywood Reporter.

Nors abu aktoriai, T. Cruise‘as ir C. Gooding‘as, buvo nominuoti Oskarams, apdovanojimą gavo tik C. Gooding‘as.

Emily Blunt pavergė gerbėjų širdis filme Ir velnias dėvi Prada (2006) nepaisant fakto, kad pagrindinius vaidmenis atliko Meryl Streep ir Anne Hathaway.

2006-aisiais įvyko Ir velnias dėvi Prada premjera. Filme dėmesys skiriamas Anne Hathaway įkūnijamos Andy vaidmeniui: ši tampa galingos ir įtakingos aukštosios mados žurnalo redaktorės (akt. Meryl Streep) asistente. Filmas kurtas remiantis knyga, kuri parašyta pagal autorės patirtį dirbant Vogue kartu su redaktore Anna Wintour.

Nors M. Streep vaidmuo, už kurį ji buvo nominuota Oskarui, yra esminė filmo ašis, aukščiau kitų iškyla Emily Blunt. Ji vaidina Emilę, patyrusią asistentę, kuri yra itin įsitempusi ir komiškai atstumianti.

Nepaisant fakto, kad stebime Andy sprendžiančią „Runaway“ žurnalo problemas dirbant po vyr. redaktorės Mirandos Priestly spaudimu, senbuvė asistentė Emilė Charlton auditoriją palenkė savo pusėn su savo nuolatiniu raukymusi, trumpais, bet kandžiais juokeliais, ir piktybiniu elgesiu, rašė Pop Sugar. Šis vaidmuo padėjo kilti Emily‘s Blunt karjerai.

E. Blunt buvo nominuota trims apdovanojimams, tarp kurių – Auksinis Gaublys.

Johhny Depp‘as filme Kas graužia Gilbertą Greipą (1993) nublanko prieš Leonardo DiCaprio

1993-aisiais Johnny Depp‘as suvaidino Gilbertą Greipą, vidurio vakarų vyruką, kuris rūpinasi savo nutukusia motina ir protinę negalią turinčiu broliu Arnie, kurį vaidino tuomet aštuonuolikmetis Leonardo DiCaprio. Profesionaliai įsikūnijęs į berniuką, sergantį psichine liga, DiCaprio pademonstravo savo vaidybinius gabumus, taip suteikdamas filmui gyvą ir jaudinantį pasirodymą.

Bet tikrasis filmo realumas atskleidžiamas ponaičio DiCaprio, kuris Arnio nervinius tikus atvaizduoja taip stulbinančiai tikroviškai, kad pradžioje būna net sunku žiūrėti, anuomet rašė The New York Times. Ponas DiCaprio perteikia nežmonišką kiekį grynų Arnio emocijų ir aiškiai parodo, kodėl broliai Greipai turi nesulaužomą tarpusavio ryšį. Vaidmuo turi aštraus, neįtikėtino įtemptumo viso filmo metu, nuo pradžios iki pabaigos.

DiCaprio buvo nominuotas Oskarui, o pagrindinį vaidmenį atlikęs Depp‘as – ne.

Nors Savižudžių būryje (2016) vaidino visas puikių aktorių ansamblis, filmas tapo šuoliu Margot Robbie.

Režisierius bei filmo autorius David Ayer, pasižymėjęs tokiose juostuose kaip „Įniršis“ arba „Išbandymų diena“ žinomas savo talentu pakviesti garsias pavardes. Jis „Savižudžių Būryje“ pristatė visą puokštę naujų bei labai spalvingų herojų. Juosta pasakoja apie naujai suburtą antžmogių būrį, kurį surinko Jungtinių Amerikos Valstijų vyriausybė tam, jog ateityje užkirstų kelią galimam blogiui. Šios idėjos autorė – vyriausybės gerbiama Amanda Waller (Viola Davis). Pasižyminti stipriu charakteriu bei savo šaltakraujiškumu ji prisiima visą atsakomybę už šią grėsmę keliančią blogiukų rinktinę.

2016-aisiais DC išleistame superherojų filme vaidmenis atliko tokie aktoriai kaip Will‘as Smith‘as, Viola Davis, David‘as Harbour‘as ir Jared‘as Leto. Tačiau Harlę vaidinusi Margot Robbie nustelbė kiekvieną iš jų taip, kad jos herojė šiemet sulaukė atskiro savo filmo, Plėšriosios paukštės ir Fantastiškoji Harlė Kvin. Lengvabūdiška, seksuali, bebaimė ir žiauri pakvaišėlė, savo gyvenimą susiejusi su nemažiau spalvingu Gothamo miesto piktadariu Joker‘iu (Jered Leto). Nėra net kalbos, jog būtent šis filmas tapo vizitine Margot Robbie kortele Holivude.

Tai – Harlės Kvin filmas, ir visi kiti personažai „Savižudžių būryje“ tiesiog papildo jos vaidmenį, rašoma Indie Wire. Viskas sukasi aplink asmenybę, o Harlė ją turi didžiulę. Drovi, komiška ir visiškai pamišusi ji nustelbia visus likusius DC visatos charakterius, ir Margot Robbie, kuri vaidina „Būryje“, okupuoja kiekvieną išdykusią nišą savo susisukusioje galvoje.

Taip pat skaitykite: TOP 10 geriausių XXI a. antro dešimtmečio filmų

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 

Taip pat skaitykite: