Filmo "The Dark Knight" (2008) kadras

Milijonai kino mėgėjų visame pasaulyje su nekantrumu laukia pasirodant naujų Kristoferio Nolano filmų. Jis yra ne tik vienas geriausių šios kartos kino režisierių, bet ir vienas finansiškai sėkmingiausių. Daugybei apdovanojimų nominuotas ir daugybę jų laimėjęs, bet vis dar laukiantis savo pirmojo Oskaro. Įspūdingą kinematografiją ir dar įspūdingesnius efektus savo kūriniuose derinantis su tokiomis temomis, kaip egzistencija, etika ir moralė, laiko suvokimas, subjektyvus žmogaus pažinimas, Kristoferis Nnolanas mažų mažiausiai nusipelno pripažinimo. Šiai dienai jis yra režisavęs 10 pilnametražių filmų, todėl šiame sąraše, nuo silpniausio iki stipriausio, siūlome pažvelgti į juos visus.

10. Sekimas / Following (1998)

1998-ieji ir pirmasis pilnametražis Kristoferio Nolano filmas, kuris iškart parodė kokį potencialą šis režisierius iš tiesų turi. Filme pasakojama apie jaunuolį, kuris yra tiesiog apsėstas atsitiktinių žmonių sekimu gatvėje. Tiesa, vienas iš tokių sekimų Bilui nesusiklosto, jį sučiumpa vyriškis, vardu Kobas. Kobas, prieš jo valią, Bilą įtraukia į nusikaltimų ir įsilaužimų pasaulį, o jaunuolis, savo ruožtu, jame pradeda matyti mokytoją, draugą ir netgi blogąjį brolį dvynį. Vos 6000 dolerių biudžetas nesutrukdė filmui tapti puikiu pavyzdžiu parodančiu tai, jog užtenka puikios istorijos ir tinkamo aktorių išpildymo norint sukurti tikrai gerą filmą, kuris priverčia žiūrovą ne sykį susimąstyti.

9. Nemiga / Insomnia (2002)

Nemiga – antrasis britų režisieriaus „statytas“ filmas. Tai yra norvegų režisieriaus Eriko Skojlbergo kurto filmo tokiu pačiu pavadinimu adaptacija. Kaip ir, galima sakyti, originaliame filme, Kristoferio Nolano „Nemigoje“ yra sekamas dviejų – patyrusio ir dar visai jauno – detektyvų tiriamas nusikaltimas, žiauri žmogžudystė. Tai intensyvus kriminalinis mistinis trileris, kurį tokie aktoriai kaip Alas Pačino ir Robinas Viliamsas daro tikrai labai geru. Kai kurių kino mylėtojų vertinimu „Nemiga“ yra filmas, kuris neišpildė visų lūkesčių, keltų Kristoferiui Nolanui, bet turime pripažinti, kad kartelę pats režisierius jau buvo išsikėlęs sau labai aukštai prieš tai sukurtu filmu „Memento“.

8. Betmenas: pradžia / Batman Begins (2005)

2005-aisiais pasirodęs filmas apie vieną iš DC visatos klasikinių superherojų Betmeną. Tai pirmoji  Kristoferio Nolano trilogijos dalis, pelniusi tiek kritikų, tiek žiūrovų pripažinimą. Briusas Veinas (visoje trilogijoje vaidinamas Kristiano Beilo) grįžta į savo gimtąjį miestą Gothamą tikėdamasis jį padaryti geresniu miestu, bet jame susiduria su daugybę sunkumų. Tai nėra įprastas, tiesiog prikimštas specialiųjų efektų filmas apie superherojų. Kartu tai istorija apie ištikimybę, pasiryžimą ir pastangas siekiant to, ko žmogus iš tiesų nori.

7. Tarp žvaigždžių / Interstellar (2014)

Vienas paskutinių Kristoferio Nolano režisuotų filmų „Tarp žvaigždžių“ nukelia žiūrovą į ateitį. Ateitį, kurioje mūsų laikas Žemėje eina į pabaigą. Ateitį, kurioje yra suformuoja tyrėjų komanda, kuri siekia išsiaiškinti ar žmonija vis dar gali turėti nors kažkokią ateitį. Daug ateities. Tai vienintelis, galima sakyti, tikras režisieriaus mokslinės fantastikos filmas. Tiesa, skirtingai nei dauguma mokslinės fantastikos filmų, jis apeliuoja ir į tokias pirmaprades problemas, kaip laiko supratimas ir žmogaus būtis. Nominuotas penkiems, tačiau iš jų laimėjęs tik vieną oskarą už vizualinius efektus, „Tarp žvaigždžių“ ne tik primena seną gerą nolanišką filmą, bet ir leidžia pažvelgti į režisierių ir jo darbus kiek kitu kampu.

6. Prestižas / The Prestige (2006)

Magiškas filmas apie du magus. Kritikų pripažintas, visą filmą išlaikantis įtampą ir prikaustantis žiūrovą, „Prestižas“ pasakoja apie dviejų jaunų magų siekį vienas kitą ne tik pranokti ant scenos, tačiau ir vienas kitam atkeršyti. Kartu tai ir vienas labiausiai gluminančių ir galvą verčiančių sukti režisieriaus filmų. Ne gana to, puikiai savo vaidmenis „Prestiže“ atlieka ne tik Kristoferio Nolano pamėgti ir dar ne viename jo filme vaidinantys Kristianas Beilas ir  Maiklas Keinas, bet ir Hju Džekmanas. Tai buvo trečiasis 2006-aisias pasirodęs filmas, kuriame liečiama magijos tema, bet neabejotinai geriausias iš visų trijų.

5. Tamsos riterio sugrįžimas / The Dark Knight Rises (2012)

Trečioji ir paskutinė Kristoferio Nolano režisuotos Betmeno trilogijos dalis. Paties autoriaus teigimu šis filmas skirtas analizuoti skausmo – tiek fizinio, tiek ir vidinio – temai. „Tamsos riterio sugrįžime“ turbūt daugiausiai dėmesio skiriama pagrindinio personažo Briuso Veino (Betmeno) savianalizei ir jo požiūriui atskleisti. Siužeto linija pernelyg nesiskiria nuo kitų trilogijos filmų – superherojus privalo išgelbėti savo gimtąjį miestą nuo šį kartą naujų antagonistų. Šis filmas ne tik turėjo didžiausią biudžetą iš visų Kristoferio Nolano filmų (250 milijonų dolerių), bet tapo ir pelningiausiu režisieriaus filmu, uždirbusiu kiek daugiau negu vieną milijardą JAV dolerių.

4. Memento (2000)

Bene visą savo potencialą Kristoferis Nolanas atskleidė jau antrajame savo režisuotame filme, kuriame adaptavo savo brolio Džonatano parašytą trumpą apsakymą. Adaptavo taip, kad vargu ar atsirado kino mylėtojų, kurie liko abejingi filmui „Memento“. Filme pasakojama apie vyrą (vaidmenį puikiai atlieka Gajus Pyrsas), kuris, netekęs atminties, bando atsekti tą, kuris nužudė jo žmoną. Į pagalbą jam ateina tatuiruotės, dengiančios visą jo kūną, kurios yra tarsi užuominos siekiant išsiaiškinti nusikaltimą. Tai neabejotinai pats painiausias iš visų Kristoferio Nolano režisuotų kūrinių, o turbūt ir vienas sunkiausiai suvokiamų filmų kino istorijoje. Dažnai yra sakoma, kad norint geriau suprasti jo linijiškumą, derėtų žiūrėti jį ne nuo pradžios į pabaigą, o nuo pabaigos į pradžią. Vis dėlto, kad ir koks painus ir pirmą kartą žiūrint sudėtingas gali pasirodyti filmas, kartu savyje jis atskleidžia tokias netgi filosofines temas, kaip subjektyvus žmogaus pažinimas, nykstanti žmogaus atmintis ir jos laikinumas. Kiek apmaudu, kad vienas geriausių jo filmų susilaukė tiek mažai susidomėjimo.

3. Pradžia /Inception (2010)

Domas Kobas (Leonardo Dikaprio) yra vagis, kuris naudodamasis savo sukurta technika, kurios metu gali pasinerti į kito žmogaus sapnus, gyvena iš vagiamų korporacijų paslapčių. Vieną dieną jis susilaukia japonų verslininko pasiūlymo „pasėti“ idėją Roberto Fišerio prote. Robertas Fišeris netrukus paveldės labai svarbią kompaniją, o ponas Saito tikisi, kad jis įmonę išskaidys, taip padarydamas paslaugą ir jam pačiam. Už tai Domui Kobui pasiūloma galimybė sugrįžti į Ameriką, kur jo intensyviai ieško policija. Kristoferis Nolanas šiame, tenka pripažinti viename geriausių, jeigu ne pačiame geriausiame, savo filmų sumaniai žaidžia tarp to, ką žmogaus protas gali suvokti bei palaikyti realybe ir to, kas nėra tikra, kas tėra sapnas. Sumaniai pastatytas, puikių vaizdo ir garso efektų pilnas filmas „Pradžia“ nuo pat savo pradžios iki pat savo pabaigos prikausto žiūrovą. Tiesa, kur kas menkiau reali gali pasirodyti galimybė, jog filmas išvis neprikaustys žiūrovo. Ypač, turint omeny, kad filmą režisuoja ne bet kas, o Kristoferis Nolanas, o jame vaidina tokie aktoriai, kaip Leonardas Dikaprio, Tomas Hardis, Džozefas Gordonas-Levitas, Silianas Murfis bei Maiklas Keinas.

2. Diunkerkas / Dunkirk (2017)

Su naujausiu savo režisuotu filmu „Diunkerkas“ Kristoferis Nolanas dar sykį išlipo iš savo komforto zonos. Tai jau nebe režisieriui įprastas filmas su daugybe netikėtų siužeto posūkių, netikėtumų ir galvą laužančių filme pateikiamų rebusų. Tai istorinė veiksmo drama apie Antrojo Pasaulinio karo metais vykusį Diunkerko mušį (ir priverstinę kareivių evakuaciją), kuriame ginklus tarpusavyje surėmė suvienytos Belgijos, Prancūzijos ir Anglijos kariuomenės prieš vokiečius. Kritikų itin palankiai sutiktas ir dažnai linksniuojamas kaip neva geriausias iki šiol sukurtas Kristoferio Nolano filmas žavi ne tik realistiškumu, bet ir puikiu kameros darbu bei garsais, kurie verčia bet kurį žiūrintįjį pastoviai krūptelėti ir jaustis taip, tarsi pats būtum karo lauke. Ne veltui filmas du iš trijų savo oskarų laimėjo būtent už pasiekimus garso montavime.

1. Tamsos riteris / The Dark Knight (2008)

Simboliška, kad pradėję geriausių Kristoferio Nolano filmų sąrašą pirmąja Betmeno trilogijos dalimi, įpusėję jį trečiąja, užbaigiame šį sąrašą antrąja. Ir visai ne be reikalo. Vėlgi, šio režisieriaus kurta trilogija yra kur kas daugiau negu trys filmai apie vieną superherojų. Jeigu antroji dalis skirta skausmo temai, tai antroji, pasak paties režisieriaus, puikiausiai iliustruoja chaosą ir, pavyzdžiui, tokias šiandien aktualias temas kaip terorizmas. „Tamsos riteris“ yra puikus filmas netgi keletu lygmenų. Filmas pasižymi puikiu vaizdo montažu ir efektais, bei išskirtiniu garso montavimu, pelniusiu vieną iš dviejų „Tamsos riterio“ oskarų 2009-ųjų metų nominacijose. Vis dėlto, šį filmą labiau nei bet kas kitas į viršų kilsteli šviesaus atminimo australų aktorius Hytas Ledžeris, filme suvaidinęs pagrindinį Betmeno priešininką Džokerį. Šis, nuostabiai Ledžerio sukurtas, personažas dažnai kritikų ir kino gerbėjų dažnai yra vertinamas kaip vienas geriausių kino istorijoje atliktų vaidmenų. Filmo kūrėjai netgi pastebėjo, jog aktorius „Tamsos riterio“ filmavimo metu buvo beveik susiliejęs su jo įkūnijamu personažu.  Šis įsitraukimas Hytui laimėjo ir oskarą už geriausią antro plano vaidmenį, bet, svarbiausia tai, jog kino istorijoje paliko žymę, kurios artimiausiu metu niekas nė nepagalvos pamiršti.

Taip pat skaitykite: TOP 10 geriausių režisieriaus Martino Scorsese filmų

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: