Šventinis bankucheno vaizdo klipo - Lietuvos istorijos repas stop kadras

Hip – hop‘o muzikos mylėtojų yra milijonai visame pasaulyje. Lietuvoje hip – hop‘o grupių ir atlikėjų, su savitai išreiškiama muzika, yra pakankamai didelis pasirinkimas, kiekvienas ras sau priimtiną variantą. Pateikiame dešimt Lietuvos hip – hop‘o grupių ir atlikėjų, kurių muzika yra tarp klausomiausių.

10. „Dogma“

Šį duetą galima vadinti naujiena, nes jie susikūrė dar visai neseniai, kiek  daugiau nei prieš vienerius metus. Šią grupę sudaro legendinės hip – hop‘o grupės „G&G Sindikatas“ nariai Kastytis Sarnickas – Kastetas ir Donatas Juršėnas – Donciavas. Tai šiek tiek kitokia grupė, kuri stengiasi laužyti jau nusistovėjusius standartus ir dogmas, taip gimė ir naujas grupės pavadinimas, prieš tai jie planavo savo naują projektą pavadinti – „Kastetas Vs.Donciavas“, tačiau pakeitė planus ir tapo „Dogma”. Šis duetas išleidęs dar pakankamai mažai savo dainų, tačiau jų užteko pirmajam albumui pavadinimu „92“.  Tik panašu, kad „Dogma“ dar intensyviai ieško savo stiliaus. Ir kad nei vienas jų kūrinių neliktų už borto, jie sudėjo visas savo pastangas į šį albumą, nes čia susipina begalės įvairių stilių.

9. „Tavo Tėvas“

Jau trečius metus gyvuojanti grupė, sukurta visiškai skirtingų asmenybių – Cheko ir Skellingo. Tai dvi ambicingos, kūrybingos ir drąsios sielos, kurias vienija meilė muzikai. Jau vien pavadinimas gali sukelti daug minčių, tiek apie juos pačius, tiek apie jų kuriamą muziką. „Tavo tėvas“ – pavadinimas kilęs „ant bajerio“, kaip sako patys reperiai, tai gali būti rimta ir juokinga vienu metu. Tačiau jų kuriama muzika juoko nekelia, kaip tik atvirkščiai, 2015 metais hip – hop‘o apdovanojimuose laimėjo statulėlę už tai, kad tapo geriausiais naujokais hip – hop‘o padangėje.

9. „Omerta“

Omerta – tai du visiškai skirtingi žmonės – M.F. ir Big T,  jiems padeda, dar mažai kam žinomi, tačiau labai gabūs muzikos kūrėjai – Kshysiakas ir Marko. Dėl to Lietuvos muzikos padangėje ir sužibo toks literatūros ir hiphopo hibridas, lengvas Sicilijos šešėlis lietuviškose realijose. Neskaičiuojant dar keliatos grupių ir atlikėjų, tai – vienas ambicingiausių Lietuvos hip-hop’o projektų. Ši grupė savo muzikinę veiklą pradėjo dar 2006 metais, jų debiutinis kūrinys “Važiuojam per gyvenimą”, tais pačiais metais, pateko į lietuviško hip – hop’o rinkinį „Ultimatumas 3“.  2007 metais išleido pirmąjį mini albumą „Omerta EP“. Debiutinis radijo singlas „Žodžių magija“, įrašytas kartu su Shidlu, pakyla iki 4 vietos Zip FM top 20. kurinys taip pat patenaka ir į du muzikinius rinkinius „ZIP Gatvė 2“ ir į „U-sound“ išleidžiamą „RnB & hip-hop“ rinkinį – „Rich&Beautifyl”. O kitas kūrinys „Šis tas“ iš mini albumo „Omerta EP“ patenka į tų pačių metų, gegužės mėn., išleistą ketvirtąjį lietuviško hip-hop’o muzikos rinkinį „Ultimatumas 4“. 2008 metais jie nufilmavo pirmąjį savo vaizdo klipą kūriniui „Saugok tai ką turi šiandien“. Grupė sėkmingai gyvuoja ir tvirtai laikosi muzikos pasaulyje, o jų pastangos vertinamos ir palaikomos gerbėjų. Dar vienas iš daugelio jų apdovanojimų: 2015 metų hip – hop’o apdovanojimuose, „Omerta“ tapo „Metų kolaboracija“

7. „Alekna“

2012 metais išgarsėjęs pogrindinis Kauno reperis Alekna, kuris kasdieniame gyvenime yra tiesiog Andrius Aleknavičius iš Kauno. Šis jaunas kūrėjas, išgarsėjo dar 2012 metais, kai jo keiksmų prigrūstą performansą daugiabučio balkone „Youtube“ peržiūrėjo daugiau nei milijonas žmonių. Šis vaikinas socialiniame tinkle „Facebook“  turi minias gerbėjų,  o „Youtube“ jo vaizdo įrašai peržengę keturių milijonų peržiūrų ribą. Aleknos kuriami vaizdo klipai, tokie kaip legenda tapęs freestyle „Balkone“, daina, tapusi interneto sensacija „Man patinka“, kurioje Andrius norėjo pristatyti savo miestą Kauną ir jo grožį, rinko milijonines peržiūras. 2014 metais Alekna su kitu kauniečiu reperiu Man Money įrašė dainą, kurią nepamirštantys gerbėjai klauso ir dabar – „Mi Casa Tu Casa“. Tačiau esamu momentu Andriaus Aleknavičiaus – Aleknos žvaigždė prigesus, šiuo metu jo Lietuvos muzikos padangėje negirdėti ir nematyti.

6. „Garazhe nerūkoma“

Grupė įkurta 2009 metais, pagrindiniai nariai Mindaugas Malevičius, kitaip dar Shiluminis punktas ir Darius Tn. Shiluminis Punktas – yra atsakingas už vokalinę pusę. Neskaitant poros svečių – žavaus moteriško vokalo savininkės Jovitos D ir visiems puikiai žinomo Lietuvos MC – Micro One, kuris natūraliai įsilieja į bendrą albumo paveikslą, Garazhe Nerūkoma MC iš kūrinio į kūrinį keliauja su ta pačia pagrindine tema – YDOS. Taip vadinasi ir jų naujausias albumas „YDOS“,  jame galite rasti tokias dainas kaip „Tavo odai“, „INTRO“ ir daug kitų. Šiame albume skambesys visą laiką laviruoja tarp savitos elektronikos ir hip-hopo, jei jis būtų išleistas prieš keletą metų – tai būtų šis bei tas inovatoriško. Šio albumo dainos, dar nepasiekė tokio populiarumo, kaip jau visų gerai žinomi ir vieni iš populiariausių hitų „Dėl popieriaus“, „Neužgoš niekas”, „Tikra pasaka”. ši daina 2014 metais hip – hop‘o muzikos apdovanojimuose laimėjo geriausios metų dainos titulą.

5. „Tie geresni“

Savo muzikinę karjerą pradėjo nuo 2011 metų, jei tiksliau, tai kovo 24-tos naktį, kelios valandos po vidurnakčio. Susikūrimas spontaniškas, tačiau kalbos apie bendrą projektą siekia dar 2010 metus. Kolektyvą dabar sudaro keturi nariai: trys mikrofono virtuozai – Lt (Rokas Grosmanas), Boostas (Paulius Milauskas), Karpiz (Vytautas Strazdas), bei muzikos kūrėjas ReWritable (Giedrius Stasiulionis). Visi grupės nariai yra kažkuo panašūs ir tuo pačiu visiškai skirtingi, todėl puikiai papildo bendrą kuriamą paveikslą. Skirtingi rimavimo, patekimo, atlikimo stiliai, kryptingas darbas, hip – hop kultūros vertybių bei principų laikymasis, padeda formuoti ir išlaikyti ištikimų klausytojų gretas. Per savo trumpą karjerą, „Tie Geresni“ spėjo pakoncertuoti daugybėje vakarėlių bei festivalių. Didžiausi pasiekimai: apšildė Dj Premier ir Bumpy Knuckles, Švedijos repo muzikos grandus SuperSCI bei Prop Dylan, Rusijos repo grandą – Guf. Grupė grojo didžiausiuose Lietuvos muzikos festivaliuose Loftas Fest 2012, Tamsta Muzika 2012, SattaOutside 2012. Taip pat studentiškuose bei idėjiniuose – GaDI11, GaDI12, RaFes, Jammin, kasmet dalyvauja Kaune vykstančiame renginyje „Naktinis krepšinis“. 2014metų apdovanojimai, vykę 2015 metais jiems buvo gana įsimintini, vien tik tų metų hip – hop‘o apdovanojimuose laimėjo 5 statulėles už: metų albumą „Tie Geresni“, už metų dainą „Repas švenčia“, metų grupės titulą, metų prodiuserio, metų DJ.

4. MC Mesijus 

Vinco Kudirkos palikuonis Žygimantas Kudirka, kitaip žinomas kaip MC Mesijus – muzikos atlikėjas, poetas, publicistas, vienas iš slemo – poezijos pradininkų Lietuvoje. Atlikėjas kūrybai pasitelkia tiesiogiai grojančius muzikantus, elektroninės muzikos projektus su vizualinėmis priemonėmis ir avangardinio repo muziką. Repuoja scenoje ir be muzikos, klausytojų emociją išgaudamas vien tekstu, be papildomų priemonių. Jis yra išleidęs tris savo kūrybos albumus: „Antimaterija“ 2006m., „Paskutinis repo albumas“ 2013m., pats naujausias išleistas 2015 metais – „#uzgrotų“ (už grotų) , už kurį, 2015 metai hip – hip‘o apdovanojimuose gavo geriausio albumo titulą. Šiame albume galite rasti tokias dainas kaip: „Tu dar negimęs“, „Tu NSO“, „Tu pinigų siurblys“ ir daug kitos Mesijaus kūrybos.

3. „Jama & W”

„Jama & W” – gitara Artūras – W ir vokalas Rokas – Jama, sujungė savo improvizuotas muzikos ir lyrikos minčių galias ir nuo tos akimirkos jie tapo neišskiriamais scenos partneriais. Nors pirmą kartą užlipę į sceną jie nežinojo ką ten darys, bet puikiai su tuo susitvarkė. Pajutę improvizacijos sukeliamą džiaugsmą, jie jo paleisti nenori dar iki dabar.  2014 metais išleidę debiutinį albumą „Gilumon“, su septyniais studijoje ir vienu koncerte įrašytu kūriniu. Suburta gausi muzikantų komanda groja fanko, džiazo ir bliuzo ritmus, o dainoje „Požemis“ skamba citatos iš norvegų kompozitoriaus Edvardo Griego kūrybos. Grupės koziris – humoras ir lengvumas, šių bruožų kupina visa Roko kūryba. Šios grupės dainų tekstai nusipelno pagarbos. Didelis šio dueto pasiekimas, tai kad jie tapo 2015-ų metų M.A.M.A. mėgstamiausia grupe hip – hop’o muzikos padangėje.

2. „Lilas ir Innomine“

„Lilas ir Innomine“ kartu maždaug nuo 2009 metų. Grupę sudaro repo virtuozas Lilas (Konstantinas) ir muzikos kūrėjas bei prodiuseris Innomine (Rolandas). Kaip ir daugelis repo muzikos atstovų, jie kuria dainas, kurios gimsta iš tikrų išgyvenimų. Lilą galima vadinti tikru savo gimtosios kalbos patriotu, nes kurti savąja kalba jam – tikras malonumas ir pilnatvė. Tai galima išgirsti jų sukurtose dainose, kurios paliečia kiekvieną klausytoją. Duetas išleido tris savo kūrybos albumus „POP“ 2012 metais, „Išgama“ 2014 metais ir  „Tu naktis“ 2015 metais, šis albumas yra perkamiausių sąraše. „Lilas ir Innomine“ dabar ant bangos, jų populiarumas tik auga. Šis alternatyvios muzikos duetas jau gali pasigirti surengę koncertą 2016 metais, kovo 12 dieną, didžiausioje arenoje Lietuvoje – „Žalgirio“ arenoje, kur prisirinko daugiau nei 7 tūkstančiai jų muzikos gerbėjų. Taip pat neliko nepastebėti 2015 metais hip – hop‘o apdovanojimuose, laimėjo geriausios dainos titulą – „Karina“. 2015 metų vasarą ši daina karaliavo ZIP FM topuose pirmoje vietoje. Šios grupės dainos, tokios kaip „Išversk man pasaulį“, „Išgama“, „Žmogus velniškai bijantis stebuklo“, „Tu – naktis“, „Jaunas ir durnas“, „Superhitas“ ir daug kitų – pačios klausomiausios ir mėgiamiausios jaunimo tarpe. Lilas ir Innomine tapo savotiškais hip – hop‘o „dievukais“, kurie laikui bėgant gal ir turi šansų užimti hip – hop‘o karalių „G&G Sindikato“ vietą po muzikos saule.

1. „G&G Sindikatas” 

Tai grupė, apie kurią nežinančių turbūt nėra. Tai hip – hop‘o muzikos karaliai, scenos grandai, ši grupė turi išsiugdžiusi savo muzikos mylėtojų ir klausytojų ratą, kuris kasmet pasipildo naujais ir tai tęsiasi ir tęsis iki jų grupės gyvavimo pabaigos. Ši grupė savo veiklą pradėjo labai seniai, dar 1996 metais. Pirmiausia, 1995 metais du reperiai iš Vilniaus Svaras ir Giga užkuria nuosavą katilą, pavadinę jį „G&G“. Tais pačiais metais įrašomi pirmieji du bendri jų kūriniai „Ar jauti?“ ir „Kox Tavo Vardas“. Kiek vėliau pasaulį išvysta dar pora gabalų „ASSA“ bei „Drummzlės“. Su šiais keturiais kūriniais, grupė “G&G” pradeda savo muzikinę kelionę ir taip mažais žingsnialiais kopia į savo šlovės kalną. Vėliau grupę paliko Giga, šiek tiek buvo įrašinėjama, kartais pagrojama, bet realiai nieko nevyko. Ir štai 1998 metais įvyko būsimųjų „Sindikato“ narių pirmoji pažintis. Dj paieškų rezultatas – prie kompanijos prisideda DJ Mamania. Taigi baiginėjant albumą, Svaras, Dj Mamania, Donciavaz ir Kastetas susijungia į vieną šaiką ir išplečia grupės pavadinimą į „G&G Sindikatas“. Netrukus pasauliui pristato pirmąjį albumą, „Tavo sielos vagiz” išleidimo data – 1999 m. gruodis. 2001 m. birželį išleidžiamas antrasis albumas „Gatvės Lyga“. Albumo singlas „Tomas“ karaliauja visų žinomų Lietuvos radijo stočių topų pirmosiose vietose, o pats albumas per mėnesį tampa „auksiniu“, vėliau ir „platininiu“. Be to, „Sindikatas“ laimi tų metų „Bravo“ ir „Radiocentro“ apdovanojimų „Metų Debiuto“ vardą. Po šio albumo pasirodymo prie grupės prisijungė jos penktasis narys Pushaz. 2002 m. birželį išleidžia trečiąjį albumą „Betono Sakmės“, kuris taip pat per mėnesį tapo „auksiniu“, o jį lydėjo pats sėkmingiausias „Sindikato“ singlas „1’nas kraujaz“. Tais pačiais metais nufilmavo pirmąjį savo vaizdo klipą dainai „Vokiečių gatvė“. 2002 m. spalį šis klipas kartu su keliais remiksais išleistas CD singlo pavidalu pavadinimu „Betono džiunglėse“. 2004 metais išleidžiamas dar vienas albumas pavadinimu „Alchemija“, 2008 metais – „Išvien“, „Revoliucijos garso takelis“ – išleistas 2014 metais. „Sindikatas“ gavęs ir vis dar gauna ne vieną apdovanojimą, ne vienerius metus buvo išrinkta kaip geriausia hip – hop‘o grupė, jų dainos vertinamos, mylimos ir gerbiamos radijų topuose.

Taip pat skaitykite: Lietuvos istorijos repas: karalius Mindė ir motherf**king knygnešiai

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: