“Google Glass” – naujovė susidurianti ir su neigiamomis nuomonėmis

Paskelbė: Data: 2013-07-09 01:12

Spausdinti | Komentarai

Dauguma žmonių šiandien neįsivaizduotų savo gyvenimo be mobiliojo telefono, skaitmeninės televizijos, interneto, planšetinio kompiuterio, ekonomiško automobilio ir daugybės kitų patogių laiką tausojančių technologijų.

Tai, ką dar visai neseniai laikėme moksline fantastika, atveria visiškai naują technologijų naudojimo bei komunikavimo galimybę čia ir dabar. „Google Glass“ akinių projektas yra dar vienas žingsnis į priekį, perkeliantis visa tai tiesiai į žmogaus regėjimo lauką. Tai itin lengvi ir tvirti individualaus dizaino akiniai, kurie turi didelę dalį išmaniųjų telefonų funkcijų: jie gali filmuoti, fotografuoti ir tiesiogiai transliuoti vaizdus internetu, gauti informaciją iš interneto. Balso komandomis valdomi akiniai leidžia skambinti, įrašinėti ir išsiųsti draugams žinutes, su ja nebereikia ir GPS navigatoriaus – pasirinktą maršrutą gali matyti visada tiesiai priešais save, net su nuorodomis į alternatyvius kelius. Keliaujant nereikia ir gido, nes, vos pažvelgus, galima sužinoti daugybę faktų apie matomus žymius objektus ar bet kokią kitą rūpimą informaciją. Papildytos realybės akiniai taip pat padės išsiversti užrašą užsienio kalba, pateiks informaciją apie oro sąlygas, primins apie numatytus susitikimus ar darbus bei atliks daugybę kitų funkcijų reikalingų kasdieniniame šiuolaikinio žmogaus pasaulyje. Kitaip sakant, ‚Google Glass“ akiniai yra lyg asmeninis pagalbininkas.

„Google Glass“ turi miniatiūrinį 640×360 taškų ekranėlį, kuriame vaizdas, dėl mažo nuotolio nuo akies, atrodys panašus į 70 cm įstrižainės televizoriaus. Akiniuose slypi integruota 5 megapikselių vaizdo kamera ir 16 GB atmintinė – 12 GB iš šios talpos vartotojai galės naudoti savo reikmėms. Duomenys akinių atmintinėje bus sinchronizuojami su „Google“ talpykla internete. Šių akinių nedidelis permatomas ekranas yra tiesiai virš akies. Jie valdomi ant akinių rėmelio įtaisytais sensoriais. „Mes norėjome įtaisyti ekranėlį virš akies. Akiniai sukurti taip, kad papildytų matomą vaizdą, o ne jį blokuotų“, – sakė S.Brinas. Šie akiniai sveria mažiau, nei dauguma įprastų akinių nuo saulės.

© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Akiniai ryšiui naudoja „Bluetooth“ ir belaidžio tinklo 802.11b/g antenas. „Google Glass“ gali tiesiogiai jungtis prie tinklo arba naudoti turimą išmanųjį telefoną kaip ryšio tiltą. Įrenginio kūrėjai teigia, kad pakraunamų elementų energijos pakaks visai dienai, o juos pakrauti bus galima naudojant „Micro USB“ jungtį.

„Google Glass“ turi integruotą mikrofoną vartotojo balso komandoms priimti. Akiniai yra reguliuojamo dydžio su kelių tipų nosies laikikliais, kuriuos pirkėjas pats pritaikys pagal veido ir nosies formą. Kol kas modernusis prietaisas nėra pritaikytas nešiojantiesiems akinius su dioptrijomis, tačiau „Google“ užsiminė, kad vėlesni modeliai gali būti pritaikyti ir silpnaregiams. Rėmeliuose ir akinių lęšiuose įmontuotos vaizdo kameros bei LED sistemos šviesos bei spalvų signalai, kuriais būtų užkoduoti tiek buities reikmenys, tiek žmonių veidai, pagelbėtų silpnai matančiam žmogui geriau orientuotis aplinkoje.  Tokio tipo išmanieji akiniai, pasak kūrėjų, sugebėtų netgi garsu skaityti laikraščius – identifikuotas tekstas būtų įgarsinamas ir transliuojamas per specialias ausines.

Apie „Google Glass“ privalumus galima būtų pasakoti dar ir dar. Tačiau, ar visiems šis inovatyvus prietaisas kelia džiaugsmingas asociacijas. Deja, oponentų nuomonių yra įvairių: vieni mano, kad tokie akiniai pavers žmonių gyvenimą mažiau privačiu, kiti – kad žmonės taps dar labiau priklausomi nuo technologijų atliekant kasdienes užduotis, tretiems – tai pernelyg futuristiška ir sunkiai suprantama.

JAV teisininko, Timothy Toothey, teigimu, kontrastingos nuomonės yra tik pradžia, nes naujas išmaniųjų įrenginių naudojimo būdas gali atnešti ir dar daugiau nesusipratimų bei teisinių ginčų.

Įstatymų leidėjams kyla nerimas, ar asmenys naudosiantys „Google Glass“ kels grėsmę eismo saugumui bei privačiam kitų asmenų gyvenimui. Vakarų Virdžinijos įstatymų leidėjai kiek anksčiau jau uždraudė vairuotojams rašyti trumpąsias sms žinutes, tačiau leido naudotis laisvų rankų įranga. Kai kurie įstatymų leidėjai šiuo metu abejoja dėl „Google Glass“ naudojimo vairuojant.
Daugelis išreiškė nuomones, jog panašus įrenginys, kuris leidžia nežinant bet kuriuo momentu filmuoti viską, kas vyksta aplinkui ir visa tai publikuoti internete, gali pažeisti asmens teisę į privatų gyvenimą. JAV Kalifornijos valstijos Sietlo mieste įsikūręs baras „5 Point Cafe“ – tai pirmoji įstaiga, kuri uždraudė naudoti naująjį „Google“ produktą, nepaisant to, kad jis dar net nepasirodė prekyboje. Baro savininkas Dave‘as Meinertas aiškino, kad įstaigą aplanko daugybė įvairiausių žmonių, taip pat ir technologijų mėgėjai (kurie, visai tikėtina, naudos „Google Glass“ akinius, kai tik jie pasirodys prekyboje). Naujasis „Google“ įrenginys turės vaizdo kamerą ir mikrofoną, jis galės įrašyti vaizdinę medžiagą bei fotografuoti. Visa tai bus galima daryti nepastebimai, o tai gali pažeisti kitų žmonių privatumą. D. Meinerto manymu, ne visi žmonės yra pasiruošę būti nufilmuoti slaptomis nepatogioje arba netgi juokingoje situacijoje be jų leidimo, juo labiau, kad ne kiekvienas norėtų internete ar socialiniame tinkle rasti kompromituojančios informacijos. Taip pat baro šeimininkas pripažino, kad jis nėra nusistatęs prieš naująjį „Google“ kūrinį, jo nelaiko blogu ar žalingu, tačiau jo bare žmonės su tokiais akiniais nelaukiami.

Google direktorių valdybos pirmininkas Eric Schmidt savo pasirodyme prieš Harvardo universiteto studentus paragino neteisti „Google Glass“ iš anksto, ir leisti kūrėjams iš viso pasaulio pateikti savo programinius sprendimus, kurie galėtų pasiūlyti visą eilę įdomių ir naudingų funkcijų, išnaudojančių būsimų akinių galimybes. „Mūsų tikslas – padaryti pasaulį geresniu. Mes įsiklausysime į kritiką, tačiau pastaroji dažnai skamba iš tų žmonių, kurie tiesiog bijo pokyčių arba kol kas nesupranta. Tikimės, kad laikui bėgant visuomenė prie tokių įrenginių pripras“, – pabrėžė jis.

Verta priminti, kad „Google Glass“ dar nėra viešai pardavinėjamas – šie akiniai kol kas skirti tik „išrinktiesiems“, kurie užsiima naujojo produkto testavimu ir jam skirtos programinės įrangos kūrimu. Prognozuojama, kad jie prekyboje pasirodys 2013 metų pabaigoje arba 2014 metų pradžioje. Akinių kaina gali siekti per 1,5 tūkst. JAV dolerių (apie 3,9 tūkst. Lt).

Apibendrinant, būtų galima sakyti, kad  „Google“ išmanieji akiniai yra tikrai fantastiškas įrenginys, kuris, kaip ir kitos naujos technologijos, vienaip ar kitaip produktyviai pasitarnaus, tačiau iš kitos pusės, vartotojai gali taip stipriai susitapatinti su internetiniu ryšiu, kad tarp jų gali išnykti sąvokų skirtumai – realybė ir virtualybė, o tai gali privesti visuomenę prie didelių socialinių problemų. Nepamirškime, kad nors naujosios technologijos ir palengvina mūsų gyvenimą, geriau jas naudoti tik būtinybei esant. Neleiskime skaitmeninėms naujovėms užgožti mūsų realaus gyvenimo.

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
traffix.lt