© Augustės Gumbytės nuotr./KaunoZinios.lt

2015 m. sausio 1-15 d. Lietuvoje už prekes bei paslaugas atsiskaityti bus galima ir litais, ir eurais. O grąža, išskyrus išimtinius atvejus, bus atiduodama tik eurais. Šie pokyčiai labiausiai atsilieps daugiausia klientų kasdien sulaukiančiam verslui – apie 15 tūkst. mažmeninės prekybos parduotuvių, taip pat beveik 7 tūkst. viešojo maitinimo įmonių.

Nors prekybininkai ir paslaugų teikėjai tikina atsiskaitymui dviem valiutomis esantys pasirengę, tačiau šiuo periodu bus itin svarbus ir klientų supratimas bei abipusė tolerancija.

„Atsiskaitymo dviem valiutomis laikotarpis skirtas tam, kad gyventojai patirtų kuo mažiau nepatogumų dėl valiutos pasikeitimo: nereiktų dėl kiekvieno pirkinio pirmąją metų dieną eiti į valiutos keityklą, neskubant būtų galima išleisti paskutinius užsilikusius litus. Kita vertus, toks patogesnis perėjimas prie naujosios valiutos reiškia papildomą naštą verslui – prekybininkai ir paslaugų teikėjai privalo kruopščiai pasiruošti dviejų valiutų priėmimui, pasirūpinti eurų grąžai“, – sakė LR finansų ministerijos Pasirengimo euro įvedimui koordinavimo skyriaus vedėja Gita Šematovičiūtė.

Pasinaudojo estų ir latvių patirtimi

Kai kurių didžiųjų prekybos bendrovių pateiktais duomenimis, į pasirengimą euro įvedimui teko investuoti nuo 300 tūkst. litų iki 1,2 mln. litų. Investicijos skirtos IT sistemų, kasos aparatų pritaikymui darbui su dviem valiutomis, darbuotojų mokymams, eurų tikrinimo aparatų ir papildomų seifų eurams įsigijimui, apsirūpinimui grąžai skirtais grynaisiais eurais.

Pasak Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdančiojo direktoriaus Lauryno Vilimo, prognozuodami grynųjų eurų poreikį sausio 1-15 dienomis, prekybos tinklai atidžiai išanalizavo ir kolegų Latvijoje bei Estijoje patirtį: „Turėjome galimybę susipažinti, su kokiais iššūkiais šiuo laikotarpiu susidūrė mūsų kaimynai. Atsakingai ir kruopščiai ruošėmės tam, kad Lietuvos pirkėjams šis perėjimas būtų kuo sklandesnis. Mažmeninės prekybos tinklai tinkamai pasiruošę laikotarpiui, kai bus atsiskaitoma dviejomis valiutomis“.

Patogiausia – mokėti kortelėmis

Kita vertus, nors pasirengimo darbai atlikti sėkmingai, svarbiausi iššūkiai – dar prieš akis.

„Apskaičiuota, kad tuo laikotarpiu, kai bus atsiskaitoma dvejomis valiutomis, grynaisiais pinigais atsiskaitančio pirkėjo aptarnavimo laikas kasoje gali pailgėti 2-3 kartus. Todėl prekybos centruose pirmosiomis sausio savaitėms veiks daugiau kasų nei įprasta, dirbs maksimalus darbuotojų skaičius. Kai kurios įmonės jau įdarbino ir papildomas laikinų darbuotojų komandas“, – sakė L. Vilimas.

Dviejų valiutų laikotarpiu pirkėjams parduotuvėse siūloma neskubėti, atidžiai skaityti etiketėse ir mokėjimo kvituose pateiktą informaciją. Turintiems galimybes, rekomenduojama atsiskaityti mokėjimo kortelėmis.

Pasak Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovo, techniniams pakeitimams pasiruošta, tačiau svarbiausia, kad dviejų valiutų atsiskaitymo laikotarpiu pardavėjai ir pirkėjai elgtųsi tolerantiškai ir pagarbiai vieni kitų atžvilgiu.

„Eurą visi pasitiksime su nekasdieniais jausmais. Ir nuo mūsų visų, ne tik prekybininkų, bankininkų ar politikų, priklausys, kokie tie jausmai bus – stresas, nepasitenkinimas, beprasmis pyktis ar optimizmas, entuziazmas ir tolerancija“, – sakė L. Vilimas.

Prašo nesinaudoti parduotuvėmis kaip keityklomis

Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos (LSVVT) pirmininkės Dalios Matukienės teigimu, smulkieji prekybininkai dės visas pastangas, kad tinkamai aptarnautų savo klientus net ir šiuo įtemptu periodu.

„Savo ruožtu, tikimės, kad pirkėjai irgi gerbs mūsų darbą ir nebandys pasinaudoti mažomis parduotuvėmis kaip valiutos keityklomis. Tai ypač aktualu atokesnėse vietose įsikūrusioms parduotuvėms – prekybininkai baiminasi, kad jie netaptų pinigų keityklomis ten, kur aplink nėra veikiančių bankų ar „Lietuvos pašto“ skyrių“, – sakė D. Matukienė.

Pasak LSVVT vadovės, smulkiesiems prekybininkams bus išsiųstos rekomendacijos pateikti informaciją klientams apie artimiausias nemokamo valiutos keitimo vietas bei jų darbo laiką.

D. Matukienės teigimu, itin svarbu, kad dviejų valiutų galiojimo periodu visos suinteresuotos pusės – pardavėjai, pirkėjai, valiutos keitimo įstaigos, valdžios kontroliuojančios institucijos – laikytųsi abipusės tolerancijos ir pagarbos: „Jei vadovausimės šiais principais, sumaišties parduotuvėse nebus“.

Iššūkiai pasitiks jau naujametinę naktį

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentės Evaldos Šiškauskienės teigimu, ypač sudėtinga bus naujametinę naktį dirbsiančioms maitinimo bei pramogų įstaigoms.

„Nors asociacijai priklausančios įmonės atliko kasos aparatų perprogramavimo darbus, kruopščiai įvertino grynųjų eurų poreikius, tačiau visų situacijų iš anksto numatyti nelengva. Aptarnaujančiam personalui dirbant dviem valiutomis, gali tekti klientus aptarnauti ilgiau nei įprasta, neatmestina ir nepiktybinių klaidų galimybė. Todėl klientų taip pat prašysime būti supratingiems. Be to, gali būti tokių situacijų, kai atsiskaitant didelės vertės litų banknotu, dėl pagrįstų priežasčių pradžioje jis bus pasmulkinamas mažesnėmis kupiūromis, ir tik nuo mažesnės kupiūros bus atiduodama grąža eurais“, – sakė E. Šiškauskienė.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: