manoteises.lt, Robert Raczkowski nuotr.

„Oskaras“, tačiau su sijonu. Tokią skulptūrą šiandien galėjo pamatyti praeiviai Vinco Kudirkos aikštėje. Pasak ją pastačiusių žmogaus teisių kino festivalio „Nepatogus kinas“ organizatorių, taip norėta atkreipti dėmesį į visuomenėje ir kino industrijoje vis dar egzistuojančią moterų diskriminaciją. Šią opią temą savaip pratęs ir šiandien vyksianti festivalio bei Laisvojo universiteto (LUNI) ekskursija, kurios dalyviai aplankys garsioms Vilniaus moterims skirtas skulptūras. Tiesa, jų sostinėje – lyginant su „vyriškais“ paminklais – tėra 14 proc.

Pasak Birutės Sabatauskaitės, Lietuvos žmogaus teisių centro vadovės ir vienos iš, „Nepatogaus kino“ organizatorių, faktas, jog moterims skirtos skulptūros Vilniuje nesudaro nė šeštadalio visų skulptūrų ir paminklų, puikiai iliustruoja faktą, jog nelygybė tarp šių dviejų lyčių – vis dar aktualus klausimas. Panaši situacija, jos teigimu, susiklostė ir kino pasaulyje. Apie tai kalbės ir devintą kartą vyksiantis festivalis, kurio pradžia – šį ketvirtadienį, spalio 15 dieną.

„Šiandien „Oskaras“ yra simbolis tokios kino industrijos, kurioje didžiąją dalį sudaro vyrai. Moterų kūrėjų joje nuo pat pradžių buvo mažiau ir, tiesą sakant, situacija per kelis dešimtmečius mažai pasikeitė. Atidengdami šio auksinio vyriškio statulėlę, seginčią sijoną, skelbiame žinią – seksizmas ir diskriminacija nėra praėjusių laikų reliktas. Šios problemos egzistuoja iki šiol. Jas nagrinėjantys filmai ir specialūs renginiai bus ir šių metų festivalio dėmesio centre“, – sako B. Sabatauskaitė.

Vienas iš moterų diskriminaciją „demaskuojančių“ renginių prasidės jau šį vakarą, 18 valandą, Kudirkos aikštėje. Iš šios vietos pajudės specialios ekskursijos „Vilniaus moterų istorijos“ dalyviai. Jie leisis į pasivaikščiojimą, kurio metu prisimins Vilniuje gyvenusias, kūrusias ar kitaip su šiuo miestu susijusias ryškias moteris.

Ekskursijos organizatorių teigimu, bus keliaujama ne tik po lietuvišką, bet ir žydišką, lenkišką bei rusišką Vilnių. Naujai bus atrastos garsios rašytojos – Žemaitė, Jurga Ivanauskaitė, Elzė Ožeškienė (Eliza Orzeszkowa), poetė Marina Cvetajeva, skrybėlių saloną Vilniuje turėjusi Mina Kacewa, vienuolė Anna Borkowska, Barbora Radvilaitė ir kt.

O jau nuo ketvirtadienio „Nepatogus kinas“ pakvies į kino sales, kur bus rodoma speciali festivalio programa „Moterys kuria kiną“. Ji kvies atidžiau pažvelgti į moterų diskriminaciją ir kelis dešimtmečius trunkančio judėjimo už moterų teises istoriją.

Programoje bus parodytas filmas „Sapnų gaudyklė“ (rež. Kim Longinotto) apie sekso darbuotojas Čikagos gatvėse, moterų dingimo istoriją Meksikoje atskleis „Dingusios merginos“ (rež. Lourdes Portillo), apie mergaites žalojančius ritualus prabils „Diena, kurios niekada nepamiršiu“ (rež. Kim Longinotto), Indijos moterų kovą už lygias teises stebės filmas „Pažadinti teisingumą“ (rež. Deepa Dhanraj) ir kt.

Šią programą kartu su festivaliu pristatys svarbiausia JAV nepriklausomo moterų kuriamo kino platinimo organizacija „Women Make Movies“. Jos vadovė Debra Zimmerman svečiuosis Vilniuje ir skaitys paskaitą „Moterys kino industrijoje“ (spalio 17 dieną, 15 val. Vilniaus mokytojų namų svetainėje).

manoteises.lt

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: