© KaunoZinios.lt nuotr.

Šiais metais Kauno kalėdinė eglutė bus tvarkoma vadovaujantis naujausiais žiedinės ekonomikos principais, pagal kuriuos visa Europa žengia tik pirmuosius žingsnius. Naudojamam produktui suteikiamas ilgaamžiškumas, daugkartinis panaudojimas, tvarumas. Eglutės puošybai panaudota apie 2,5 mln. vienkartinių šiaudelių kuriuos, šventėms pasibaigus, ilgametis projekto partneris UAB „Gerovė“ įsipareigojo perdirbti.

Plastikas yra viena mažiausiai energetinių išteklių savo gamyboje reikalaujanti medžiaga: netoksiška, turinti labai platų panaudojimą, todėl naudojant ją žiedinės ekonomikos principais, tampa tvariu produktu, tausojančiu ne tik mūsų gamtą, tačiau ir mūsų sveikatą.

Eglutės puošimui pasirinktas produktas, šiaudeliai, yra puiki priemonė parodyti visuomenei, kaip atsakingai tvarkantis yra saugoma mūsų aplinka, t.y. kaip šiaudeliai gali puošti miestą, po švenčių būti surinkti ir perdirbti. Vėliau tapti kitais mums reikalingais produktais, kurie ir vėl bus sėkmingai perdirbti bei atgims iš naujo. Tai vadinama žiedine arba uždaro ciklo ekonomika. Šiuo aspektu Kauno miesto savivaldybė yra viena iš pažangiausių, kuri tokiu būdu Kalėdinę puošmeną tvarko jau ne vienerius metus. Norėčiau pabrėžti, kad pats plastikas aplinkos neteršia – ją teršia žmogaus išmestas plastikas, kuris neatkeliauja į perdirbimą,“ – išsamiai apie perdirbimą kalbėjo šventės partnerio bendrovės „Gerovė“ direktorė komercijai Živilė Ramoškienė.

Šiaudelių perdirbimas

Svarbiausia suprasti, jog šiaudeliai lengvai perdirbami, nes yra pagaminti iš vienos rūšies polimero. Sunkiai perdirbami arba visai neperdirbami tie plastikiniai produktai, kurie pagaminti iš kelių rūšių polimerų arba turintys kitų rūšių medžiagų, kaip lakai, dažai ar pan. Patį šiaudelių apdorojimo technologinį procesą sudaro keli esminiai etapai:  šiaudeliai susmulkinami iki reikiamos frakcijos, išplaunami – taip pašalinami nešvarumai. Tuomet jie džiovinami, naudojant centrifūgą arba presą ir, pagal parinktą technologinį receptą, galiausiai perdirbami į granules. Taip gaunama kokybiška antrinė žaliava, kuri naudojama naujiems produktams gaminti.

112

© KaunoZinios.lt nuotr.

Kol Europa tik kalba apie savo planus, panaudojant žiedinės ekonomikos principus, Kaunas juos jau taiko ir sėkmingai tvarkosi. Mūsų miestas taps pirmuoju miestu, kuris sėkmingai įgyvendina žiedinės ekonomikos principus ir savo pavyzdžiu kviečia prie jo jungtis visus Lietuvos gyventojus.

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 

Taip pat skaitykite: