(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Ministrų kabinetas pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) siūlymui sulyginti teises žmonių, kurie nori įsivaikinti vaiką iki trejų metų ir vyresnį nei trejų metų. Nuo šiol abiem atvejais, įsiteisėjus teismo sprendimui įvaikinti, įmotei ar įtėviui būtų suteikiamos 3 mėnesių apmokamos atostogos vaikui prižiūrėti. Iki šiol tokiomis atostogomis galėjo pasinaudoti, tik įsivaikinę vaiką iki trejų metų.

„Kiekvienas žingsnis, kuris pagerina galimybes įsivaikinti yra didelis laimėjimas. Ankstesnė tvarka nebuvo visapusiškai teisinga, o svarbiausia – skatino įsivaikinti dažniausiai mažesnius vaikučius. Tuo tarpu įtėviai, įsivaikinę, pavyzdžiui, 3,5 metų vaiką, jau negalėjo pretenduoti į apmokamas atostogas vaikui prižiūrėti. Dabar situacija keičiasi“, – tvirtino socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas

Ministro teigimu, svarbu atkreipti dėmesį, kad tai nėra tiesiog atostogos, papildoma lengvata ar nuolaidžiavimas darbuotojui. „Šie keli mėnesiai skirti tam, kad būsimieji tėveliai galėtų daugiau laiko skirti vaikui, kad jam būtų lengviau adaptuojantis naujoje šeimoje ir, kad jis, žinoma, kiek tai įmanoma per tokį trumpą laiką, galėtų jaustis ramiau ir saugiau“, – teigė ministras D. Jankauskas.

Pasinaudoti minėtomis 3 mėnesių atostogomis turės teisę bet kokio amžiaus vaiką įsivaikinę apdraustieji, kuriems minėtų atostogų metu būtų mokama 70 proc. kompensuojamo darbo užmokesčio pašalpa.

Tuo atveju, jei vaikui nėra suėję 2 metai, įtėviai gali rinktis – arba 3 mėnesių atostogas (mokama 70 proc. darbo užmokesčio dydžio motinystės (tėvystės) pašalpa), arba eiti atostogų iki kol vaikas sulauks 2 metų gimtadienio (mokama 40 proc. pašalpa). Jei vaiko amžius yra nuo 2 iki 3 metų, įtėviai gali rinktis 3 mėnesių atostogas ir gauti pašalpą, kurios dydis sudaro 70 proc. gauto darbo užmokesčio. Šiuo atveju nėra draudžiama pasiimti ir vaiko priežiūros atostogas iki kol jam sueis 3 metai, už kurias nemokama pašalpa (ji nemokama ir auginantiems savo tokio amžiaus vaikus).

SADM primena, jog nuolatos siekiama gerinti sąlygas, įsivaikinantiems žmonėms. Pavyzdžiui, 2009 metais palengvinta įvaikinimo tvarka lietuvių šeimoms, kurios gyvena užsienyje ir sutuoktiniams, kurių vienas yra Lietuvos pilietis, o kitas – užsienietis.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje įvaikinamų vaikų skaičius su nedideliais svyravimais kasmet vis didėja: 2005 m. Lietuvos piliečiai įvaikino 88 vaikus, 2006 m. – 106 m., 2007 m. – 81, 2008 m. – 101, 2009 m. – 110, 2010 metais – 108 vaikus. Beveik kiek pat vaikų Lietuvoje įvaikina ir užsienio piliečiai.

Daugiau informacijos apie įvaikinimą galite rastičia .

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: