© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Milijonai žmonių Jungtinėse Valstijose pirmadienį ėmėsi paskutinių pasiruošimų neįprastai arktinio speigo bangai, dėl kurios temperatūra vietomis gali nukristi labiausiai per pastaruosius 20 metų.

JAV šiaurės rytų regione ir dalyje Kanados smarkiai snigo ir spaudė didelis šaltis nuo šių metų pradžios, tačiau dabar speigo banga ritasi į Vidurio Vakarų valstijas ir grasina įpiečiau esančioms švelnaus klimato sritims, tokioms kaip Tenesis ir Alabama.

Dėl žvarbūs vėjuoti orai, nešamų reto “poliarinio sūkurio”, juntamoji temperatūra vietomis gali siekti net minus 51 laipsnį Celsijaus, nurodė meteorologai, todėl kai kurių miestų valdžia paskelbė perspėjimus gyventojams likti namuose ir pasirūpinti maisto atsargomis.

Ekspertai perspėja, kad tokiomis sąlygomis atvira oda gali nušalti vos per penkias minutes.

Nacionalinė orų tarnyba (NWS) paskelbė, kad ši šalčių banga “pavojinga gyvybei”.

“Didžiausi šalčiai per beveik du dešimtmečius šiandien pasklis JAV šiaurinėje ir centrinėje dalyje paskui šaltąjį arktinį frontą”, – nurodė NWS.

“Kartu su gūsingais vėjais tos temperatūros lems gyvybei pavojingas vėjuoto speigo sąlygas, atitinkančias minus 60 laipsnių (Farenheito). Šiandien taip pat smarkiai snigs nuo rytinių lygumų iki Didžiųjų Ežerų; tikėtinas (sniego dangos) pastorėjimas – iki vienos pėdos (apie 30 cm).”

Pareigūnai perspėjo žmonės, kad dėl didelio šalčio gali kilti įvairių problemų – pavyzdžiui, neužsivesti automobiliai. Be to, užšalus ir sutrūkinėjus vandentiekio vamzdžiams, kelius vietomis gali užlieti vanduo, kuris greitai užšals.

Tūkstančiai skrydžių iš didžiųjų oro uostų, tokių kaip O’Hare’o (O’Haro) tarptautinis oro uostas Čikagoje ir Johno F.Kennedy (Džono F.Kenedžio) oro uostas Niujorke, sekmadienį buvo atidėti arba atšaukti dėl nepalankių orų. O’Hare’o oro uoste, kuris yra vienas iš judriausių šalyje, atšaukta per 1 300 skrydžių, nurodė pareigūnai.

Numatoma, kad didžiausių šalčių banga smogs Minesotai ir Šiaurės Dakotai.

Minesotos gubernatorius Markas Daytonas (Markas Deitonas) paskelbė, kad pirmadienį mokyklos bus uždarytos, siekiant “apsaugoti visus mūsų vaikus nuo pavojingų šalčių”.

Viskonsine sekmadienį vykusios Nacionalinės futbolo lygos atkrintamosios rungtynės tarp Grin Bėjaus “Packers” ir San Fransisko “49ers” atvirame Lambo stadione vyko esant vieniems iš šalčiausių orų per NFL istoriją.

“Packers” pasirūpino savo sužvarbusiais gerbėjas: klubo pagalbininkai nemokamai dalijo kavą, karštą šokoladą ir rankų šildykles. Žiūrovams taip pat buvo leista įsinešti į stadioną antklodes ir miegmaišius.

Pietuose ir rytuose prognozuojama lijundra, ypač Naujojoje Anglijoje, Niujorke ir Vašingtone, kur daugelyje vietovių ekstremalūs orai, kaip numatoma, laikysis pirmojoje savaitės pusėje.

“Smarkus snygis ir žema temperatūra susidėjo, sukurdami pavojingas sąlygas daugelyje valstijos vietovių, – sakė Mičigano gubernatorius Rickas Snyderis (Rikas Snaideris). – Gyventojai turėtų paisyti patarimų ir neišvažiuoti į kelius, jeigu tai įmanoma.”

Ilinojaus gubernatorius Patas Quinnas (Patas Kvinas) teigė, kad ši šalčių banga “pateks į rekordų knygas, o mes norime užtikrinti, kad visi liktų saugūs ir nepristigtų šilumos, kol visa tai baigsis.”

Orų televizija “Weather Channel” paskelbė, kad šalis turėtų būti pasiruošusi neišvengiamai “žiauriai šaltų orų bangai”, kuri dalį valstijų stingdys iki antradienio.

Su šiais atšiauriais orais siejamos bent dviejų žmonių mirtys: penktadienį Filadelfijos apylinkėse žuvo vienas ekskavatorininkas, nuslinkus apie 30 metrų aukščio keliams barstyti skirtos druskos krūvai, o 71 metų moteris, serganti Alzheimerio (Alcheimerio) liga, mirtinai sušalo pasiklydusi Niujorko valstijoje, nurodė pareigūnai.

Tuo tarpu Kolorade nedidelis privatus reaktyvinis lėktuvas sekmadienį sudužo ir užsiliepsnojo tūpdamas apsnigtame oro uoste netoli Aspeno – populiaraus slidinėjimo kurorto Kolorado valstijoje. Per tą incidentą žuvo vienas iš pilotų, o kiti du buvo sužeisti, tačiau kol kas neaišku, ar tą avariją nulėmė nepalankūs orai.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: