Organizatorių archyvo nuotr.

Darbo pokalbio metu kandidatams svarbu ne tik papasakoti apie save, bet ir užduoti klausimus darbdaviams. Tai pozicijos siekiantiems ne tik leidžia daugiau sužinoti apie kompaniją ir aiškiau įvertinti poziciją, bet ir suprasti, ar tinkamai prisistatoma, ar potencialiam darbdaviui neliko neaiškumų. Tokiu būdu klausimai gali reikšmingai padidinti kandidato šansus siekiant svajonių pozicijos. Bet kokius klausimus užduoti, kad atsakymai turėtų daugiausiai naudos?

1. Išsiaiškinkite viską apie dominančią poziciją

„Siekdami konkrečios pozicijos nesikliaukite tik skelbime pateikta informacija ar įprastai tokioms pozicijoms būdingomis ypatybėmis. Klauskite, kokias atsakomybes ji apima šioje kompanijoje, kaip įsipina į bendrą organizacijos struktūrą, kokie tikslai jai keliami, kaip ir kada vyksta rezultatų vertinimai“, – sako Eivina Staniulytė, HR ir atrankų sprendimų įmonės „Amston“ IT atrankų konsultantė.

Anot jos, realią situaciją įsivaizduoti lengviau padės, jei darbdavio kandidatai paprašys papasakoti, kaip atrodytų jų tipinė darbo diena, kokie konkretūs darbai lauktų pirmuosius pusę darbo metų. Svarbu pasidomėti ir galimais iššūkiais ar laukiančiais sunkumais, nes taip išryškėja visapusiškesnis pozicijos paveikslas.

2. Supraskite kompanijos viziją

Keičiant darbovietę dažniausiai tikimasi joje dirbti ne vienerius metus. Todėl svarbu įvertinti ne tik dabartinius įmonės poreikius, bet ir platesnę viziją – planus, pagrindinius strateginius tikslus, numatomus pokyčius. Visa tai padės suprasti, ko ilgoje perspektyvoje gali tikėtis kompanija ir kokios perspektyvos laukia pačių kandidatų.

„Klauskite, ar įmonė ateityje žada plėstis, gal ruošiasi rinkai pristatyti naujus produktus ar teikti naujas paslaugas, galbūt atidaryti naujus padalinius lokalioje ar užsienio rinkoje. Tik domėdamiesi kompanija stenkitės vengti techninių klausimų, į kuriuos atsakymus lengvai galite rasti įmonės svetainėje ar kituose šaltiniuose. Pavyzdžiui, kiek žmonių dirba įmonėje ar kiek laiko ši veikia. Taip pat – apie įmonės teikiamas paslaugas, klientus ar parduodamus produktus. Teiraudamiesi šių aspektų galite sudaryti įspūdį, jog nesiruošėte darbo pokalbiui arba įmonė jus nelabai domina“, pataria E. Staniulytė.

3. Pažinkite būsimą komandą

Įmonėje dirbama ne vakuume, o konkrečioje komandoje, todėl jau pokalbio metu prasminga stengtis kuo daugiau sužinoti ir apie ją.

„Pasidomėkite komandos dydžiu ir jos narių atsakomybėmis, tiesioginiu vadovu. Pasiteiraukite, su kuo iš komandos narių tektų dirbti daugiausiai ir su kokiais kitais skyriais galite tikėtis bendrų projektų. Būsimus kolegas ir komandos nuotaikas padės suprasti klausimas apie didžiausius iššūkius, su kuriais ji susidūrė per praėjusius metus ar pusmetį, arba didžiausius jų įgyvendintus projektus“, – patarimus vardija E. Staniulytė.

Pašnekovė prideda, kad svarbu paklausti ir apie kultūrinę komandos pusę – kaip įprasta tarpusavyje bendrauti, kas nepriimtina ar pirmosiomis dienomis gali kristi į akis.

„Visa tai nereiškia, kad pradėję dirbti turėsite pasikeisti kaip asmenybė, bet tai padės objektyviau vertinti kasdienes situacijas ir greičiau įsilieti į kolektyvą“, – sako „Amston“ ekspertė.

4. Domėkitės kompanijos kultūra

Kandidatams jau darbo pokalbio metu būtina stengtis pažinti ne tik komandos, bet ir visos kompanijos kultūrą. Anot E. Staniulytė, kultūra ne ką mažiau svarbi nei finansiniai ar verslo aspektai lemia pasitenkinimą darbu ir motyvaciją.

„Verta pasidomėti, kokiomis vertybėmis ir pamatiniais veiklos principais remiasi kompanija ar turi socialinės atsakomybės strategiją (angl. corporate social responsibility, CSR), o gal vadovaujasi Aplinkos apsaugos, socialinės atsakomybės ir gerosios valdysenos (angl. environmental, social and governance responsibility, ESG) praktikomis. Taip pat – kaip kultūra propaguojama kasdienybėje: ar įmonė turi tradicinius renginius, kurie vyksta kasmet, ar turi savanorystės veiklas, o gal skatina aktyvų gyvenimo būdą“, – sako ekspertė.

Darbo pokalbio metu verta ir pačių susitikimo organizatorių paklausti, kas jiems asmeniškai įmonėje patinka labiausiai, o kokius aspektus galbūt norėtų pakeisti, kad darbovietė džiugintų dar labiau.

5. Išsiaiškinkite tolimesnius žingsnius

Jei iki šio etapo kandidatai neinformuoti, naudinga proaktyviai pasidomėti, kaip atrankos procesas atrodys po pokalbio.

„Klauskite, kada galite tikėtis atsakymo dėl patekimo į kitą etapą, ar per tą laiką dar galite padaryti ką nors naudingo. Pasidomėkite, kokie etapai sėkmės atveju laukia toliau ir kaip šie išsidėsto laike, kada kompanija tikėtųsi, jog prisijungs naujas žmogus. Jei jums svarbu susipažinti su potencialias kolegomis ar vadovu, nebijokite paklausti, ar jie dalyvaus kuriame nors atrankos etape“, – sako E. Staniulytė.

Tokie klausimai ne tik įneš aiškumo į atranką ir leis geriau planuoti savo laiką bei lūkesčius, bet kartu darbdaviui parodys kandidatų susidomėjimą, iniciatyvumą ir atsakingumą.

Jei apie naujo darbo paieškas ir darbo rinką norite sužinoti daugiau, daugiau informacijos rasite čia.

Partnerio turinys

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: