© Wikimedia Commons archyvo nuotr

Minint Baltų vienybės dieną, sekmadienį Agluonoje, Latvijoje, bus atidengtas paminklas Lietuvos karaliui Mindaugui ir karalienei Mortai.

Bronzinė beveik dvi tonas sverianti skulptūra vidurdienį bus atidengta Agluonos bazilikos šventoriuje.

Ceremonijoje dalyvaus Lietuvos ir Latvijos kultūros ministrai, abiejų šalių katalikų bažnyčios dvasininkai.

Istorinė legenda byloja, kad Mindaugo žmona Morta, latviškai vadinama Marta, buvusi kilmingo Latgalijos Medelonų pilies valdytojo duktė, o pats Mindaugas buvo palaidotas Agluonoje.

“Yra susidaręs stereotipas, kad valdovas mene turi būti pakylėtas, išaukštintas, joti ant žirgo ar didelio pjedestalo. Tačiau aš pasirinkau kitaip pavaizduoti Mindaugą. Agluonoje stovės ne karo žygyje kovojantis valdovas, o šeimos žmogus. Jis čia – namie, su besilaukiančia Morta ir jųdviejų sūnumi Rukliu. Mindaugas čia – beveik žmogaus ūgio, nedaug išdidintas. Kaip tautų vienytojas, jis turėjo būti ne tik kilnus, bet ir žmogiškas bei atviras – stengiausi perteikti ir šias savybes”, – sakė su architektais Jonu Anuškevičiumi ir Vyteniu Izokaičiu paminklą kūręs skulptorius Vidmantas Gylikis.

Paminklas karaliui Mindaugui Agluonoje iškils Lietuvos ir Latvijos visuomenės bei kultūros darbuotojų iniciatyva.

Mindaugas (apie 1200-1263 m) – Lietuvos didysis kunigaikštis, pirmasis Lietuvos karalius (1253- 1263). Jo vainikavimo Lietuvos karaliumi diena yra Lietuvos valstybinė šventė.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: