(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Balandžio 13 d., antradienį, 18 val. VDU menų galerijoje „101″ (Laisvės al. 53) atidaroma menininko iš Varšuvos Jono Zagorsko personalinė paroda „Menas apie meną”, o balandžio 14 d., trečiadienį, 17 val. vyks susitikimas su autoriumi.
Pasak organizatorių, parodoje J. Zagorskas apmąsto meno suvokimo, menininko statuso, kūrėjo ir visuomenės problemas, tačiau jo darbams būdingas ne tik filosofiškumas, bet ir didelė dozė autoironijos bei humoro.
Šis menininkas savo kūrybinį kelią pradėjo tapydamas, tačiau šiuo metu daugiau kuria video ir performansų srityje, kuruoja tarptautinius meno projektus, aktyviai dalyvauja diskusijose apie šiuolaikinio meno problemas.
Parodoje pristatoma interaktyvi instaliacija „Puiku puiku puiku” ir 3 videodarbai.

Autorius J. Zagorskas apie parodoje demostruojamus video darbus:
„Menininkas, skriejantis milžinišku greičiu”
Tai videodarbas apie menininko situacijos dvilypumą, apie skirtumą tarp to, kaip jis identifikuoja save ir savo kūrybą, ir to, kaip menininką bei jo kūrinius mato žiūrovai ir visuomenė.
Menininkas gyvena savo susikurtoje realybėje, taigi jaučiasi tarsi skrisdamas, o žiūrovas mato tik komišką vaizdelį ir prietaisus, padarytus tam, kad sukurtų skrydžio iliuziją. Menininkui tai – rimtas kūrinys, o žiūrovui – tik komedija.

„Trumpos pamokos jaunajam menininkui”
Baigus meno studijas, beveik kiekvienas susiduria su motyvacijos problema. Jeigu menininkas neturi galerijos ar institucijos, kuri jį atstovautų, skatintų, taigi tam tikra prasme atliektų profesoriaus vaidmenį, jam tenka pačiam užduoti sau elementarų klausimą: kam kurti? Šiame video dienoraštyje trumpų instrukcijų pavidalu paliečiami klausimai apie tai, kas trukdo kūrybai, bei kaip gyvenime išvengti kliūčių, su kuriomis susiduria dauguma jaunų menininkų.

„Nieko”
Šis video darbas – tai laisvesnis ankstesnio monologo tęsinys. Jame diskutuojama apie tai, ką turėtų rodyti šiuolaikinis videodarbas. Ar meno kūrinys apskritai turėtų būti „koks nors”?

Interaktyvi instaliacija „puiku, puiku, puiku”
Šios instaliacijos veikimo principas savaime paaiškina kūrinio koncepciją. Sukdamas vieno iš trijų įrenginių šoninėje plokštumoje esančią rankenėlę, žiūrovas gamina energiją. Energija kaupiasi, kol pasiekia pakankamą lygį, kad išsikraudama trumpam parodytų kūrinį, uždarytą juodoje dėžutėje. Į kūrinį vienu metu gali žiūrėti tik vienas žiūrovas, pro specialiai tam pritaikytą akutę dėžutės priekinėje plokštumoje. Norint dar kartą pamatyti rezultatą, reikia dar kartą padirbėti. Tokiu būdu kiekvienas žiūrovas asmeniškai turi įdėti ne tik protinių, bet ir fizinių pastangų. Fizikos dėsniai šiame darbe tiesiogiai iliustruoja intelekto dėsnius.
Instaliacijoje panaudotas lenkiškas žodis „fajnie” reiškia tą patį, ką lietuvišku žargonu šnekant reiškia „faina”. Paskutiniu metu J. Zaborskas gyvena ir kuria Varšuvoje, Lenkijoje, todėl šį darbą norėjo atlikti lenkų kalba.

VDU menų galerijos „101″ darbo laikas: II-IV 12-18 val., V 12-17 val., VI 12-16 val.

Eglė Budrienė

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: