© Stock.xchng archyvo nuotr.

Vyriausybės pasitarime pritarta mokesčių įstatymų projektams, kuriais siekiama subalansuoti mokesčių naštą – padidinti mažiausiai uždirbančių žmonių pajamas ir tolygiau apmokestinti kapitalą.

Gyventojų pajamų mokesčio (GPM), Pelno mokesčio, PVM bei Akcizų įstatymų pakeitimai parengti, remiantis Finansų ministerijos atliktais ekonominės naudos apskaičiavimais bei Ministro pirmininko sudarytos mokesčių darbo grupės siūlymais.

Teikiamomis GPM įstatymo pataisomis siūloma 100 litų padidinti neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD) – iki 570 litų asmeniui, taip sumažinant mažiau uždirbančiųjų mokestinę naštą. Dėl šios pakeitimo 1000 litų gaunančio gyventojo grynosios pajamos padidėtų 21 litu. Šiam NPD padidinimui įgyvendinti iš valstybės biudžeto papildomai reikės apie 150 mln. litų.

Papildoma paskata vaikus auginančioms šeimoms – siūlymas nustatyti 200 litų papildomą NPD ir už pirmą vaiką. Šiuo metu taikomas 100 litų NPD. Dėl šio įstatymo pakeitimo šeimos arba vaiką auginančio vieno asmens grynosios pajamos padidės 15 litų. Priėmus abi šias pataisas, pavyzdžiui, minimalų darbo užmokestį gaunančio ir vaiką auginančio asmens grynosios pajamos per mėnesį padidės 36 litais.

Siekdama palengvinti socialiai pažeidžiamiausių gyventojų padėtį, Vyriausybė siūlo 2014 metams pratęsti lengvatinio 9 proc. PVM tarifo šildymui ir karštam vandeniui galiojimo terminą.

Taip pat siūloma pratęsti lengvatinį 5 proc. tarifą kompensuojamiesiems vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms, nenustatant jos galiojimo termino.

Verslo investicijas siekiama paskatinti siūlant dar 5 metams nustatyti pelno mokesčio lengvatą į esminį technologinį atsinaujinimą investuojančioms įmonėms. Pagal galiojančias Pelno mokesčio įstatymo nuostatas, šiuo metu jos gali iki 50 proc. sumažinti apmokestinamąjį pelną 2009-2013 m. patirtomis išlaidomis. Lengvata siekiama didinti įmonių produktyvumą ir verslo konkurencingumą.

Vyriausybė pritaria įstatymų pakeitimams, kuriuos priėmus bus teisingiau paskirstyta mokestinė našta, labiau apmokestinant kapitalą. Pelno mokesčiu siūloma apmokestinti prie pajamų šaltinio visas užsienio įmonėms mokamas išmokas už stebėtojų tarybos narių veiklą, taip užtikrinant visų tokių išmokų apmokestinimą, nepriklausomai nuo to, kada ir kaip jos mokamos.

Taip pat praplečiama GPM bazė. Pritarta siūlymui naikinti lengvatą palūkanoms už gyventojų suteiktas paskolas įmonėms ar gyventojams, tokiu būdu užkertamas kelias piktnaudžiavimams dvigubu neapmokestinimu (įmonės atskaito palūkanas iš apmokestinamųjų pajamų, o gyventojams jos yra neapmokestinamosios pajamos).

GMP objektas bus ir nenuolatinių Lietuvos gyventojų iš Lietuvoje veikiančių įmonių gautos tų įmonių stebėtojų tarybos bei valdybos narių visos išmokos, ne tik tantjemos. Taip būtų užtikrintas visų tokių išmokų apmokestinimas 15 proc. GPM tarifu, nepriklausomai nuo to, kada ir kaip jos mokamos.

Pritarta siūlymui 15 proc. tarifu apmokestinti indėlių ir skolos vertybinių popierių palūkanas, kai gautų palūkanų suma viršija 10000 litų. Toks pat tarifas būtų taikomas didesnėms nei 10000 litų pajamoms (skirtumui tarp pardavimo ir pirkimo kainos), gautoms, pardavus vertybinius popierius.

Tuo pat metu siūloma nustatyti, kad visam paskirstytajam pelnui, įskaitant dividendus, būtų taikomas 15 proc. GPM tarifas. Šiuo metu dividendams taikomas 20 proc. GMP tarifas.

Vykdant įsipareigojimus Europos Sąjungai, kitąmet siūloma didinti rūkalų akcizą. Cigarečių akcizo specifinį elementą padidinus iki 157 Lt/1000 cigarečių, pakelis rūkalų pabrangtų apie 0,30 lito, cigarų ir cigarilių akcizą pakėlus iki 93 Lt/kg, pigiausių cigarilių pakelis pabrangtų apie 0,21 lito.

2014 m. taip pat siūloma didinti kai kurių svaigiųjų gėrimų akcizus.

Alaus akcizą siūloma didinti nuo 8,5 iki 9,35 lito už 1 proc. faktinės tūrinės alkoholio koncentracijos už hektolitrą produkto.

Vyno ir kitų fermentuotų gėrimų, kurių faktinė tūrinė etilo alkoholio procentais yra ne didesnė kaip 8,5 procento, – nuo 58 litų iki 85 litų už produkto hektolitrą, kurių faktinė tūrinė alkoholio koncentracija procentais didesnė nei 8,5 proc. – nuo 198 iki 225 litų už produkto hektolitrą, etilo alkoholio – nuo 4416 iki 4460 litų už gryno etilo alkoholio hektolitrą.

Tarpinių produktų, kurių faktinė tūrinė alkoholio koncentracija yra ne didesnė kaip 15 proc., akcizą siūloma didinti nuo 216 iki 281 lito, o kurių koncentracija didesnė nei 15 proc. – nuo 304 iki 400 litų už produkto hektolitrą.

Dėl tokio akcizų tarifų padidinimo poveikis šių produktų 0,5 litro kainai būtų toks: alus galėtų pabrangti apie 0,03 lito; vynai ir kiti fermentuoti gėrimai, kurių faktinė tūrinė alkoholio koncentracija yra ne didesnė nei 8,5 procento – apie 0,16 lito; tiek pat brangtų ir stipresnės nei 8,5 proc. alkoholio koncentracijos vynai ir fermentuoti gėrimai; tarpiniai produktai, kuriuos faktinė tūrinė alkoholio koncentracija neviršija 15 proc. – apie 0,39 lito, kurių viršija 15 proc. – apie 0,58 lito ir etilo alkoholis – apie 0,11 lito.

Mokesčių įstatymų pakeitimų paketą Vyriausybė ketina Seimui pateikti šią savaitę.

Vyriausybė taip pat pavedė Finansų ministerijai parengti siūlymus dėl bankų ir draudimo įmonių pelno apmokestinimo tobulinimo. Bendradarbiaujant su Seimo Biudžeto ir finansų komitetu tuo klausimu bus ieškoma priimtino sprendimo.

Mokesčių sistemos peržiūra, kuri aprėps ir „Sodros“ pertvarką, bus tęsiama. Naujus sprendimus planuojama įgyvendinti nuo 2015 m.

Taip pat bus ieškoma sprendimo taikyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą šviežiai atšaldytai mėsai. Tačiau iki lengvatą įteisinant turės būti pasiektas trišalis valdžios, gamybininkų ir prekybininkų susitarimas, kad šio produkto ir jo gaminių kainos užtikrintai sumažės, o gautas PVM tarifo mažėjimo efektas bus išnaudojamas konkurencingumui rinkoje stiprinti.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: