Laurynas Kasčiūnas / Asmeninio archyvo nuotr.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuro direktorę Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, Europos Tarybos generalinę sekretorę Marija Pejčinović Burić ir į Lietuvos Respublikos Prezidentą Gitaną Nausėdą prašydamas

Įvertinti, ar Lietuvos parlamento priimta įstatymo pataisa, sumažinanti politinėms partijoms ir koaliciniams sąrašams taikomą rinkėjų pasitikėjimo kartelę, kai iki parlamento rinkimų liko mažiau kaip vieneri metai, atitinka demokratinių valstybių praktiką ir neprieštarauja demokratijos principams.

Seimo narys siunčiamame rašte pažymi, kad rinkimų karelės sumažinimas iki parlamento rinkimų likus mažiau kaip vieneriems metams prieštarauja demokratijos principams. 1990 m. gegužės 10 d. įkurta Europos komisija kovai už demokratiją („Venecijos komisija“), kurią Europos Taryba įsteigė siekdama teisinių demokratijos garantijų, priėmė Gerosios rinkimų praktikos kodeksą. Jo II.2.b punkte rekomenduojama svarbiausių rinkimų įstatymų elementų, ypač reglamentuojančių rinkimų sistemas, rinkimų komisijų sudarymą, rinkimų apylinkių ir apygardų ribų keitimą, nekeisti iki rinkimų likus mažiau kaip vieneriems metams.

L. Kasčiūno teigimu, tokie rinkimų taisyklių keitimai gali Lietuvą nublokšti į mažiau demokratiškų valstybių gretas. Nors valdančiąją koaliciją sudarančios partijos deklaruoja, kad tokia įstatymo pataisa pagerins demokratijos lygį, nes į parlamentą pateks daugiau politinių partijų, tačiau realiai rinkimų taisyklės keičiamos siekiant įsaugoti valdžią. Kai kurios valdančiosios koalicijos partijos, matydamos prognozes, kad po 2020 m. rinkimų nepateks į kitą parlamentą, naudojasi turimais valdžios resursais, siekdamos palengvinti sau kelią ir išsaugoti savo pozicijas.

Panašios tendencijos matomos Rusijoje, kur Kremlius svarsto idėją padėti mažosioms politinėms partijoms, kurios nepajėgia įveikti 5 proc. barjero, per 2021 m. rinkimus tam, kad valdančioji partija „Vieningoji Rusija“ galėtų išlaikyti konstitucinę daugumą naujojoje Valstybės Dūmoje. Tad kyla klausimas – kaip mes galime rodyti pirštu ir teisti valstybes dėl jose vyraujančios demokratijos stokos, kuomet patys nesivadovaujame demokratijos principais?”, – sako L. Kasčiūnas.

Rekomenduojame

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: