Prasideda gripo sezonas
(c) Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) prognozuoja, kad šį sezoną cirkuliuos tokie patys kaip ir pernai gripo virusai – A(H1N1), A(H3N2) ir B tipo, tačiau Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) prie Sveikatos apsaugos ministerija medikai ragina neprarasti budrumo.

Saugesni gali jaustis tik tie žmonės, kurie praėjusį sezoną persirgo gripu, ir jų ligą sukėlęs gripo viruso tipas buvo patvirtintas laboratorijoje.

„Praėjusio sezono sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis statistika byloja, jog artėjančiam gripo sezonui reikia skirti ypatingą dėmesį ir tinkamai jam pasiruošti“, – sakė ULAC vadovas dr. doc. Saulius Čaplinskas.

Šį rudenį Lietuvoje pirmieji du gripo atvejai užregistruoti jau rugsėjo viduryje – 37-ąją metų savaitę. Didžiausias sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) Lietuvoje registruojamas gruodžio – vasario mėnesiais.

ŪVKTI ir gripu kasmet suserga apie 400 tūkst., iš jų gripu – apie 100 tūkst. Hospitalizuojama apie 4 tūkst. asmenų, iš jų – apie 4 proc. gydoma intensyvios terapijos skyriuose.

Pasaulyje gripu kasmet suserga 5–10 proc. suaugusiųjų ir net 20–30 proc. vaikų populiacijos. Nuo gripo komplikacijų miršta iki pusės milijono žmonių.

Dažniausios gripo komplikacijos: pneumonija, bronchitas, ausų uždegimas, sinusitas, lėtinių ligų paūmėjimas.

„Gyventojai turėtų būti itin atidūs: gripo inkubacinis periodas yra labai trumpas – vos 4–12 val., o virusas plinta oro lašeliniu keliu. Tad rytą dar sveikas kolega ar šeimos narys, po pietų jau gali sirgti ir platinti gripo virusą“, – sakė ULAC vadovas dr. doc. S. Čaplinskas.

Praėjusį gripo sezoną mirė 21 žmogus

Nuo 2010 m. 40-osios savaitės iki 2011 m. 20-osios savaitės Lietuvoje buvo registruoti 609 183 susirgimo gripu ir ŪVKTI atvejai, iš kurių 41 849 buvo registruoti kaip susirgimai gripu. Praėjusio gripo sezono metu epidemijos buvo paskelbtos 22 miestuose ir rajonuose, o Prienų rajone epidemija buvo paskelbta dukart.

Viso gripo sezono metu hospitalizuoti 3 326 asmenys, iš kurių 2 238 vaikai iki 17 metų amžiaus. 146 iš visų hospitalizuotų asmenų buvo gydyti intensyvios terapijos skyriuose.

2010–2011 m. gripo sezono metu nuo gripo viruso sukeltos infekcijos mirė 21 žmogus (2009–2010 m. mirė 23). Daugiausiai mirusiųjų buvo 70-79 ir 60-69 metų amžiaus grupėse.

„Mirtys nuo gripo viruso sukeltų komplikacijų dar kartą įrodo skiepų nuo gripo viruso reikšmę, nes beveik visi mirusieji (71,4 proc.) nebuvo pasiskiepiję gripo vakcina, o likusiųjų skiepijimo būklė liko nežinoma“, – sakė ULAC dr. doc. S. Čaplinskas.

Kaip apsisaugoti nuo gripo?

Skiepai yra pati efektyviausia specifinė imunoprofilaktikos priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Skiepytis rekomenduojama kasmet prieš prasidedant gripo sezonui, tačiau galima pasiskiepyti ir vėliau.

PSO pasiskiepyti rekomenduoja daugumai, o ypatingai 65 m. ir vyresniems bei visų amžiaus grupių asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis: širdies ir kraujagyslių, plaučių, bronchine astma, metabolinėmis, inkstų ligomis bei asmenims, kurių imunitetas yra nusilpęs.

Kasmet nuo gripo Lietuvoje pasiskiepija iki 6 proc. visos populiacijos. Tai vienas mažiausių rodiklių Europos Sąjungoje.

Pavyzdžiui, Norvegijoje pasiskiepija per 50 proc., Vokietijoje – per 60 proc., Didžiojoje Britanijoje – apie 75 proc., Nyderlanduose – apie 80 proc. gyventojų.

Taip pat saugantis gripo rekomenduojama:

– Dažnai plauti rankas;

– Vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;

– Vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;

– Kosint ir čiaudint prisidengti burną;

– Neplautomis rankomis neliesti akių, nosies ir burnos;

– Gerai vėdinti patalpas;

– Susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, gerti daug skysčių, likti namuose.

– Naudoti vienkartines nosinaites, o panaudotas išmesti į tam skirtas vietas.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: