lsdp.lt archyvo nuotr.

Premjeras Algirdas Butkevičius susitikime su tautinių bendrijų atstovais žada kelti klausimą, ar Lietuvoje reikalingas atskiras Tautinių mažumų įstatymas, trečiadienį pranešė Vyriausybės atstovas.

“Norime pasikviesti visas tautines bendrijas ir kad premjeras pasitartų, ar tikrai šiame etape mums reikia (…), ar jos norėtų Tautinių mažumų įstatymo, nes esame Europos Sąjungos valstybė – ar tikrai yra poreikis, ar kitais įstatymais nėra užtikrinamos jų teisės, laisvės, pareigos”, – BNS sakė Vyriausybės kanclerio pavaduotojas Remigijus Motuzas.

Susitikimas Vyriausybėje planuojamas kitą antradienį. Jame ketina dalyvauti įvairių tautinių bendrijų atstovai, mokslininkai.

Premjero A.Butkevičiaus Vyriausybė savo programoje yra įsipareigojusi parengti Tautinių mažumų įstatymo projektą, tačiau Ministrų kabinetas jo iki šiol nesvarstė.

R.Motuzo teigimu, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos deleguoto kultūros viceministro Edvardo Trusevičiaus parengtas projektas akivaizdžiai prieštarauja Konstitucijai.

Pagal šį projektą, dvikalbiai užrašai būtų leidžiami vietovėse, kur tautinės mažumos atstovai sudaro ne mažiau nei 25 proc. gyventojų. Lenkai sudaro daugiau nei 25 proc. gyventojų Vilniaus, Šalčininkų, Švenčionių ir Trakų rajonuose, rusai – Visagino savivaldybėje. Pagal projektą, šiuose rajonuose taip pat būtų galima naudoti mažumos kalbą vietos valdžios institucijose.

“E.Trusevičius, manau, ir pats supranta, kad šis projektas prieštarauja ir mūsų Konstitucijai, ir keliems Konstitucinio Teismo išaiškinimams, ir Valstybinės kalbos įstatymo straipsniams. Nesutarimas yra dėl to, kad galimas bendravimas administracinėse institucijose vietine kalba ir kad užrašai taip pat galimi tautinės mažumos kalba”, – teigė R.Motuzas.

PrezidentėsDalios Grybauskaitės patarėja Virginija Būdienė yra sakiusi, kad Tautinių mažumų apsaugos pagrindų ir Europos žmogaus teisių konvencijų nuostatos yra integruotos į Lietuvos įstatymus, todėl kurti specialų įstatymą tautinėms mažumoms nėra prasminga.

Šiuo metu Seime taip pat svarstoma Lietuvos lenkų rinkimų akcijos iniciatyva grąžinti anksčiau galiojusią Tautinių mažumų įstatymo redakciją. Šį projektą, kaip nesuderinamą su Konstitucija, yra sukritikavusi prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Valstybinė lietuvių kalbos komisija.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: