(c) Kaunas.lt archyvo nuotr.

Teisingumo ministras siūlo panaikinti pareigą gyventojams bei įmonėms švenčių dienomis kelti Lietuvos valstybės vėliavą prie pastatų, kuriuose yra įsikūrę, tačiau tokį reikalavimą palikti valstybės ir savivaldybių institucijoms.

Šiuo metu galiojantis Valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymas visus asmenis bei įmones įpareigoja ant pastatų kelti Lietuvos valstybės vėliavą švenčių dienomis, t.y. vasario 16-ąją, kovo 11-ąją ir liepos 6-ąją. Už šios pareigos nevykdymą gyventojams bei įmonėms gresia administracinė atsakomybė – įspėjimas arba bauda nuo 10 iki 30 litų, o valstybės ir savivaldybių institucijoms – nuo 30 iki 60 litų.

Teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus teigimu, vėliavos kėlimas visų pirma turėtų būti iš pilietinių paskatų daromas veiksmas, o ne teisinė pareiga. Šiandien šios pareigos nevykdo nemažai žmonių, o ir užtikrinti, kad vėliavos numatytomis dienomis būtų iškeltos ant visų pastatų gana sudėtinga. Taigi, kyla įstatyme įtvirtinto reikalavimo laikymosi problema. Policijos departamento duomenimis, vien per šiuos metus jau buvo nubausta daugiau nei 800 asmenų ir įmonių, o tai tik dalis, kurią pavyko užfiksuoti, kadangi visų kaskart patikrinti praktiškai neįmanoma.

Ministro nuomone, šios pareigos panaikinimas palengvintų dalią ir jos tinkamai dėl objektyvių priežasčių vykdyti negalintiems asmenims. Ypač tai aktualu kalbant apie tuos, kurie neturi lėšų vėliavai įsigyti arba tuos atvejus, kai švenčių dienomis gyventojai išvyksta iš namų, o įmonės nedirba, todėl norint iškelti vėliavą tenka papildomai rūpintis, kas tai galėtų padaryti. Galų gale, kai kurie žmonės galbūt negali iškabinti vėliavos ir dėl sunkios fizinės būklės.

„Vėliavos kėlimas yra žmonių pilietiškumo išraiška, kurią turime skatinti ir ugdyti, tačiau to baudomis ar įpareigojimais tikrai nepadarysime, netgi priešingai. Tai turi būti piliečių moralinė pareiga. Atsisakius dabar galiojančio reikalavimo, asmenys vėliavą galės kelti savanoriškai, o atsakomybė jiems grės tik tuomet, jei jie demonstruos vėliavai nepagarbą. Pokyčiai leis ir pareigūnams, kurie dabar privalo stebėti kaip užtikrinamas šio reikalavimo vykdymas, daugiau laiko skirti tiems pažeidimams, kurie visuomenės saugumui kelią grėsmę“, – sako R. Šimašius.

Teisingumo ministerijos parengti Valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymo bei Administracinių teisės pažeidimų kodekso pakeitimai šiuo metu yra pateikti derinti visuomenei ir suinteresuotoms institucijoms. Patikslinus po pastabų, jie bus teikiami Vyriausybei svarstyti, vėliau jiems turės pritarti ir Seimas. Išsamiau su projektais galima susipažinti internete.

LR Teisingumo ministerijos informacija

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: