Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Švietimo ir mokslo viceministras Rimantas Vaitkus kritikuoja studentų paskolų sistemą.

Jis taip pat teigia, kad nuo 2015 metų gali būti pakeistas studijų finansavimas iš valstybės biudžeto.

Kaip rašo “Lietuvos žinios”, viceministro požiūriu, dabartinė studentų kreditavimo sistema milžinišką naudą duoda tik bankams, tuo metu valstybė esą prisiima labai didelių įsipareigojimų.

“Pirma, valstybė 100 proc. garantuoja bankams tų paskolų grąžinimą, antra, ji dengia dalį palūkanų, jeigu jų norma viršija 5 procentus. Be to, tokia paskolų sistema nėra labai naudinga studentams, nes palūkanos pradedamos skaičiuoti iškart, kai tik suteikiama valstybės remiama paskola”, – aiškino R.Vaitkus.

Anot jo, Vyriausybės programoje iškeltas siekis šią sistemą keisti ir studijų paskolas grąžinti į Valstybinį studijų fondą.

“Taip pat jau kalbame apie finansavimo pakeitimą nuo 2015 metų: diskutuojame, ar tai galėtų būti visiškai nemokamas aukštasis mokslas tiems, kurie tenkina valstybės užsakymo principus, ar dalį studentų reikėtų priimti su daline studijų įmoka. Šiuo metu atliekami skaičiavimai ir dar sunku pasakyti, koks bus galutinis variantas”, – sakė R.Vaitkus.

Jo teigimu, beveik pusė studentų yra priversti mokėti už studijas.

“Vienų metų studijų kainos svyruoja nuo beveik 4 tūkst. iki 18 tūkst. litų, tad savaime suprantama, jog baigęs studijas, neturintis kur gyventi ir gaunantis palyginti mažą atlyginimą absolventas į savarankišką gyvenimą ant kupros nešasi didžiulę skolą. Antai JAV nuo mažumės vaikai auklėjami taip, kad mokslams reikia pradėti taupyti nuo pirmų gyvenimo metų, o Lietuvoje ši sistema tiesiog nukrito iš dangaus 2009 metais. Manyčiau, šis pasikeitimas nieko gero mums nedavė”, – sakė viceministras R.Vaitkus.

Nuo 2009 metų iki šiol valstybės remiamų paskolų jau yra gavę daugiau nei 24 tūkst. studentų – bendra našta siekia 115 mln. litų.

Daugiau: paskola verslui

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: