(c) kaunozinios.lt archyvo nuotr.

Jei įsigalios Seimo priimta įstatymo pataisa dėl mažesnio PVM apgyvendinimo paslaugoms, viešbučiai mato galimybę atitinkamai mažinti apgyvendinimo paslaugų kainas iki 10 proc. Taip tikimasi pritraukti daugiau klientų, o augant apgyvendinimo paslaugas teikiančių įmonių užimtumui būtų atstatomas darbo užmokesčio fondas, kuriamos naujos darbo vietos.

Tokios nuomonės laikosi Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija (LVRA), vienijanti 300 apgyvendinimo ir viešojo maitinimo įmonių. LVRA apgailestauja, kad pastaruoju metu žiniasklaidoje pasirodę kai kurie pranešimai ir komentarai neatspindi oficialios asociacijos pozicijos bei daugumos viešbučių nuomonės.

„Sumažinus PVM ir rinkai diktuojant sąlygas, viešbučiai tiesiog bus priversti mažinti kainas iki 10 proc.“, – teigiama LVRA valdybos narių priimtame pareiškime.

„Daugiau kaip prieš metus, nepaisant padidinto PVM, kambarių kainas jau mažinome apie 30–40 proc. Tai darėme radikaliai mažindami išlaidas, tarp jų – darbo užmokestį, darbuotojų skaičių, nes tai pagrindinės įmonių sąnaudos. Daugiau vidinių rezervų, kaip galėtume sumažinti viešbučių kainas ir pritraukti į Lietuvą daugiau klientų, neturime. Vienintelė galimybė – mažesni mokesčiai. Tik taip galime konkuruoti su kaimyninėmis šalimis, kur PVM apgyvendinimo paslaugoms gerokai mažesnis negu Lietuvoje“, – sako LVRA viceprezidentas ir vienas iš „Centrum Hotels“ vadovų Artūras Vainora.

„Sumažinus PVM apgyvendinimo paslaugoms, kainos turėtų mažėti adekvačiai. Skaičiuojame, kad mūsų viešbutyje dviviečio kambario kaina turėtų mažėti iki 15 proc. – nuo 240 litų iki maždaug 200 litų“, – teigia „Alangos“ viešbučio vadovas Ričiardas Navickas.

„Seimui priėmus PVM įstatymo pataisą, atsiranda viltis, kad viešbučiai nebeužsidarinės ir jų darbuotojai pagaliau galės jaustis stabiliau. Jei ši pataisa įsigalios, mūsų kainų politika taps lankstesnė, atsiras galimybės mažinti kainas derantis su turizmo agentūromis ar dėl konferencijų rengimo. Sumažinus kainą, galime tikėtis didesnio svečių srauto, o tai leis atgal į darbą priimti darbuotojus ir pagerinti aptarnavimą“, – sako viešbučio „Gamanta“ savininkas Alvydas Meškys.

„Siekdami skatinti atvykstamąjį turizmą, įsipareigojame sumažinti apgyvendinimo kainas bei padidinti darbuotojų skaičių nuo 10 iki 15 proc.“, – sakoma UAB „Žaliasis tiltas“, valdančios viešbučius „Congress“ ir „Ambassador“, pranešime.

Kokią naudą gali duoti PVM sumažinimas apgyvendinimo paslaugoms, rodo kaimyninės Latvijos pavyzdys. Nuo šių metų gegužės 1 dienos, kai Latvijoje šis mokestis sumažintas iki 10 proc., apgyvendinimo paslaugos kaimyninėje šalyje atpigo daugiau kaip 16 proc., pritraukta daugiau turistų, padidėjo viešbučių sektoriaus pajamos.

Tuo tarpu išanalizavus LVRA narių surinktus duomenis, akivaizdu, kad Lietuvoje buvo pasiektas priešingas rezultatas. Padidintas PVM tarifas apgyvendinimo paslaugoms nuo 5 iki 21 proc. labai apsunkino viešbučių veiklą, o valstybės biudžetui laukiamų rezultatų nedavė. Iš apgyvendinimo paslaugas teikiančių įmonių 2009 metais surinkta 30,4 mln. litų mažiau mokesčių nei 2008 metais. Apgyvendinimo paslaugas teikiančios įmonės 2009 metais visiškai sustabdė investicijas. 2009 metais viešbučiai buvo priversti atleisti apie 20 proc. darbuotojų, per pirmą šių metų pusmetį darbo neteko dar 18 proc. viešbučių darbuotojų. Gerokai mažėjo ir likusių viešbučių darbuotojų darbo užmokestis.

LRVA duomenimis, apie 80 proc. visų apgyvendinimo paslaugų klientų yra užsieniečiai, todėl apgyvendinimo paslaugos priskiriamos paslaugų eksportui. Be to, apie 50 proc. visų svečių sudaro verslo klientai, kurie turi teisę susigrąžinti už apgyvendinimo paslaugas sumokėtą PVM.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: