Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Stivenas Spilbergas ketvirtadienį laukia gerų naujienų – paskelbus “Oskarų” nominacijas turėtų paaiškėti, kad jo filmas “Linkolnas” (Lincoln) yra tarp favoritų, nors jam ir tenka grumtis su labai stipriais varžovais.

Holivudo apdovanojimų sezonui įsibėgėjant, be “Oskarų” nominacijų neturėtų likti ir Taivane gimusio režisieriaus Ango Lee (Ango Li) “Pi gyvenimas” (Life of Pi), “Oskarą” jau turinčios Kathryn Bigelow (Ketrin Bigelou) juosta apie Osamos bin Ladeno medžioklę “Taikinys #1” (Zero Dark Thirty), aktoriaus ir režisieriaus Beno Afflecko (Beno Afleko) drama apie 1979-ųjų Irano įkaitų krizę “Argo”.

Dėl garbingiausių kino pramonės apdovanojimų taip pat tikriausiai varžysis Quentino Tarantino (Kventino Tarantino) “Ištrūkęs Džango” (Django Unchained) ir miuziklas “Vargdieniai” (Les Miserables).

Kadangi jokio vieno aiškaus favorito kol kas nėra, Holivudas sulaikęs kvėpavimą laukia “Oskarų” nominacijų paskelbimo anksti ketvirtadienį.

Geriausio aktoriaus kategorijoje nominacijos prognozuojamos Danieliui Day-Lewisui (Danieliui Dėjui-Liuisui) iš “Linkolno”, Hugh Jackmanui (Hju Džekmanui) iš “Vargdienių” ir Bradley Cooperiui (Bradlis Kuperiui) iš “Optimisto istorijos” (Silver Linings Playbook), o į geriausios aktorės “Oskarą” tikriausiai pretenduos Jessica Chastain (Džesika Čestein), suvaidinusi “Taikinyje #1”, ir Helen Mirren (Helen Miren), nusifilmavusi “Hičkoke” (Hitchcock).

S.Spielbergo politinė drama “Linkolnas” apie 16-ojo JAV prezidento siekį panaikinti vergiją, jau gavo daugiausiai “Auksinių gaublių” nominacijų ir per šį sekmadienį įvyksiančią jų įteikimo ceremoniją varžysis septyniose kategorijose.

Kiek anksčiau filmas taip pat gavo pagrindines Kino aktorių gildijos (SAG), Amerikos režisierių gildijos (DGA) ir britų BAFTA apdovanojimų nominacijas.

Jo žvaigždė, Britanijos ir Airijos pilietybes turintis aktorius D.Day-Lewisas sieks rekordinio trečio geriausio aktoriaus “Oskaro” – šiuos apdovanojimus jis jau yra gavęs 1990 ir 2008 metais, atitinkamai už vaidmenis filmuose “Mano kairė koja” (My Left Foot) ir “Bus kraujo” (There Will Be Blood).

Vizualiai pribloškiantis 3D formato nuotykių filmas “Pi gyvenimas” apie indų berniuką, kuris atsiduria gelbėjimosi valtyje drauge su Bengalijos tigru, taip pat bus trečias A.Lee bandymas iškovoti “Oskarą” – po 2001 metų geriausio filmo užsienio kalba statulėlės už “Sėlinantį tigrą, tūnantį drakoną” (Crouching Tiger, Hidden Dragon) ir 2006 metų geriausio režisieriaus “Oskaro” už “Kuprotą kalną” (Brokeback Mountain).

“Pi gyvenimas” taip pat gavo tris “Auksinių gaublių”, devynias BAFTA nominacijas ir yra tarp penkių pagrindinių pretendentų į DGA apdovanojimą.

“Taikinys #1 apie dešimtmetį po rugsėjo 11-osios atakų trukusią O.bin Ladeno medžioklę sulaukė kritikos, taip pat – iš iš CŽV, nes jame vaizduojama, kaip CŽV tardymo metodai, prilygstantys kankinimams, padėjo surasti “al Qaeda” lyderį.

J.Chastain, kuri šiame filme suvaidino nenuilstančią CŽV agentę, susekusią O.bin Ladeną Abotabade Pakistane, daugelio laikoma pagrindine pretendente į geriausios aktorės “Oskarą”, o K.Bigelow vasario pabaigoje gali turėti, ką pastatyti greta 2009 metų geriausio filmo “Oskaro” už “Išminuotojų būtį” (Hurt Locker).

B.Affleckas taip pat sulaukė kritikos dėl laisvai interpretuoto istorinio tikslumo filme “Argo”, kuris pasakoja apie CŽV misiją išvaduoti šešis JAV diplomatus, per 1979 metų įkaitų krizę Irane pasislėpusius Kanados ambasadoriaus rezidencijoje.

Tačiau filmas turi penkias “Auksinių gaublių” nominacijas ir, pasak “Oskarų” stebėtojų, gali patikti Kino meno ir mokslo akademijos nariams.

Q.Tarantino naujausio krauju trykštančio filmo “Ištrūkęs Džango”, kuriame Jamie Foxxas (Džeimis Foksas) vaidina vergą, norintį išvaduoti savo žmoną iš Leonardo DiCaprio (Leonardo DiKaprijo) veikėjo nagų, iškilmingą premjerą teko atidėti dėl prieš Kalėdas įvykusių žudynių Konektikuto pradinėje mokykloje.

Romantinė komedija “Optimisto istorija” Holivude taip pat sukėlė nemažą sujudimą, pirmiausia – dėl B.Cooperio, bet taip pat ir dėl to, kad yra palyginti linksmas filmas tarp daugelio dramų ir istorinių juostų.

Holivudo veteranui S.Spielbergui geriausio filmo ar geriausio režisieriaus “Oskaras” derėtų prie jau turimų statulėlių už 1993-iųjų “Šindlerio sąrašą” (Schindler’s List) ir 1999-ųjų juostą “Gelbstint eilinį Rajeną” (Saving Private Ryan).

“Oskarai”, kurių nominacijos Los Andžele bus paskelbtos ketvirtadienį maždaug 5 val. 30 min. vietos (15 val. 30 min. Lietuvos) laiku, pritaikytu JAV Rytų pakrantės ir pasaulio žiūrovams, bus išdalyti vasario 24 dieną.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: