(c) Stock.xchng archyvo nuotr.

Daugiau nei dešimt metų besitęsiantys ginčai dėl buvusios Kauno žydų ligoninės (Jakšto g. 5) pastatų ir žemės tebesitęsia. Pastatas, esantis Kauno pilies pašonėje, toliau kelia grėsmę praeiviams ir darko senamiesčio vaizdą.

Kauno miesto apylinkės teismas spalio 7 dieną nutraukė civilinę bylą pagal Kauno religinės žydų bendruomenės pareiškimą, kuriuo ji prašė teismo nustatyti juridinį faktą, kad pastatai ir žemė, esantys Jakšto g. 5, iki 1940 metų priklausė Senajai žydų bendruomenei. Kauno religinė žydų bendruomenė jau anksčiau pralaimėjusi bylą dėl nuosavybės teisių atkūrimo į pastatus ir žemę Jakšto g. 5 Kauno administraciniame ir Lietuvos vyriausiame administraciniame teisme, apskundė minėtą Kauno miesto apylinkės teismo nutartį ir toliau siekia įrodyti, kad pastatai ir žemė Jakšto gatvėje, buvusi Kauno žydų ligoninė iki 1940 metų, nuosavybės teise kaip dvasinė gydymo įstaiga priklausė jiems.

Šį skundą apeliacine tvarka nagrinės Kauno apygardos teismas.

Kauno religinei žydų bendruomenei teismuose, kurie truko daugiau nei dešimtmetį, nepavyko įrodyti, kad statiniai iki 1940 m. liepos 21 d. priklausė žydų religinėms bendruomenėms. Du kartus žemesnės instancijos teismai jų patektą ieškinį atmetė, todėl Kauno žydų religinė bendruomenė buvo padavusi kasacinį skundą Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Lietuvos aukščiausiasis teismas dar šių metų balandžio 2 dieną nusprendė, kad Kauno miesto apylinkės teismo 2008 m. rugsėjo 17 d. nutartis bei Kauno apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2008 m. lapkričio 26 d. nutartis paliekamos nepakeistos. Lietuvos aukščiausiojo teismo nutartis yra galutinė, neskundžiama ir įsiteisėja nuo priėmimo dienos.

Tačiau Kauno religinei žydų bendruomenė su šia nutartimi nesutiko ir balandžio 24 dieną vėl kreipėsi į Kauno apylinkės teismą su nauju pareiškimu dėl pastatų ir žemės Jakšto g. 5 valdymo nuosavybės teise iki 1940 fakto nustatymo. Bendruomenė savo pareiškime prašė taikyti laikinąsias apsaugos priemones: uždrausti Kauno miesto savivaldybei perleisti nuosavybės teises į pastatus ir neleisti įtraukti į privatizuojamų objektų sąrašą. Teismui nusprendus, kad laikinosios priemonės neturi būti taikomos, pastatai Jakšto g. 5 jau yra įtraukti į privatizavimo objektų sąrašą. Kol vyksta teisminiai ginčai, privatizavimo procesas yra sustabdytas.

Kauno miesto savivaldybės administracija teisme sieks įrodyti, kad Kauno religinės žydų bendruomenės skundas dėl Kauno miesto apylinkės teismo 2009 m. spalio 7 d. nutarties panaikinimo yra visiškai nepagrįstas ir prašys teismo jį atmesti.

Aušra Kriaučiūnaitė Partikienė

Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: