© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Caitlyn Jenner, gimusi kaip William Bruce Jenner yra įvairiose srityse žinoma Amerikos asmenybė. Sužibėjusi sporto pasiekimais, vėliau pasirodžiusi kino industrijoje bei televizijoje, dabar su pasauliu dalijasi savo, kaip transeksualės istorija ir yra laikoma vienu atviriausių lytį pakeitusių žmonių.

Bruce Jenner gimė 1949 m. spalio 28 d. Niujorke. Dar vaikystėje jam buvo diagnozuota disleksija – mokymosi sutrikimas (neturintis nieko bendro su intelekto lygiu), o tai paskatino realizuoti save sporte. Vidurinėje žaidė futbolą, netgi užsitarnavo futbolo stipendiją Graceland’o universitete, tačiau po kelio traumos buvo privestas mesti šį žaidimą. Vienas iš trenerių, pastebėjęs Bruce potencialą paskatino vaikiną išbandyti jėgas dešimtkovėje ir tai buvo puikus sprendimas: 1974m. Bruce tapo Amerikos vyrų dešimtkovės čempionu, 1975 m. laimėjo nacionaliniame Prancūzijos čempionate, 1976 m. pelnė aukso medalį Oimpinėse žaidynėse Kanadoje ir netgi pagerino pasaulio rekordą. Tai tik dalis pergalių, kurios Jenner padarė sporto herojumi ir ne kartą iškėlė į sportininkų garbės sienas.

Baigęs sportininko karjerą, kurį laiką užsidirbo iš savo įžymybės statuso (pvz., buvo pusryčių dribsnių reklaminiu veidu), o vėliau pasuko į filmų industriją bei televiziją. Debiutavo komedijoje ,,Can’t stop the music (1980 m.)”, tačiau filmas patyrė fiasko, o pats Bruce buvo nominuotas blogiausiu metų aktoriumi. Televizijoje sekėsi kiek geriau: sulaukdavo pasiūlymu pabūti kviestine žvaigžde serialuose, sudalyvauti pokalbių šou ir pan. Vis dėlto, ryškiausias pasirodymas televizijoje – realybės šou/serialas ,,Kardashianų šeima” (,,Keeping up with Kardashians”), pradėtas transliuoti 2007m. Jame vaizduojamas ,,tikras” Kardashian ir Jenner klano gyvenimas, visi dalyviai – jie patys, realūs asmenys. Tiesa, be veiklos pramogų pasaulyje, Bruce rūpinasi verslu. Jis turi kompaniją, prekiaujančią aviacijos reikmėmis įvairioms korporacijoms.

Po pirmųjų dviejų iširusių santuokų Jenner turėjo 4 vaikus. Neslepia, jog buvo juos apleidęs, nematė, kaip šie užaugo, nestovėjo šalia svarbiausiomis gyvenimo akimirkomis. Trečioji, žinomiausia santuoka, įvyko su Kris Kardashian ir truko 23 metus. Kartu augino net 6 vaikus – 2 bendrus ir 4 iš pirmosios Kris santuokos. Jau prieš šias vedybas Bruce domėjosi lyties keitimu ir netgi buvo pradėjęs gerti hormonus bei išsirinkęs sau vardą Heather, bet dėl Kris liovėsi. Žymiai vėliau įvykusių skyrybų priežastis nebuvo Bruce transseksualumas: ,,Ji kontroliavo pinigus ir kitus įvairius dalykus. 80 proc. skyrybas lėmė elgesys su manimi. Ypač kai žmona pradėjo užsidirbti pinigų aš pastebėjau, jog esu reikalingas mažiau ir mažiau” – pasakojo Bruce. Kiti šaltiniai byloja, jog po skyrybų Bruce iš Kris sulaukia itin daug palaikymo.

Žurnalo “Vanity Fair” viršelis ©  Annie Leibovitz / Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Pirmoji ,,vieša išpažintis” – itin atviras ir asmeniškas pokalbis prieš pat lyties keitimo operaciją  buvo interviu su Diane Sawyer, ABC 20/20 naujienų laidai. ,,Aš esu moteris. Žmonės mato mane vyru, bet širdis, siela ir viskas, ką gyvenime darau, yra mano moteriškoji dalis. Tai, kas aš esu” – atvirauja Jenner. Interviu metu jau buvo atsiribojusi nuo vyriškojo vardo, kalbėdama apie save vartojo įvardžius ,,jis” arba ,,mes”. Dar vaikystėje, 8-9 m. amžiaus pradėjo matuotis motinos ar sesers sukneles, augo vaikštinėdamas kambaryje mergaitiškais drabužiais. Olimpinėse žaidynėse po sportininko apranga vilkėjo sportinę liemenėlę ir niekas neturėjo net įtarimo, Bruce jautėsi gyvenąs mele. Ilgą laiką tiesą žinojo tik sesuo ir buvusios žmonos, o kiek vėliau ji buvo atskleista ir dešimčiai vaikų. Pastarieji reagavo jautriai, kadangi saugojo tėtį ir bijojo, jog jį kas nors gali įskaudinti, užgaulioti.

2015 m. birželio 1 d., jau po operacijos, Bruce savo Twitter paskyroje prisistatė Caitlyn Jenner vardu ir džiaugėsi galėsianti pagaliau būti tikrąja  savimi. Tą pačią dieną pasirodė ,,Vanity Fair” leidinio numeris su Caitlyn nuotrauka viršelyje bei 22 puslapių apimties straipsniu apie ją. Visos Jenner dukros žinojo apie fotosesiją šiam viršeliui, bet štai sūnus Robas informaciją praleido pro ausis. Gavęs iš sesers Kim nuotrauką, atrašė: ,,Kas šita moteris? Kodėl aš turėčiau žinoti?”, o sulaukęs atsakymo apstulbęs pavadino ja nuostabia. ,,Tiesiog žengsiu į gyvenimą ir mėgausiuosi juo. Daugiau nebeturiu ką slėpti. Dabar aš laisvas žmogus, laisva siela. Atsikelti ryte ir būti savimi, apsirengti ką nori ir eiti per gyvenimą yra nuostabus jausmas. Aš niekada negalėjau to daryt. Visados turėjau spintoje dvi puses – vyriškiems ir moteriškiems drabužiams. Daugiau to nebus. Daugiau negyvensiu mele nuo ryto iki vakaro”,- pasakoja Caitlyn. Pripažįsta labiausia nerimaujanti dėl vieno dalyko – 89m. amžiaus motinos reakcijos, bet jau po pirmo pokalbio telefonu būgštavimai esą sumažėję. Motina prasitarė mananti, jog su Caitlyn ko gero užsimegs artimesnė draugystė negu kad buvo su Bruce.

Pirmasis Caitlyn pasirodymas viešumoje įvyko 2015 m. liepos 15 d. Los Andžele, kuomet jai buvo įteiktas Arthuro Ashe apdovanojimas už drąsą. Sakanti kalbą Caitlyn nesuvaldė ašarų bei prisipažino prieš operaciją patyrusi baimę įskaudinti savo artimuosius. Baimintasi buvo be reikalo, kadangi į apdovanojimus Caitlyn palaikyti susirinko gausus būrys jos vaikų bei motina ir visi atrodė laimingi. Liepos 26 d. Jungtinėje Karalystėje bus pradėtas transliuoti dokumentinis serialas apie Bruce virsmą į Caitlyn. Serialą pavadinimu ,,I am Cait” sudarys 8 serijos, trunkančios ~42min. Jame bus kreipiamas dėmesys į tai, kaip buvo paveikti santykiai su draugais, šeima, Caitlyn atvirai dalinsis savo patirtimis.

Taip pat skaitykite: Transseksuali vilnietė: „Žmogus turi teisę rinktis, kuo jis nori būti“

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: