Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Tarp Čekijos prezidento rinkimų kampanijos plakatų daugelio dėmesį atkreipia besišypsantis Vladimiras Franzas (Vladimiras Francas), kurio mėlynos akys sudaro kontrastą visiškai tatuiruotėmis padengtam veidui.

Nors šis 53 metų dramos profesorius, klasikinės muzikos kompozitorius ir vaizduojamojo meno meistras, kurio visą kūną taip pat dengia tatuiruotės, neturi jokios patirties politikoje, kai kurios apklausos rodo, kad jis yra trečias populiariausias iš devynių kandidatų užimti Čekijos vadovo postą.

10,5 mln. gyventojų turinčios Čekijos žmonės penktadienį pradės balsavimą per pirmuosius tiesioginius prezidento rinkimus, kurių nugalėtojas pakeis dvi kadencijas dirbusį valstybės vadovą – prisiekusį euroskeptiką Vaclavą Klausą.

Rinkimų laimėtojas neišvengiamai bus lyginamas su Vaclavu Havelu, 1989 metais įvykusios taikios Aksominės revoliucijos ikona, tapusiu pirmuoju prezidentu po komunistinio režimo žlugimo. Šis dramaturgas mirė 2011 metais.

Kailinį paltą, smailianosius batus dėvintis ir trumpai plaukus nusikirpęs V.Franzas tikisi, kad jo dalyvavimas rinkimų kampanijoje įneš šiek tiek paprašo sąžiningumo į Čekijos politiką.

Save vadinantis piliečių kandidatu, V.Franzas ragino rinkėjus peržengti apatiją, kurią jiems gali kelti tradiciniai politikai.

“Meno pasaulis suteikia galią tikroviškai kalbėti apie gyvenimą; nesi užsikrėtęs žiniasklaidos tekstais, kurie žmonėms yra labai įkyrėję šiomis dienomis”, – V.Franzas sakė naujienų agentūrai AFP.

“Be to, manau, kad lašelis atviraširdiškumo politikai nepakenks”, – pridūrė jis, sakydamas, kad savo prioritetais laiko švietimą, toleranciją ir kultūrą.

Jo požiūris patinka jauniems rinkėjams šalyje, kurią pastaraisiais metais apėmė recesija ir kurioje tebėra giliai išsikerojusi korupcija.

V.Franzo kampanija pirmiausiai prasidėjo socialiniame tinkle “Facebook”, kai jame pasklido užkrečiamas įrašas, kuriame menininkas lyginamas su konservatyvių pažiūrų V.Klausu.

Dėl tatuiruočių melsvą atspalvį įgijusio V.Franzo veido nuotrauka buvo sugretinta su V.Klauso portretu, o prie kiekvieno iš jų buvo pridėtas užrašas “mėlynasis prezidentas”, su užuomina į tradicinę Čekijos konservatorių spalvą.

Nuo tada jo “Facebook” paskyra sulaukė beveik 55 tūkst. sekėjų, o V.Franzas surinko net 88 tūkst. parašų iš piliečių, norinčių, kad jis taptų kandidatu į prezidento postą.

“Jis įkūnija gerą moralę; tai žmogus su nepriekaištinga praeitimi, neįtikėtinai išsilavinęs. Neabejoju, kad jis greitai ras savo vietą ir padarys mus labai matomus pasaulyje”, – komentatorė Verunka Zaoralova entuziastingai rašė V.Franzo “Facebook” svetainėje.

“Jis gali atrodyti purvinas iš išorės, tačiau neabejotinai švarus viduje”, – pridūrė Mati Bruntas (Matis Bruntas).

Tačiau V.Franzas turi mažai galimybių patekti į rinkimų antrąjį ratą, kuris tikriausiai vyks sausio 25-26 dienomis.

Vargu, ar šis kandidatas palaikys kairiųjų pažiūrų Milošą Zemaną, laikomą rinkimų favoritu, arba jo varžovą iš dešiniųjų stovyklos Janą Fischerį (Janą Fišerį). Abiem šiems politikams, anksčiau dirbusiems premjero poste, prognozuojamas iškilimas į antrąjį turą.

Tačiau tikėtina, kad V.Franzo tikrosios šlovės valanda dar neatėjo.

Netikruose rinkimuose, surengtuose daugiau nei 400 vidurinių mokyklų, jis iškovojo triuškinamą pergalę tarp 61,5 tūkst. mokinių, kurie greitai taps tikrais rinkėjais.

Nors šiuo metu V.Franzo galimybės laimėti menkos, prieš balsavimo dieną jis uoliai stengėsi patraukti visuomenės dėmesį.

Jo rinkimų kampanijos automobilis “Air Franz One” – limuzinas, pagamintas iš dviejų suvirintų mažųjų automobilių “Mini Cooper” – tapo spalvingu atributu istoriniame Prahos senamiestyje, kur V.Franzas dėsto dramą Vaizduojamojo meno akademijoje.

Jo naujausios operos, sukurtos pagal Čekoslovakijos rašytojo Karelo Čapeko 1936 metais išleistą mokslinės fantastikos romaną “Karas su salamandromis” (Valka s mloky), tapusį prieškariniu perspėjimu civilizacijai, premjera taip pat įvyko balsavimo išvakarėse.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: