© Wikimedia Commons nuotr.

ES valstybės turėtų užtikrinti, kad dujinių ginklų nebūtų įmanoma paversti koviniais, taip pat griežčiau kontroliuoti iš kovinių į dujinius perdirbtų ginklų įsigijimą ir laikymą. Tokioms ES ginklų kontrolės direktyvos pataisoms trečiadienį pritarė Europos Parlamento Vidaus rinkos ir vartotojų apsaugos komitetas. Savo ruožtu europarlamentarai siūlo griežtesnės ginklų kontrolės išimtis savanorių pajėgoms, muziejams ir kolekcininkams.

Europos Komisijos užsakymu atlikta studija parodė, kad ES teritorijoje gali būti apie 67 milijonus neregistruotų ginklų. Nemaža dalis jų – kažkada neutralizuoti ginklai, vėl paversti aktyviais. Atsakydama į terorizmo ir nusikaltimų grėsmę, praėjusiųjų metų pabaigoje Europos Komisija pasiūlė atnaujinti ES ginklų įsigijimo ir laikymo taisykles. Trečiadienio vakarą Europos Parlamento (EP) dėl šio siūlymo balsavęs Vidaus rinkos ir vartotojų apsaugos komitetas pasiūlė svarbių pakeitimų.

EP nariai siūlo griežtinti dujinių ir kitų garsiniais šoviniais šaudančių ginklų kontrolę: nustatyti tokias jų specifikacijas, kurios neleistų jų perdirbti į šaunamuosius. Jie taip pat siekia taikyti ES ginklų kontrolės taisykles ir ginklams, perdirbtiems iš šaunamųjų į dujinius. Europarlamentarai taip pat siūlo patikslinti ES standartus, kad jie įpareigotų užtikrinti negrįžtamą kovinių ginklų neutralizavimą.

Ketinama įpareigoti valstybes sugriežtinti ginklų – įskaitant ir neutralizuotus – žymėjimo taisykles, kad būtų lengviau juos atsekti. Siūloma įpareigoti valstybes ginklų registruose esančią informaciją laikyti visą laiką, o ne 20 metų, kaip reikalaujama esamuose ES teisės aktuose. Taip pat numatoma palengvinti ES šalių keitimąsi ginklų registruose įrašyta informacija.

Siūloma sugriežtinti galimybę asmenims įsigyti ar pardavinėti ginklus internetu – tai būtų leidžiama tik pasitelkus specializuotas ginklų prekybos ar jos tarpininkavimo įmones, taip pat sudarius sąlygas nustatyti ginklą įsigyjantį asmenį ir patikrinti jo leidimą tai daryti.

Komitetas nepritarė Europos Komisijos siūlymui dalį pusiau automatinių ginklų prilyginti automatiniams ir taip uždrausti jų prieinamumą civiliams. Tai galėtų neigiamai paveikti šiuos ginklus naudojančius medžiotojus ir sportininkus, įsitikinę europarlamentarai. Todėl jie siūlo neleisti civiliams įsigyti ir laikyti tik tokių pusiau automatinių ginklų, kurie gali šaudyti didesnėmis nei 21 šovinių serijomis.

Siūloma išimties tvarka leisti įsigyti minėtus pusiau automatinius ginklus sportininkams, kurie yra pripažintų šaudymo klubo nariai, o visus automatinius ginklus – muziejams ir kolekcininkams. ES ginklų kontrolės taisyklės nebus taikomos karinėms ir savanorių pajėgoms – valstybės galės pačios nustatyti šių pajėgų ginklų kontrolės taisykles. „Siekiame užtikrinti, kad nepagrįstai nenukentėtų ginklų kontrolės įstatymų besilaikantys piliečiai – sportininkai, medžiotojai ar savanoriai“, – pažymėjo EP pranešėja ir komiteto pirmininkė Vicky Ford (Europos konservatoriai ir reformistai, Jungtinė Karalystė).

ES ginklų kontrolės taisyklių pataisoms pritarė 27 EP Vidaus rinkos ir vartotojų apsaugos komiteto narių, nepritarė 10, o vienas susilaikė. Rugsėjo mėn. komitetas ketina suteikti mandatą suderinti šias taisykles su ES Taryba. Tuomet jas dar turės patvirtinti visas Parlamentas.

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: