Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo nuotr.

Chersono sritis: NATO šalys atnaujino Ukrainai tiekiamų ginklų arsenalą, tačiau juos naudoti yra sudėtinga. Ukraina turėtų būti aprūpinta pažangiomis daugkartinio paleidimo raketų sistemomis, kurias pažadėjo JAV ir Didžioji Britanija.

Karių mokymas, kaip naudotis įranga, tapo didele ir augančia kliūtimi, su kuria kasdien susiduria jaunesnysis seržantas Dmytras Pysanka bei jo įgula. Pietų Ukrainoje, jie valdo seną prieštankinį pabūklą, užmaskuotą tinklais ir žaliais krūmais.

Žvilgtelėjęs pro prie ginklo pritvirtintą taikiklį, seržantą Pysanką pasitinka kaleidoskopas su skaičiais ir eilutėmis. Juos teisingai perskaičius, gaunami skaičiavimai, kurie yra reikalingi apšaudyti Rusijos pajėgas. Tačiau, besinaudojant ginklu, pasitaiko ir neaiškumų. Daugiau nei prieš mėnesį, jo priešakinės artilerijos padalinio vadai, įsigijo kur kas pažangesnį įrankį: lazerinį nuotolio ieškiklį, kuris padėtų tiksliai nusitaikyti. Tačiau yra kliūtis, nes niekas nežino, kaip juo naudotis. „Tai tarsi iPhone 13, kuriuo būtų galima tik skambinti “, – sakė seržantas Pysanka.

Seržantas Pysanka sakė, kad nuotolio ieškiklis, vadinamas JIM LR, yra aukštųjų technologijų žiūronai. Šia įranga galima matyti taikinius naktį ir perduoti jų atstumą, kompaso kryptį bei GPS koordinates. Kai kurie kariai išmoko valdyti įrankį. „Bandžiau išmokti juo naudotis skaitydamas vadovą anglų kalba ir naudodamas „Google“ vertėju, kad suprasčiau“, – pasakojo seržantas Pysanka.

Pažangiausi Ukrainos ginklai naudojami rytiniame Donbaso regione, kur vyksta įnirtingos kovos, kai prezidento Vladimiro Putino pajėgos, artėjančios iš rytų, šiaurės ir pietų, bando sutriuškinti Ukrainos kontroliuojamą teritoriją.

Pasak Vakarų analitikų ir Ukrainos pareigūnų, savaitgalį Ukrainos kariai atgavo savo pozicijas mieste. Tačiau, pirmadienį ukrainiečiai vėl buvo priversti grįžti, nes Rusijos kariškiai suaktyvino ir taip intensyvią artilerijos ataką, sakė Ukrainos administratorius regione – Serhiy Haidai.

Praėjus dienai po rizikingo vizito pas karius Lisičanske, netoli Sievierodonetsko, prezidentas Volodymyras Zelenskis, žurnalistams atvirai įvertino iššūkį: „Jų yra daugiau. Jie yra galingesni. Tačiau turime visas galimybes kovoti.”

Prašydami ginklų, kariai siekia atkovoti Ukrainos žemes, tačiau jie taip pat turi žinoti, kaip naudotis ginklais. Be tinkamo mokymo, ta pati dilema, su kuria susiduria seržanto Pysankos padalinys, išplis daug didesniu mastu.

Prieš karą, JAV ir kitos NATO šalys, išsamiai apmokė Ukrainos kariuomenę, tačiau ne apie visus pažangius ginklus, kuriuos dabar siunčia. Nuo 2015 metų, iki šių metų pradžios, JAV kariuomenės pareigūnai teigia, kad amerikiečių instruktoriai Javorivo kovinio rengimo centre, netoli Lvovo, apmokė daugiau nei 27 000 tūkstančius Ukrainos karių. Nuo karo pradžios, JAV pažadėjo padėti Ukrainai. Buvo skirta apie 54 milijardai dolerių ir daug ginklų bei įrangos.

Siekdama išvengti tiesioginės konfrontacijos su Rusija, prezidento Džo Baideno administracija, iki šiol atsisako siųsti karinius patarėjus atgal į Ukrainą, kurie padėtų apmokyti Ukrainos pajėgas naudoti naujas ginklų sistemas. Jie pasikliauja mokymo programomis, kurios teikiamos nuotoliniu būdu.

Seržanto Pysankos komandai – vienintelis lazerinio nuotolio ieškiklio instruktorius yra kareivis, kuris skyrė savo laiką, kad išverstų didžiąją dalį (104 puslapius) naudojimo instrukcijos vadovo. Tačiau, vis dar yra atliekami bandymai ir daromos klaidos. Tenka aiškintis, koks mygtukų derinys atlieka tam tikras funkcijas. Jie ieško sprendimų, kaip išspręsti problemas su trikojo tvirtinimu ir vaizdo monitoriumi.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: