Chen Quishi / Youtube vaizdo įrašo kadr.

Kinijai ir visam pasauliui gedint mirusio gydytojo Li Wenliango, kuris dar gruodžio mėnesį bandė visuomenę perspėti dėl gresiančio viruso protrūkio, pranešama apie nemažėjantį aukų skaičių. Vienas iš visuomenės žurnalistų, pastaruoju metu informavęs pasaulį apie realią situaciją koronaviruso užkluptame Uhano mieste, jau beveik savaitę tyli ir neskelbia jokios informacijos.

Chen Quishi – žmogaus teisių specialistas ir teisininkas, pastaruoju metu tapęs visuomenės žurnalistu, nuo pat viruso protrūkio pradžios informaciją apie gyvenimą mieste ir ligoninėse skleidęs internete. Pranešama, kad vyras laikomas dingusiu nuo praėjusio ketvirtadienio vakaro, kuomet paskutinį kartą pasidalijo įrašais, kuriuose nurodoma mieste vyravusi situacija. Jo šeimos nariai teigia, kad, susisiekus su policija, šie informavo, kad Chen įtariamas apsikrėtęs virusu, todėl jis patalpintas į karantiną.

Tačiau tai – vienintelis atvejis, kuomet karantine esantis asmuo negali susisiekti su išoriniu pasauliu – teigiama, kad kiti asmenys nesusiduria su jokiomis panašiomis problemomis, todėl įtariama, kad ši situacija yra Kinijos valdžios bandymas susidoroti su laisvai savo nuomonę reiškiančiu ir realią šalies situaciją pasauliui atskleidžiančiu asmeniu. Tai sukėlė didžiulį socialinių tinklų vartotojų iš viso pasaulio pasipiktinimą, jie reiškė pyktį ir viltį, kad valdžia su Chenu elgsis teisingai. Mes negalime netekti dar vieno Li Wenliango!, rašė vienas iš internautų.

Į Uhaną Chenas Quishi atvyko sausio 24-ąją, dieną po miesto izoliavimo, kai miestiečiams buvo uždrausta išvykti idant būtų užkirstas kelias viruso plitimui. Žurnalistas lankėsi perpildytose ligoninėse, laidojimo namuose ir palatose, kuriose guldomi žaibiškai viruso pakirsti pacientai. Visus savo apsilankymus jis filmavo ir skelbė internete tam, kad žmonės galėtų patys pamatyti ir įsitikinti, kokia situacija tvyro pačioje viruso židinio širdyje.

Sklidinos ligoninės, akyse mirštantys žmonės ir siaubingas priemonių bei specialistų trūkumas buvo parodytas visam pasauliui. Teisininko draugai teigia nuo to laiko kasdien mažiausiai keletą kartų susisiekdavę su Chenu tam, kad įsitikintų, jog jis sveikas ir gyvas. Labiau bijota ne viruso, o valdžios ir saugumo institucijų, galinčių siekti užkirsti kelią realios informacijos skleidimui. Jų baimė dar labiau išaugo ketvirtadienio vakarą, kai reporteris nebeatsakė į skambučius.

Quishi motinai susisiekus su viešojo saugumo pareigūnais, jai buvo pranešta, kad jos sūnus karantine, tačiau nebuvo atskleista jokių papildomų detalių, ir tai tik sustiprina įtarimą, kad visuomenės balsu tapęs Chenas pakliuvo į teisėsaugos rankas. Policijos pareigūnai CNN naujienų portalui teigė neturintys jokios informacijos apie Cheną Quishi. Jo draugai išreiškė susirūpinimą sveikata, nes neaiškiomis sąlygomis laikomas vyriškis gali neilgai trukus apsikrėsti virusu, kurio išvengti, laikantis tinkamos asmeninės higienos, yra įmanoma.

Tiesa, verta pastebėti, kad tai – ne pirmas atvejis, kai teisininkas Chenas Quishi susiduria su valdžios organais ir yra priverstinai užtildomas. Dar rugpjūtį jis į save atkreipė dėmesį dalyvaudamas Honkonge vykusiuose pro-demokratiniuose mitinguose, kai transliuodamas įrašą daugelį protestuotojų pavadino taikiais. Tai prieštaravo valdžios skelbiamai ideologijai, todėl Chenas buvo iškviestas į Pekiną, kur keliskart susitiko su pareigūnais. Taip pat buvo panaikinti visi jo profiliai socialiniuose tinkluose, kartu dingo ir skelbti vaizdo įrašai, tačiau neilgai trukęs vėl sugrįžo ir toliau skleidė laisvą žodį visuomenėje.

Kaip pradėjęs informuoti apie Vuhano mieste esančią situaciją pats žurnalistas teigė, kol aš esu čia, pasižadu nepradėsiu ir neskleisiu jokių paskalų. Nekelsiu baimės ar panikos, tačiau lygiai taip pat nedangstysiu tiesos. Jo kameros fiksavo žiaurią realybę: karščiuojantys pacientai, kelias dienas laukiantys eilėje lauke tam, kad pakliūtų į ir taip pilnutėles ligonines. Jų priimamuosiuose ir koridoriuose išrikiuotas lovas, kuriose – žmonės, prijungti prie deguonies aparatų. Kampe – moteris su medicinine kauke šalia neįgaliojo vežimėlio, kuriame – miręs jos artimas žmogus. Moteris beviltiškai bando prisiskambinti į morgą. Aš bijau, teigė Chenas Quishi, prieš mane – virusas, o už manęs – Kinijos teisėsauga.

Taip pat skaitykite: Kinija kaltinama iš etninių ir religinių mažumų grobianti organus transplantacijai

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: