Wikimedia comons archyvo nuotr.

Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pasmerkė „pasaulinius imperialistus“ ir pabrėžė Turkijos galią, pristatydamas savo islamiškos pakraipos partijos manifestą kitą mėnesį vyksiantiems parlamento ir prezidento rinkimams.

Tūkstančiai entuziastingų šalininkų suplūdo į sporto areną sostinėje Ankaroje, kur buvo paskelbta prezidento Teisingumo ir plėtros partijos (AKP) programa ir siekis laimėti gegužės 14 dienos rinkimus.

Dar dešimtys tūkstančių žmonių susirinko išorėje, taip tarsi paliudydami R. T. Erdogano stiprybę sunkiausio išbandymo – rinkimų – akivaizdoje.

Renginį tiesiogiai transliavo visi Turkijos naujienų kanalai ir taip užgožė panašų mitingą, kurį tuo pačiu metu vakariniame Čanakalės mieste rengė opozicija.

69 metų lyderis susiduria su visuomenės pykčiu dėl siaučiančios ekonominės krizės ir pavėluoto vyriausybės reagavimo į vasario mėnesį įvykusį žemės drebėjimą, per kurį žuvo daugiau kaip 50 tūkst. žmonių.

Apklausos rodo, kad jis apylygiai varžosi arba šiek tiek pralaimi pasaulietinės Respublikonų liaudies partijos (CHP) lyderiui Kemalui Kilicdaroglu. Taip pat kyla rimtų abejonių, ar AKP ateityje kontroliuos parlamentą.

Tačiau R. T. Erdoganas neatrodė sutrikęs ir su mikrofonu vaikščiojo po sceną demonstruodamas tokį pat puikų pasirodymą, koks per du dešimtmečius padėjo jam laimėti daugiau nei dešimtį rinkimų.
„Turkija neturi kito pasirinkimo, kaip tik būti stipri, išlikti stipri ir toliau stiprėti, kad vėl neįkristų į politinės ir ekonominės priklausomybės duobę“, – pareiškė jis.

„Islamo pasaulis stebi“

Jis ne kartą užsiminė apie nepavykusį, bet kruviną 2016 metų mėginimą įvykdyti perversmą, o savo varžovus išvadino užsienio vyriausybių, kurios kišasi į Turkijos reikalus, marionetėmis.

„Esame čia tam, kad kartu su savo tauta, stojančia prieš perversmininkus ir pasaulinius imperialistus, atvertume Turkijos šimtmečio duris“, – sakė jis.

R. T. Erdoganas taip pat atvirai puoselėjo socialiai konservatyvias savo partijos tradicijas ir kreipėsi į platesnį musulmonų pasaulį.

„AKP yra ne tik politinė partija klasikine prasme, bet ir judėjimas, turintis priežastį, svajonę, viziją ir sąžinę, – sakė jis. – Visas islamo pasaulis stebi, kas nutiks gegužės 14 dieną“.

Apklausos rodo, kad R. T. Erdoganas ir K. Kilicdaroglu gegužės 28 dieną susitiks antrajame rinkimų ture. Tačiau gegužės 14-oji galutinai nulems, ar R. T. Erdoganui ir AKP pavyks išlaikyti parlamento kontrolę sudarius aljansą su kraštutinių dešiniųjų grupe.

Per antrąjį savo valdymo dešimtmetį R. T. Erdoganas iš įstatymų leidžiamosios valdžios atėmė daug galių. Opozicija nori susigrąžinti parlamento kontrolę ir apgręžti šį procesą, o tada suteikti ministerijoms ir kitoms institucijoms daugiau laisvės veikti savarankiškai.

Kurios nors pusės pergalę iš dalies lems tai, ar rinkėjai patikės jos galimybėmis išvesti kadaise klestėjusią Turkijos ekonomiką iš sunkiausios krizės per visą R. T. Erdogano valdymo laikotarpį.

Živilė Aleškaitienė
(AFP)

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: