R. Abramovičiaus artima draugystė su V. Putinu ir kokia yra šios draugystės kaina verslui bei asmeniniam gyvenimui

0
5
Romanas Abramovičius / Brian Minkoff nuotr. CC BY-SA 4.0 Wikimedia comonds.

2022m. gegužės mėnesį Romano Abramovičiaus Jungtinės Karalystės futbolo klubą „Chelsea FC“ pardavė už beveik 5 mlrd. dolerių. Klubas buvo parduotas amerikiečių milijardieriaus Toddo Boehly vadovaujamai grupei. Po pardavimo gautos lėšos buvo įšaldytos banke, dalis iš jų skirti nukentėjusiems nuo karo Ukrainoje žmonėms.

Būdamas vos trejų metų R. Abramovičius tapo našlaičiu, o saugęs – vienu turtingiausių pasaulio žmonių. Dar ankstyvoje jaunystėje užsimezgę artimi ryšiai su dabartiniu Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu R. Abramovičiui kainavo ne tik reputaciją, bet ir verslą. 2003m. įsigijęs „Chelsea“ futbolo klubą, Rusijos milijardierius sakė: „Esu tikras, kad žmonės tris ar keturias dienas sutelks į mane dėmesį, bet tai praeis. Jie pamirš, kas aš esu, ir man tai patinka.“ Tačiau žvelgiant iš dabartinės perpektyvos, anonimiškumas R. Abramovičiui buvo mažai tikėtinas.

Kai pirmą kartą demokratine tvarka Rusijos Federacijos prezidentu buvo išrinktas Borisas Jelcinas, R. Abramovičius tapo jo sąjungininku ir posovietinės Maskvos politiniu veikėju. Kurį laiką netgi turėjo butą Kremliuje. Kai 1999m. B. Jelcinas atsistatydino, R. Abramovičius tapo aktyviu B. Jelcino laikyto įpėdinio ir KGB agento V. Putino palaikytoju. Valdžioje įsitvirtinęs V. Putinas jau tada demonstravo dominavimą kitų oligarchų atžvilgiu, o tie, kurie nepakluso tuometiniam V. Putino troškimui vadovauti ir nesiruošė parodyti ištikimybę, buvo ištremti.

R. Abramovičius, nuo pat pirmų dienų rodęs palankumą V. Putino atžvilgiu, išvengė nepalankios lemties ir netgi atvirkščiai – 2000m. buvo išrinktas neturtingo Rusijos regiono – Čiukotkos, esančios šiaurės rytuose – gubernatoriumi. Iki 2008m. įvykusio atsistatydinimo, R. Abramovičius jau turėjo užsitarnavęs žinomumą ir vadovaudamas Čiukotkos regionui plėtojo savo verslo interesus bei investavo pinigus į paveikslus, namus, automobilius.

2003m. milijardierius R. Abramovičius išgarsėjo visame futbolo pasaulyje, kai nusipirko Jungtinės Karalystės didžiausią vakarų Londono futbolo klubą „Chelsea“ ir sudarė 140 mln. svarų sterlingų vertės sandorį. „Visa mano gyvenimo filosofija – suburti profesionalias komandas,“ – sakė jis laikraščiui „Financial Times“. Kuomet klubui vadovavo futbolo treneris Žozė Morinijas (Jose Mourinho), R. Abramovičiaus finansinė įtaka padėjo „Chelsea“ klubui pasiekti net penkias „Premier“ lygas, dvi Čempoionų lygas ir penkias FA taures.

Niekam ne paslaptis, kad R. Abramovičius yra vienas turtingiausių žmonių pasaulio žmonių. Finansų žiniasklaidos milžinė „Bloomberg“ apskaičiavo, kad verslininko turtas siekia 13.7 mlrd. dolerių. Tai reiškia, kad jis yra 128 žmogus turtingiausių pasaulio žmonių sąraše. „Forbes“ teigimu R. Abramovičiaus turtas siekia 12.3 mlrd dolerių ir milijardierius yra 142 turtingiausių pasaulio žmonių sąraše.

Dar. 2006 m. dienraščio „The Guardian“ paklaustas, ką pinigai gali padaryti žmogui, jis atsakė: „Už pinigus laimės nenusipirksi. Tam tikrą nepriklausomybę – taip.“ Tačiau R. Abramovičiaus nepriklausomybė yra gana dažnai viešai kvestionuojama dėl jo ryšių su Rusijos prezidentu V. Putinu. 2021m. garsus milijardierius padavė „HarperCollins“ knygų leidyklą į teismą už šmeižtą, kadangi leidykla išleido autorės Catherine Belton knygą „Putino žmonės“ (angl. Putin’s People), kurioje yra teigiama, kad milijardierius futbolo klubą „Chelsea“ nusipirko V. Putinui paliepus. Tačiau abi šalys susitarė asmeniškai ir teismo įsikišimo neprireikė, kai knygų leidykla sutiko R. Abramovičiui pateikti paaiškinimą.

Visgi R. Abramovičiaus ryšių su V. Putinu šešėlis jį persekioja ir toliau. Ypač nuo tada, kai Rusija nusprendė pradėti karą Ukrainoje. Paskelbus apie R. Abramovičiaus ir šešių kitų oligarchų turto įšaldymą Jungtinėje Karalystėje, užsienio reikalų sekretorė Liz Truss sakė: „Dėl savo glaudžių ryšių su V. Putinu jie prisideda prie jo agresijos. Ant jų rankų – Ukrainos žmonių kraujas.“

2022m. gegužę futbolo klubas „Chelsea“ buvo parduotas Jungtinių Amerikos Valstijų magnatui Toddui Boehly už 4.25 mlrd. svarų sterlingų. 2.5 mlrd. svarų sterlingų iš visos pardavimo sumos, buvo užšaldyti Jungtinės Karalystės banko sąskaitoje tam, kad lėšos būtų paaukotos labdaros fondui, kurio tikslas padėti nuo karo nukentėjusiems ukrainiečiams. Tačiau dėl fondo sukūrimo kilo nemažas skandalas. Po pardavimo praėjus keliems mėnesiams, pinigai, kurie turėjo nukeliauti į fondą, vis dar tebebuvo įšaldyti R. Abramovičiaus banko sąskaitoje, nes Jungtinių Valstijų Užsienio reikalų ministerija ilgą laiką nesukūrė fondo, į kurį turėjo būti pervesti 2.5 mlrd. svarų sterlingų skirti ukrainiečiams.

Šių metų, vasario mėnesį, pasirodė informacija, kad Jungtinės Karalystės vyriausybė siekia Europos Sąjungos pritarimo prieš skirdama žadėtas lėšas labdarai.

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia