Rusija ketveriems metams įkalino nacionalistą I. Girkiną. EPA-ELTA nuotr.

Rusijos nacionalistas ir separatistų vadas Igoris Girkinas, vadovavęs dešimtmetį trunkančiam Maskvai lojalių separatistų ginkluotam konfliktui Rytų Ukrainoje, ketvirtadienį buvo nuteistas kalėti ketverius metus. Jis palaiko karą Ukrainoje, bet nuolat kritikavo Kremlių.

Maskvos miesto teismas paskelbė, kad I. Girkinas pripažintas kaltas „viešai raginęs vykdyti ekstremistinę veiklą“. Teismas nusprendė, kad 53 metų I. Girkinas, dar vadinamas „Strelkovu“, atliks bausmę bendrojo režimo kolonijoje.

„Tarnauju Tėvynei!“, – sušuko I. Girkinas, kai buvo perskaitytas nuosprendis. Prie teismo būriavosi jo šalininkai. Jis buvo suimtas pernai ir apkaltintas „ekstremizmu“ po kelis mėnesius trukusių viešų išpuolių prieš Rusijos karinius lyderius ir prezidentą Vladimirą Putiną, kurį kaltino nesiimant dar agresyvesnio puolimo prieš Ukrainą.

Paskutiniuose iki suėmimo įrašuose socialinėje žiniasklaidoje I. Girkinas išvadino V. Putiną „senu idiotu“ ir pareiškė, kad „šalis neišgyvens dar šešerių šios bailios vidutinybės valdymo metų“. Valdžia daugelį mėnesių toleravo jo aštrią kritiką, kasdien skelbiamą socialinėje žiniasklaidoje valandų trukmės vaizdo įrašuose, kai tuo metu liberaliems Kremliaus oponentams, nepritariantiems karui Ukrainoje, buvo skirtos griežtos kalėjimo bausmės.

Tačiau nuotaikos Maskvoje pasikeitė po samdinių grupuotės „Wagner“ vado Jevgenijaus Prigožino ir šimtų jo bendražygių pernai birželį surengto nesėkmingo maišto siekiant nuversti Rusijos karinę vadovybę. I. Girkinas buvo suimtas siekiant parodyti, kad Rusija netoleruos nacionalistų žeriamos kritikos, jo areštas sulaukė didelio atgarsio.

„Abejotinas“ ekstremistas

Būdamas kardomajame kalinime I. Girkinas surengė iš anksto pasmerktą kampaniją kandidatuoti per kovo mėnesį vyksiančius prezidento rinkimus ir mesti iššūkį V. Putinui, taip dar labiau paaštrinęs Kremliui priešišką poziciją.

Iš kalėjimo duotame interviu Rusijos žiniasklaidai jis sakė, kad šalyje prasidėjo „nestabilumo laikotarpis“ ir jai gresia „neišvengiama katastrofa“.

Buvęs Federalinės saugumo tarnybos (FST) karininkas I. Girkinas 2014 m. subūrė Maskvos remiamas pajėgas rytiniame Donbaso regione ir joms vadovavo. Tais metais Maskva aneksavo Krymo pusiasalį, kai per proeuropietišką revoliuciją Kyjive buvo nuverstas Maskvai palankus šalies prezidentas. I. Girkinas vadovavo kariuomenei iš bazės užimtame Slaviansko mieste ir, kaip buvo pranešama, baudė už menkiausius nusikaltimus, pavyzdžiui, smulkias vagystes.

Nuteistas už Malaizijos lėktuvo numušimą

Pernai Nyderlandų teismas už akių nuteisė I. Girkiną kalėti iki gyvos galvos už Malaizijos oro linijų lėktuvo MH17 numušimą virš Rytų Ukrainos 2014 m. liepą. Iš separatistų kontroliuojamos teritorijos paleista raketa pataikė į lėktuvą, žuvo visi 298 juo skridę žmonės. Kremlius visada neigė prisidėjęs prie šio nusikaltimo ir atsisakė išduoti I. Girkiną Nyderlandams.

„Vakaruose aš jau pripažintas teroristu (…) o tėvynėje pagarsėjau kaip ekstremistas“, – po sulaikymo sakė I. Girkinas. Jis išvyko iš Rytų Ukrainos netrukus po Malaizijos lėktuvo numušimo, tapo ultranacionalistų tinklaraštininku ir vadinamosios Novorosijos ideologijos, kuria remdamasi Rusija teisina didžiulių Ukrainos plotų užgrobimą, šalininku.

Kai Rusija 2022 m. vasario 24 d. užpuolė Ukrainą, I. Girkinas ragino užimti visą šalį ir pasiekti „greitą ir ryžtingą pergalę“. Tačiau netrukus jam teko skaudžiai nusivilti, nes to nepavyko padaryti. Jis kaltino Rusiją „didžiulėmis klaidomis“ ir tapo atkakliu Maskvos vykdomo puolimo kritiku. Jis ragino pertvarkyti visą Rusijos politinę sistemą pagal karo reikalavimus ir sutelkti daugiau žmonių ir išteklių kampanijai Ukrainoje.

Viljama Sudikienė (ELTA)

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: