© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį dalyvaus derybose su Indijos naujuoju premjeru, nuo Vakarų šalių sankcijų nukentėjusiai Maskvai siekiant sustiprinti energetikos, gynybos ir strateginius ryšius su Azijos valstybėmis.

V.Putinas sieks naudingų susitarimų dėl branduolinės energetikos plėtros, taip pat prekybos nafta, dujomis ir netgi deimantais su ilgamete partnere Indija, pirmąkart apsilankęs toje šalyje po premjero Narendros Modi (Narendros Modžio) atėjimo į valdžią šių metų gegužę.

Prezidentas Indijoje įžvelgia naujas rinkas Rusijos gamtiniams ištekliams, kai jo šalies ekonomikai skaudžiai smogė Jungtinių Valstijų ir Europos Sąjungos (ES) sankcijos, paskelbtos dėl Maskvos palaikymo separatistiniam sukilimui Ukrainoje ir Krymo aneksijos.

“Jis (Putinas) nori parodyti pasauliui, kad nėra izoliuotas – ir tam tikru mastu tai yra tiesa: jis tebeturi BRICS šalis”, – Rusijos ekspertas Nandanas Unnikrishnanas (Nanadanas Unikrišnanas) komentavo artėjantį V.Putino vizitą, turėdamas omenyje besivystančių šalių bloką, kurį sudaro Brazilija, Rusija, Indija, Kinija ir Pietų Afrikos Respublika (PAR).

“Indijoje dabar svarbiausia plėtra, ir ji tikisi, kad Rusija pasidalys savo karinės įrangos technologijomis, kad ją būtų galima čia gaminti”, – pridūrė N.Unnikrishnanas, dirbantis Delyje įsikūrusiame strateginių tyrimų institute “Observer Research Foundation”.

V.Putinas tikriausiai sutelks dėmesį į pastangas padidinti dvišalę prekybą, kurios apimtis šiuo metu siekia tik 10 mlrd. JAVdolerių per metus, nors Delis ir Maskva palaiko tvirtus ryšius, užsimezgusius praeito amžiaus 6-ame dešimtmetyje, po sovietų diktatoriaus Josifo Stalino mirties.

Atėjęs į valdžią N.Modi siekė glaudesnių ryšių su JAV prezidentu Baracku Obama (Baraku Obama), kuris priėmė kvietimą sausį atvykti į Indijos respublikos dienos minėjimus.

Tačiau Indija nesutinka prisidėti prie Vakarų šalių sankcijų Rusijai ir tikriausiai ignoruos Vašingtono perspėjimą, kad dabar netinkamas metas užsiimti verslu su Maskva.

V.Putinas prieš atvykdamas į Indiją anksti ketvirtadienį sakė sieksiantis sustiprinti “privilegijuotą strateginę partnerystę” su ta šalimi, tardamasis dėl naujų atominių reaktorių statybos ir didesnių karinės įrangos pardavimų.

N.Modi ketvirtadienį parašė socialiniame tinkle “Twitter”, kad “ryšys tarp Rusijos ir Indijos žmonių yra labai stiprus”, reikšdamas viltį, kad V.Putino vizitas pakylės šiuos ryšius į “naujas aukštumas”.

Šis vizitas vyks po to, kai Rusija, turinti antruosius didžiausius pasaulyje gamtinių dujų išteklius, atšaukė 50 mlrd. dolerių vertės planus nutiesti dujotiekį “South Stream”, kuriuo dujos būtų pumpuojamos Europai, aplenkiant Ukrainą.

Maskva siekia didesnių Indijos valstybinių įmonių investicijų į naftos ir dujų sektoriaus projektus Rusijoje, įskaitant vykdomus Arktyje.

Vis dėlto V.Putinas skeptiškai pasisakė apie planus nutiesti dujotiekį į Indiją, aiškindamas, kad toks projektas gali būti nerentabilus. Prezidentas pabrėžė šiuo metu plėtojamus planus gabenti tanklaiviais suskystintas gamtines dujas.

Rusija pastatė du atominius reaktorius Kudankulamo jėgainei pietų Indijoje pagal smarkiai vėlavusį susitarimą, taip pat sieks jų parduoti daugiau pagal sutartis, pasirašytas 2008 ir 2010 metais.

Rusija yra didžiausia ginkluotės tiekėja Indijai, kuri yra didžiausia pasaulyje ginklų pirkėja.

Maskva neseniai sudarė karinio bendradarbiavimo sutartį su Pakistanu, nutraukusi ginklų tiekimo embargą Indijos pagrindiniam varžovui. Šiuo metu vyksta derybos su Islamabadu dėl karinių sraigtasparnių pardavimo.

V.Putinas taip pat susitiks su Indijos prezidentu Pranabu Mukherjee (Pranabu Mukherdžiu) ir dalyvaus Pasaulinėje deimantų konferencijoje. Abi šalys yra suinteresuotos padidinti Rusijoje išgaunamų deimantų eksportu į Indiją.

Rusija deimantų išgauna daugiausiai pasaulyje, o dauguma jų išvežami į Indiją, kur pigi darbo jėga nušlifuoja tuos brangakmenius. Dauguma jų reeksportuojami į kitas šalis papuošalų gamybai.

Tačiau tik penktadalis neapdorotų deimantų Indijai yra parduodami tiesiogiai iš Rusijos kasyklų. Likusi dalis patenka per pasaulinius deimantų prekybos centrus, tokius kaip Antverpenas ir Dubajus.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: