Henrietta Howland „Hetty“ Green © Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Henrietta Howland „Hetty“ Green  – Amerikos verslininkė ir finansininkė žinoma kaip turtingiausia devyniolikto amžiaus moteris, praminta Volstryto ragana. Neregėtas šykštumas ir taupumas, sunkiai paaiškinamas elgesys su sukauptais turtais įtraukė šią moterį net į Gineso rekordų knygą, kaip patį šykščiausią žmogų pasaulio istorijoje. Išskirtinė finansų istorijos asmenybę Hetty Green, neleidusi džiaugtis savo milijonais net sau pačiai, taupė ne tik savo suknelėms ar prabangiam gyvenimui, bet ir vaikų sveikatai.

Hetty Green gimė nekilmingoje, tačiau pasiturinčioje šeimoje. Jos motina nuolat sirgo, todėl vienturtį vaiką augino tėvas ir senelis. Vaikystėjė mergaitė tėvui skaitydavo finansinius laikraščius, tad mergaitė prieš miegą girdėdavo ne sekamas pasakas, bet iš laikraščio skaitomas naujienas iš biržos. Šešerių ji verslo kalbą suprato geriau nei vaikiškų knygų pasakas, o sulaukusi 13 tapo šeimos buhaltere. Nors mergaitė buvo labai gabi matematikoje, oficialai jokio išssilavinimo neįgavo. Iš savo šeimos ji paveldėjo vieną milijoną dolerių.

Tačiau Hetty to buvo maža. Paveldėti daugiau šeimos turto, sutrukdė to laikmečio aplinkybės, kadangi moteris paprastai viso turto negaudavo. Hetty dėl šio sprendimo labai supyko, kad  iš beveik septynių milijonų jai  atiteko tiek nedaug, visą giminę moteris pašiurpino dalį savo tėvo turto sudegindama. Netrukus mirusi merginos teta labdarai paliko visus savo turtus. Tai įsiutino Hetty. Ji teisme bandė užginčyti tetos testamentą įrodinėdama, kad šiai pasimaišė protas. Deja, teismą ji pralaimėjo – atgavo tik trečdalį tetos palikimo. Tai tikriausiai buvo vienintelė jos stambi piniginė netektis. Savo turtus ji sugebėjo padidinti kelis kartus – gyvenimo saulėlydyje jis siekė 200 milijonų dolerių arba daugiau nei keturis milijardus šiais laikais. Tačiau turtai merginai laimės neatnešė. Ji visą laiką įtarinėjo, kad kiti su ja nori bendrauti tik dėl jos pinigų. Taip atstūmė ne vieną gerbėją, o draugų išvis neturėjo. Tačiau būdama 33 metų sutiko savęs vertą jaunikį – turtingą paveldėtoją Edwardą Greeną. Su juo susilaukė dviejų vaikų ir gyveno laimingai, kol neužtiko švaistant jos pinigus. Hetty vyras nebuvo toks apsukrus ir savo verslo nesėkmes dengė sutuoktinės pinigais. Šiai atskyrus savo ir vyro sąskaitas, jis išsikraustė iš namų.

Henrietta Howland „Hetty“ Green (dešinėje) © Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Nesunku nuspėti jai Hetty Green gailėjo pinigų sau, ką kalbėti apie artimuosius ir gimines. Didžiulius turtus valdžiusi moteris su giminaičiais nesutarė. Jai priklausė ištisi Čikagos kvartalai, geležinkelio ir kitų įmonių akcijos, vyriausybės obligacijos, bet ji su sūnumi ir dukra gyveno varganuose nuomojamuose butuose. Henrietta niekada nesiprausdavo su šiltu vandeniu ir neleisdavo namuose įjungti šildymo. Tai jai atrodė bereikalinga prabanga. Be to, ji turėdavo tik vieną, juodą suknelę. Ją dėvėdavo iki ši suplyšdavo. Kartais tarnaitei leisdavo suknelę išskalbti, tačiau muilą buvo prisakyta naudoti tik suknelės apačiai. Apatinių išvis neskalbdavo, o pakeisdavo tik šiems visai susidėvėjus. H.Green avižinę košę šildydavosi ant primuso, nes viryklę laikė prabangos daiktu. Labiausiai nuskambėjo istorija, kai turtuolės sūnui teko amputuoti koją, nes šiam susižeidus ji kelias dienas ieškojo labdaros ligoninės, kurioje jam nemokamai galėtų būti suteikta medicinos pagalba.

Beveik visą savo turtą moteris paliko savo sūnui. Finansų istorikai juokauja, jog šaltu protu pasižymėjusi Hetty Green tikriausiai pradėjo vartytis kape, matydama kaip tirpsta jos milijonai. Tarsi atsidėkodamas už akmeninę motinos širdį Green sūnus, kuris iš pradžių galėjo save vadinti vienu turtingiausių Amerikos žmonių, pamažu šeimos turtus iššvaistė, vos mirus motinai vedė savo pirmąją meilę prostitutę ir švaistėsi turtais į visas puses. Būdama 82 metų Hetty mirė taip, kaip gyveno, – ji patyrė infarktą sužinojusi, kad virėja permokėjo už pieną, taip savo dienas baigė turtingiausia devynioliktojo amžiaus moteris.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: