Kino filmo "La Tete haute" kadras

Kanų tarptautinis kino festivalis trečiadienį savo atidarymo vakarui pasirinko ne labiau įprastą komercinį filmą, o nepagražintos tikrovės prancūzų kino juostą, tik antrąkart suteikdamas moteriai garbę pradėti peržiūrų maratoną.

Paprastai per festivalio atidarymą rodomi plačiai išreklamuoti kino hitai, tokie kaip “Mulen Ružas” (Moulin Rouge) arba “Penktasis elementas” (The Fifth Element), bet šiemet buvo nuspręsta, kad peržiūros prasidės nuo filmo “Aukštai iškelta galva” (La Tete haute), kuriame vaidina prancūzų didžiojo ekrano superžvaigždė Catherine Deneuve (Katrin Denev).

Šios juostos režisierė Emmanuelle Bercot (Emanuel Berko), mažai žinoma už gimtosios Prancūzijos ribų, yra pirmoji moteris, atidariusi garsiausią pasaulyje kino festivalį nuo 1987 metų, kai šis garbė buvo suteikta režisierei Diane Kurys (Dianai Kiuri) ir jos filmui “Įsimylėjęs vyras” (Un homme amoureux).

Festivalio atmosferas greitai įkais per ateinančias 12 dienų, kai bus pristatytos kelios įtempto veiksmo juostos, tokios kaip “Pašelęs Maksas: Įtūžio kelias” (Mad Max: Fury Road), kurioje vaidina Tomas Hardy (Tomas Hardis) ir Charlize Theron (Šarliz Teron), Kinijos “Žudikė” (The Assassin, Nie yin niang) ir Japonijos “Jakudzos apokalipsė” (Yakuza Apocalypse, Gokudo daisenso).

Kanų festivalis pastaraisiais metais buvo kritikuojamas dėl nepakankamo dėmesio moterims, o šiemet dėl “Auksinės palmės šakelės” tarp 19 pretendentų vėl varžysis tik dvi dailiosios lyties atstovės – tos pačios kaip pernai.

Konkursinėje programoje dalyvaus filmai sukurti prancūzų aktorių, tapusių režisierėmis – Valerie Donzelli (Valeri Donzeli) ir Maiwenn (Maiven). Prancūzijos kino kūrėjų pajėgos Kanuose šiemet bus itin stiprios – dėl pagrindinio apdovanojimo varžysis penki šios šalies filmai.

Tačiau panašu, kad moterims bus skirtas svarbesnis vaidmuo kitose šių metų festivalio dalyse.

Iškili režisierė Agnes Varda (Anjes Varda), kurios žvaigždė sužibo prancūzų “Naujosios bangos” kinematografijoje 7-ame dešimtmetyje, taps pirmąja moterimi, kuriai bus įteikta garbės “Auksinė palmės šakelė”.

Tuo tarpu “Oskaro” laureatė Natalie Portman (Natali Portman) pristatys savo režisūros debiutą – filmą “Pasakojimas apie meilę ir tamsą” (A Tale of Love and Darkness), vaizduojantį Izraelio valstybės gyvavimo ankstyvuosius metus.

“TVARKA KYLA IŠ CHAOSO”

Festivalio žiuri šiemet vadovauja garsūs JAV nepriklausomo kino kūrėjai Joelis ir Ethanas Coenai (Džoelis ir Itanas Koenai), 1991 metais laimėję “Auksinę palmės šakelę” už filmą “Bartonas Finkas” (Bartonas Finkas), o prieš dvejus metus – antrąjį pagal svarbą Kanų apdovanojimą, Didįjį prizą, už filmą “Groja Liuinas Deivisas” (Inside Llewyn Davis)

“Mylime Kanus ir šį festivalį. Atvykdavome čia labai dažnai”, – Ethanas Coenas sakė duodamas interviu, kurį Prancūzijos dienraštis “Le Figaro” paskelbė trečiadienį.

Broliai Coenai pažadėjo mėginsiantys sugluminti savo žiuri, į kurią taip pat įtrauktos kino žvaigždės Jake’as Gyllenhaalas (Džeikas Džilenholas), Sienna Miller (Siena Miler) ir Sophie Marceau (Sofi Marso).

“Esame visiškai nusiteikę duoti jiems priešingus nurodymus – pažiūrėsim, kas iš to išeis”, – juokavo Ethanas.

“Būtent taip elgiamės savo filmavimo aikštelėse, – pridūrė Joelis. – Iki šiol tai visai neblogai veikė. Tvarka kyla iš chaoso.”

Kaip įprasta, jie vertins itin margą rinkinį: filme “Medžių jūra” (Sea of Trees) aktorius Matthew McConaughey (Metjus Makonis) sukūrė pagrindinį nusižudyti nusprendusio amerikiečio vaidmenį; Michaelas Fassbenderis (Maiklas Fasbenderis) surizikavo imtis prakeiktojo vaidmens “Makbete” (Macbeth), o Cate Blanchett (Keit Blanšet) filme “Kerol” (Carol) vėl suvienijo jėgas su Toddu Haynesu (Todu Heinsu), režisavusiu “Oskarui” nominuotą juostą “Manęs čia nėra” (I’m Not There), kuriame aktorė suvaidino vieną iš Amerikos bardo Bob Dylano (Bobo Dilano) įsikūnijimų.

“Carol” yra dar vienas filmas, kuriame pagrindinis dėmesys skiriamas moterims: jame vaizduojamas dviejų moterų, kurių vaidmenis sukūrė C.Blanchett ir Rooney Mara (Runi Mara), meilės romanas.

Tarp komercinio ir nepriklausomo kino balansuojančius “filmus su moterimis centre keblu finansuoti”, C.Blanchett neseniai sakė žurnalui “Vanity Fair”.

“Esama daug žmonių, klaidingai tebemanančių, kad žmonės nenori jų žiūrėti, nors tai netiesa”, – pridūrė ji.

Tarp įdomiausių filmų, nedalyvausiančių konkursinėje programoje, bus režisieriaus Woody Alleno (Vudžio Aleno) naujausia juosta “Iracionalusis žmogus” (Irrational Man) ir naujas studijos “Pixar” animacinis filmas “Išvirkščias pasaulis” (Inside Out).

Šiemet taip pat bus pristatyta neįprastai daug filmų anglų kalba, sukurtų režisierių, kuriems ta kalba nėra gimtoji.

Italas Paolo Sorrentino (Paulas Sorentinas), anksčiau sukūręs “Oskaru” apdovanotą juostą “Didis grožis” (“La grande belezza), ir jo tėvynainis Matteo Garrone (Matejas Garonė), kritikų liaupsių sulaukusio filmo apie mafiją “Gomora” (Gomorrah) režisierius, šiemet pateikė festivaliui filmus anglų kalba.

Tą patį padarė graikų režisierius Jorgas Lantimas (Yorgos Lanthimos), kurio filmas “Omaras” (The Lobster) tikriausiai bus pati keisčiausia šių metų festivalyje parodyta juosta. Tame distopiniame filme Colinas Farrellas (Kolinas Farelas) ir Rachel Weisz (Reičel Vais) vaidina viešbučio svečius, kurie turi per 45 dienas susirasti mylimąjį arba pavirsti gyvūnais.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: