© KaunoZinios.lt nuotr.

Po krišnaitų religinės bendruomenės skundo Lietuvos kariuomenėje bus ruošiamas maistas subalansuotas ir vegetarams bei lakto vegetarams.

Krišnaitai, kaip patys skelbiasi, seka senovės indų šventaisiais tekstais, kurie nurodo tam tikrus gyvenimo principus, o vienas jų – Ahimsa. Šis principas reikalauja nekenkti gyvoms būtybėms, neversti jų ką nors daryti prievarta, o remiantis ahimsa visiems vienuoliams privalomas vegetarizmas (atsisakant ne tik mėsos, bet ir žuvies bei kiaušinių).

Iniciatyvos ėmėsi Kėdainių miesto Krišnos sąmonės religinė bendruomenė, kuri 2015 metų spalį parašė skundą Lietuvos lygių teisių kontrolei. Pasak Kėdainių krišnaitų lyderio E.Pupkevičiaus, vėl pradėjus šaukti jaunuolius į privalomąją tarnybą, į kariuomenę tarnauti ateis ir įvairių religijų atstovai, kurie turi tam tikrų gyvenimo principų ir nepaisant nieko turi jų laikytis. Šauktiniai turi teisę į tikėjimo laisvę, religijos praktiką bei filosofines pažiūras, o tai, kad subalansuotos vegetariškos mitybos Lietuvos kariuomenė užtikrinti negali, pasak E. Pupkevičiaus, ir yra šių teisių pažeidimas.

Galima būtų tiesiog atsisakyti religijos draudžiamų produktų ir tiesiog maitintis tuo, kas siūloma prie šių patiekalų, tačiau maistinių medžiagų trūkumas gali sukelti sveikatos pablogėjimus.

Vegan

© Margaritos Germanavičiūtės / KaunoZinios.lt nuotr.

Išsiaiškintas tikslas: pasiekti, kad kariuomenėje būtų galima maitintis pagal specialiai paruoštą vegetarinį valgiaraštį, nes priešingu atveju privaloma karinė tarnyba Krišnos išpažinėjams taps neįveikiama.

Lygių teisių kontrolierė Agneta Lobačevskytė nutraukė tyrimą dėl religinės diskriminacijos, tačiau kariškius įpareigojo iki 2016 metų liepos 1 dienos pranešti kaip vyksta valgiaraščio sudarymo darbai.

Mykolo Romerio universiteto Filosofijos ir humanistikos instituto docentas dr.  Andrius Sprindžiūnas duodamas inteviu portalui 15min.lt atkreipė dėmesį, kad kai kurios indiškis religijos Ahimsa principu atsisako ir tarnybos karinėse pajėgose, nes tai neva prieštarauja jų religiniams įsitikinimams. Tačiau šiuo atveju jie teprašo tik galimybės maitintis vegetariškai ir religiniai įsitikinimai jiems netrukdo ginti krašto, kuriame gyvena.

Krašto apsaugos viceministro, Mariaus Veličkos teigimu, Lietuvos kariuomenėje užtikrinama tikėjimo laisvė, tačiau pripažino, kad alternatyvaus maitinimo būdo dar nėra.

Tačiau NATO šalyse JAV, Prancūzijoje, Danijoje, Italijoje vegetarai turi galimybę rinktis patiekalus be mėsos, žuvies ar kiaušinių, o per pratybas gauna ir sausus vegetariškus davinius. Norvegijoje taip pat siūlomas ir vegetariškas meniu, o kartą per savaitę kariai net privalo maitintis vegetariškai.

Bet rezultatas pasiektas. M. Velička tikina, kad praėjus mėnesiui po skundo pareiškimo Lietuvos kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas pasirašė įsakymą, kuriame nurodoma sudaryti alternatyvų valgiaraštį. Tikimasi, kad tokių patiekalų iki šių metų vidurio atsiras Lietuvos kariuomenėje.

Taip pat skaitykite: Veganizmas – daugiau nei mitybos būdas

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: