Periodinė elementų lentelė

Tarptautinė teorinės ir taikomosios chemijos sąjunga, žinoma kaip IUPAC, praeitą savaitę patvirtino, kad į periodinės cheminės elementų lentelės sąrašą pridėti keturi nauji elementai, pažymėti 113, 115, 117 ir 118 numeriais. Visi keturi cheminės elementų lentelės “naujokai” yra nenatūralios kilmės, dirbtinai išgautos medžiagos. Šių elementų pripažinimas reiškia, kad jau yra užpildyta visa periodinės lentelės 7-oji elementų grupė.

Elementai buvo atrasti ir išskirti įvairiose pasaulio vietose, skaidant lengvesnius branduolius vienas į kitą ir taip apskaičiuojant momentinį skilimo laikotarpį. Antai 113-ąją periodinės cheminių elementų lentelės vietą užimantis ununtrijus (žymimas Uut), buvo atrastas Japonijos RIKEN institute, už 115 ir 117 elementų, atitinkamai vadinamų ununpentijumi (Uup) bei ununseptijumi (Uus) atsiradimą yra atsakingi Rusijos ir JAV mokslininkai, o 118-asis elementas, pavadintas ununoktiumu (Uuo), buvo atrastas susivienijus mokslininkų grupėms iš Dubnos ir Kalifornijos. Tačiau IUPAC praneša, kad mokslininkai gali siūlyti naujus pavadinimus atrastiems elementams, kurie susidėtų iš mitologinių terminų, vietų, šalių, savybių ar mokslininkų pavardžių. Remiantis įvairiais šaltiniais, ununtrijus (113-as elementas) greičiausiai bus pavadintas vieno iš Azijos mokslininkų pavarde.

Nobelio premijos laureatas Ryoji Noyori, kalbėdamas spaudai apie naujų elementų atsiradimą lentelėje atsiliepė, kad “visiems chemikams šis IUPAC žingsnis yra toks pats svarbus, kaip ir olimpinis aukso medalis”, tuo tarpu IUPAC neorganinės chemijos grupės vadovas Jan Reedjikas džiaugėsi pagaliau užpildytu 7-uoju periodinės lentelės sluoksniu. Kosuke Morita, Japonijos RIKEN instituto užsiminė, kad cheminių elementų atradimo darbai dar nebus baigti. “Įrodę, kad egzistuoja 113-asis elementas, mes planuojame atrasti 119-ąjį elementą, siekiant ištirti septintojo ir aštuntojo elementų sluoksnių elementų savybes, ateityje iš jų surandant stabilius elementus”, sakė jis.

Rekomenduojame

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: