© Lauros Vansevičienės nuotr.

Prie Švietimo ir mokslo ministerijos surengta protesto akcija, raginanti valdininkus spręsti lytinio švietimo problemą Lietuvoje. Aktyvistai sako, kad šalyje sparčiai plinta ŽIV jaunimo tarpe, o nepilnametės ir toliau gimdo dvigubai dažniau nei Vakarų šalyse.

Dvi dešimtys proteste dalyvavusių jaunuolių ant mokyklinės lentos rašė, kokios informacijos, susijusios su lytiniu švietimu, trūksta Lietuvos mokyklose bei į akciją atsivežė kūdikiams skirtus vežimėlius. Nežinojimas neapsaugo nuo ligų”, Noriu žinių apie kontracepciją, Noriu planuotos tėvystės ministerijos klerkams priminti bandė akcijos dalyviai.

Jaunuoliai su vežimėliais taip pat užkabino raštelius Tai galėjo būti mano mintys, bet likau namie su vaiku taip simbolizuodami anksti gimdančias ir iš švietimo sistemos iškrentančias paaugles.

Statistikos departamento duomenimis, praėjusiais metais tūkstančiui paauglių Lietuvoje teko 13,3 gimdymai. Šis rodiklis yra beveik dukart didesnis daugumoje Vakarų šalių: Prancūzijoje ir Norvegijoje tūkstančiui merginų vidutiniškai tenka 7 kūdikiai, Švedijoje – 6, Nyderlandų Karalystėje – 5.

Tyrimai rodo, kad Lietuvos jaunuoliai lytinį gyvenimą pradeda būdami vidutiniškai 16-17 metų (panašiai kaip ir kitur ES), tačiau beveik kas penktas jų nenaudoja jokių apsaugos priemonių.

©Laura_Vanseviciene-27-825x550

© Lauros Vansevičienės nuotr.

2013 m. net pusė (53%) naujai užsikrėtusiųjų ŽIV buvo jauni, 20-29 m., asmenys. O 2009 m. sifilio protrūkis užfiksuotas tarp vidurinės mokyklos mokinių.

Šių metų sausį Švietimo ir mokslo ministro įsakymu buvo sudaryta darbo grupė naujai Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai programai rengti bei pradėtas nagrinėti jos projektas: jame ir toliau siūloma ne šviesti moksleivius apie saugius lytinius santykius, bet aiškinti, kad susilaikymas yra tinkamiausia apsisaugojimo priemonė, mokytojai instruktuojami vengti visų rūšių kontracepcijospropagavimo bei kalbėjimo apie ligas.

©Laura_Vanseviciene-10-718x480

© Lauros Vansevičienės nuotr.

2014 m. atlikta apklausa parodė, didžioji dauguma Lietuvos gyventojų mano, kad vaikai mokykloje privalomai turi būti supažindinami su intymiu gyvenimu. Lytiniam švietimui pritartų 90 proc. gyventojų.

Akciją prie ministerijos surengė būrys aktyvistų kartu su Lietuvos žmogaus teisių centru.

Manoteisės.lt

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: