telemanas.blogspot.com archyvo nuotr.

Prasidėjus septintajam dešimtmečiui vakarinė televizija klestėjo. NBC kanalas su laida „Tonight“ buvo sukūrę monopoliją, prieš kurią niekas negalėjo priešintis.

Kartu tai vis dar buvo ir santykinai naujas televizijos formatas, kuriame iki šiol rimtai pasižymėjo tik du žmonės – Steve’as Allenas ir Jackas Paaras. Po pastarojo vyro pasitraukimo NBC manė, kad taip gerai pokalbių meną įvaldžiusį žmogų pakeisti bus neįmanoma. Galiausiai buvo atrastas Johnny Carsonas, kuris per 30 metų tapo neabejotinu vėlyvosios televizijos karaliumi.

J. Carsonas augo ne didmiestyje, tačiau jį nuo pat vaikystės žavėjo miesto kultūra. Berniukui labai patiko dideli žmonių susibūrimai, kadangi bendravimas su kitais buvo neabejotinas jo talentas. Būtent todėl J. Carsonas jau vaikystėje pasižadėjo siekti karjeros, kuri jam leistų būti su žmonėmis. Tai jis pradėjo daryti sulaukęs vos dvylikos metų, kuomet, nusipirkęs mėgėjišką mago rinkinį, atliko triukus namuose, o vėliau – ir vietinėse mugėse už pinigus. Tai tapo mėgstamiausiu J. Carsono užsiėmimu, kurį jis tęsė ir įstojęs į universitetą.

Vyro studijas nutraukė šaukimas į armiją, kadangi tuo metu vis dar vyko Antrasis pasaulinis karas. Nenuostabu, kad jo metu J. Carsonas buvo už komunikaciją atsakingas ryšininkas, net armijos metu gavęs progą rodyti triukus aukščiausiems karininkams. Pasibaigus karui vyras neatsisakė pagrindinės savo svajonės bendrauti su kitais ir įstojo į Nebraskos universitetą. Jame pabaigė radijo ir televizijos kalbėjimo meno studijas, o baigiamajame darbe aprašė tuo metu itin garsaus komiko Jacko Benny humorą.

Iškart po studijų J. Carsonas puolė į televiziją. Vyras sugebėjo išgarsėti nedideliame Nebraskos kanale, kuomet savo rytinės laidos metu imdavo interviu tiesiog iš ant stogo esančių balandžių. Ši laida neišpildė J. Carsono noro bendrauti su žmonėmis, todėl laisvu laiku jis dirbdavo įžymybių vestuvėse, kur ir užmezgė svarbiausias ankstyvosios savo karjeros pažintis. Jos vaikinui padėjo nuvykus į Los Andželą, kur jis iš karto gavo vietinės televizijos laidą „Carson’s Cellar“. Ji vyko specialiai sukurtoje studijoje, kurios pagrindinis tikslas ir buvo įrodyti, jog transliacija tikrai vyksta iš J. Carsono palėpės.

Du metus rodyta „Carson’s Cellar“ jau turėjo gyvą auditoriją studijoje, kas to meto vietinei televizijai buvo labai neįprasta, taip tik dar labiau pabrėžiant J. Carsono unikalumą. Vedėjo netruko pastebėti ir didieji kanalai, o CBS televizija suskubo jam pasiūlyti laidą geriausiu paros metu. Metus trukęs projektas „The Johnny Carson Show“, sulaukęs dar didesnių reitingų, vyrui kainavo labai daug pastangų ir jėgų, kas jį privertė ieškoti tolimesnės laimės Niujorke. Ten J. Carsonui nusišypsojo iki tol didžiausia sėkmė, kuomet 1957 metais jam buvo patikėta žaidimo „Who Do Your Trust?“ vedėjo pozicija. Vedant šią laidą nacionalinė auditorija įsimylėjo vedėjo entuziazmą ir į jį atsigręžė vis daugiau akių.

Būtent tuo metu NBC televizijoje vyko su Jacku Paaru susiję skandalai, privertę vyrą pasitraukti iš „Tonight“ laidos. Kanalo vadovai praleido daugybę valandų svarstydami apie variantus, kurie galėtų pakeisti tokią asmenybę, ir galiausiai buvo apsistota prie J. Carsono. Priešingai, nei dabar mano daugelis, vyras abejojo ir iš pradžių netgi atsisakė šio pasiūlymo pareikšdamas, jog dabartinis darbas jį visiškai tenkina. Tik po nuoseklių NBC vadovų įtikinėjimų J. Carsonas pasidavė ir sutiko perimti „Tonight“ vedėjo pareigas.

Kai J. Carsonas priėmė šį pasiūlymą, jo kontrakte su „Who Do Your Trust?“ buvo likę dar pusė metų. NBC vadovai „Tonight“ laidą per tą laiką bandė užpildyti net septyniolika skirtingų vedėjų, ir tik vienam jų – Mervui Griffinui – pasisekė pasirodyti taip, kad publika jo nesmerktų. Pasibaigus šiam pusmečiui J. Carsonas suprato, kad jo pečius užgulė itin didelė atsakomybė. Vedėjas prieš pirmosios savo laidos pradžią taip bijojo, jog netgi norėjo nepasirodyti eteryje, ir tik artimas draugas Jackas Narzas sugebėjo jį perkalbėti. Baimės prieš pirmąją laidą nebuvo numalšinęs net NBC vadovų sprendimas atsipalaidavimui nuvežti J. Carsoną į Las Vegasą.

J. Carsoną pažinojusių žmonių toks vedėjo elgesys nenustebino – vyras buvo itin drovus žmogus. Per 30 metų, kurių metu jis vedė „Tonight“, šis vedėjo bruožas nei karto nebuvo išsprūdęs į eterį, tačiau tai tik dar kartą pabrėžia J. Carsono sugebėjimą pateikti save prieš publiką. Apie netvarkingą asmeninį gyvenimą byloja ir keturios vyro santuokos, kurios nutrūkdavo dėl neišmatuojamo J. Carsono pasinėrimo į savo darbą. Vedėjas turėjo neabejotiną talentą paslėpti visas savo baimes ir atsiduoti vien darbui, kuriame buvo itin gerbiamas. Per kelis dešimtmečius baimė prieš pirmąją laidą buvo vienintelis atvejis, kai J. Carsonas norėjo viską mesti, nes vėliau „Tonight“ tapo geriausiu jo gyvenimo darbu.

Apsiprasti vedėjui prireikė vos keleto mėnesių, per kuriuos J. Carsonas jau spėjo tapti nacionalinės televizijos veidu ir žiūrovu numylėtiniu. Dėl savo praeities vedėjas itin didelį dėmesį skyrė komedijai, kuri buvo tokia lengva ir populiari, kad ją bandoma imituoti iki šių dienų. J. Carsonas buvo susikūręs savo veikėjus, kuriuos pasitelkęs jis tiesiog bendraudavo su publika, o kai kuriais atvejais – netgi su studijos svečiais. Visgi didžiausia humoro dozė to meto „Tonight“ (vėliau pervadintoje į „The Tonight Show“ ir taip vadinamoje iki šių dienų) laidoje slėpėsi monologuose. Niekam nebuvo paslaptis, kad J. Paaro sugalvotas būdas pradėti laidą vienpusišku bendravimu su auditorija buvo mėgstamiausias J. Carsono užsiėmimas. Jo monologai susidėdavo iš kasdienio gyvenimo pastebėjimų, pradedant nuo pasišaipymo iš konkurentų ir baigiant kalbomis apie politiką. J. Carsonas buvo itin drąsus kalbėdamas apie diskriminaciją ar politinius skandalus, tačiau jis kartu žinojo aiškias ribas, kurių niekada negalima peržengti. Iki šiol yra sakoma, kad norint sužinoti, kas pasaulyje vyko septintajame ar aštuntajame dešimtmetyje, reikia tik įsijungti J. Carsono vedamą „The Tonight Show“. Monologai tapo to meto aktualijų atspindžiu ir vakarinių laidų vedėjai juos naudoja iki šių dienų.

Monologai užimdavo tik keletą laidos minučių, kas reiškė, jog likęs laikas buvo užpildomas pokalbiais su kviestiniais svečiais. Ir kai šiomis dienomis kur nors yra užsimenama apie didžiausius interviu ekspertus istorijoje, galima neabejoti, jog vienas pirmųjų vardų bus J. Carsonas. Tai, ką jis išdarinėjo su svečiais, televizijoje dar nebuvo matyta. Kaip tapo įprasta, pašnekovai į „The Tonight Show“ ateidavo vedami komercinių paskatų – arba reklamuodami naujus filmus ar kitokius pasirodymus, arba tiesiog siekdami išgarsėti. Laida greitai tapo tiesioginiu tramplinu į šlovę, kadangi J. Carsono pašnekovus jau kitą dieną užplūsdavo daugybė pasiūlymų, ir viso to nuopelnas tekdavo tik vedėjui. Jis labai retai kalbėdavo apie tiesioginį svečių darbą ir dažniausiai gilindavosi į įprastą jų gyvenimą. J. Carsoną domino mėgstamiausi pašnekovų valgiai, šunų vardai, vaikų mokslai ir kiti asmeniniai potyriai. Vedėjas vos pora žodžių pakreipdavo temą kita linkme ir niekas to net nepastebėdavo. J. Carsonas sugebėdavo ištempti tuos, kurie kalba tik per prievartą, ir atsilošdavo klausydamas iškalbos meną turinčių žmonių. Laidos svečiai, su kuriais vedėjas stengėsi bendrauti tik eterio metu, buvo tokie atsipalaidavę, kad kalbėdavo su cigarete rankoje ir atrodydavo tarsi bendrautų su geriausiu draugu. Net ir po kelių dešimtmečių laidos įrašai atrodo kaip tikras menas.

J. Carsonas netruko užsitarnauti nenugalimą reputaciją. Legendinis vedėjas tapo televizijos fenomenu ir tokiu išliko iki pat savo karjeros pabaigos. Jo pasitikėjimas savimi ir nuoširdumas buvo matomi vien per televizorių, o neabejotinu autoritetu savo darbovietėje laikytas vyras užtikrino, kad „The Tonight Show“ buvo vien jo laida. NBC reitingai vakare būdavo įspūdingose aukštumose, ir kanalo monopolija tęsėsi. Tik labai maža dalis vakarinių laidų vedėjų kitose televizijose sugebėdavo išlikti bent kelis sezonus. Tarp jų garsiausi buvo „Tonight“ iki J. Carsono atvykimo kelis kartus vedęs Mervas Griffinas ir itin nuosekliais bei provokuojančiais pokalbiais su svečiais garsėjęs Dickas Cavettas. Jų laidų reitingai vis tiek buvo itin žemi ir buvo aišku, kad vėlyvoji televizija iki J. Carsono išėjimo nesikeis.

Žymiajam vedėjui ilgainiui pabodo kasdienė rutina ir 1982 metais jis kur kas dažniau leido vesti savo laidą kitiems vedėjams, tokiems kaip jo įpėdinis Jay Leno, Bobas Newhartas ar Jerry Lewisas. Tuo pačiu metu NBC sutrumpino „The Tonight Show“ formatą ir sukūrė iškart po šios laidos rodytą „Late Night“, vedamą Davido Lettermano. Jausdami artėjančią J. Carsono eros pabaigą kiti kanalai įsidrąsino dar labiau ir pradėjo ruošti dirvą ateičiai. Vedėja Joana Rivers, supykusi, jog nėra minima tarp kandidatų pakeisti J. Carsoną, perėjo į naujai susikūrusį FOX kanalą ir tapo pirmąja moterimi, vedusia pokalbių laidą tuo pat metu, kuomet buvo rodomas „The Tonight Show“. Vėliau į tos pačios laidos vedėjo vietą trumpam pateko juodaodis Arsenio Hallas ir „The Arsenio Hall Show“ buvo trumpam atradusi auditoriją tarp afroamerikiečių. Neilgai trukus ir ji buvo nutraukta.

Paskutinės J. Carsono laidos tapo dar vienu įrodymu, kokią žymę vedėjas paliko JAV televizijoje. Emocingas ir geriausius laidos momentus priminęs paskutinis J. Carsono pasirodymas 1992 metais buvo žiūrimas 50 milijonų žmonių. Tai buvo didžiulis praradimas žiūrovams, kurie viešumoje garsųjį vedėją vėliau matė vos porą kartų, nes tai reiškė, kad 30 metų trukusi droviojo J. Carsono era baigėsi. Šis išėjimas, tiesa, nudžiugino kitų kanalų vadovus, kurie jau buvo pasiryžę pas save priglausti pasimetusius žiūrovus. Prasidėjo iki šiol trunkantis laikotarpis, pasižymintis nuožmiomis kovomis tarp vakarinių pokalbių laidų vedėjų.

Tai yra antrasis iš trijų straipsnių, pasakojančių apie JAV vakarinių pokalbių laidų istoriją. Paskutinėje dalyje bus pasakojama apie nuožmias kovas dėl reitingų pasitraukus Carsonui, XXI amžiaus pradžioje susikūrusius naujus vakarinių laidų formatus bei dabartinę situaciją vakarinėje televizijoje.

Pirmąją įrašo dalį galite atrasti čia 

Originalus įrašas tinklaraštyje Telemano BLOGas

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: