Aleksejus Navalnas / Youtube archyvo nuotr.

Išsamūs tyrimai parodė, kad mažiausiai aštuoni Rusijos slaptųjų tarnybų agentai įvykdė nuodų ataką Kremliaus kritikui Aleksejui Navalnui.

Aleksejus Navalnas buvo apnuodytas ir tai sudėtingos Rusijos vidaus slaptosios tarnybos Rusijos federacijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) agentų operacijos dalis – tai atskleidė kelių pasaulinės žiniasklaidos lyderių tyrimas. Buvo nustatyti mažiausiai aštuoni FSB darbuotojai, praneša vokiečių naujienų žurnalas „Der Spiegel“, kuris tyrinėjo kartu su tyrimo platformomis „Bellingcat“ ir „The Insider“ bei JAV naujienų transliuotoju CNN. Nustatyti šeši vykdantys agentai ir du tariami vadovai. Navalnas taip pat paskleidė pranešimus: „Aš žinau, kas norėjo mane nužudyti“, – sakė jis ir taip pat paskelbė aštuonių vyrų nuotraukas.

Įvertinus mobiliųjų telefonų ryšius, GPS ir vietos duomenis, taip pat išanalizavus daugybę Rusijos reguliarių skrydžių keleivių sąrašų, galima suprasti, kad Kremliaus kritikas FSB komandoje atsidūrė nuo 2017 m., rašo „Der Spiegel“. Remiantis tuo, FSB agentai į Navalno kelionių vietas išskrido daugiau nei 30 kartų.

Slaptosios tarnybos agentai, turintys „ankstesnę istoriją“

Teigiama, kad du tariami vadovai priklauso dviem FSB padaliniams, kurie praeityje jau buvo siejami su apnuodijimu: „Kriminologijos institutu“ ir jam pavaldžiu „Specialiųjų technikų centru“. Tyrimo duomenimis, vienas iš dviejų vadovų reguliariai bendravo su cheminėmis laboratorijomis, susijusiomis su Rusijos nuodo „Novičok“ programa. Visi aštuoni identifikuoti asmenys turi medicinos ar chemijos istoriją arba dirbo Rusijos specialiosiose pajėgose, sakoma.

Tiriamosios žurnalistikos svetainė „Bellingcat“ reporteris Aricas Toleris kalbėjo šį apie tyrimą. Rusijos agentai nebuvo „normalūs FSB pareigūnai“, – sakė Toler. Jie mokomi tvarkyti cheminius ginklus. Visų pirma, nustebino tai, kaip intensyviai jie sekė Navalną nuo 2017 m. Remiantis žiniasklaidos pranešimais, apsinuodijimo koordinatorius yra gydytojas Olegas Tajakinas. 40-metis dirbantis „Kriminologijos institute“. Svarbiausias agentas komandoje yra FSB darbuotojas Aleksejus Alexandrovas. Nuo 2017 m. jis veikė kaip Navalno „šešėlis“ Rusijos vidaus kelionėse. Šis ypač glaudžiai bendradarbiavo su slaugytoju Vladimiru Panjajevas. Pagal registracijos duomenis jis savo ruožtu metus gyveno tame pačiame name kaip ir auka Navalnas. „Vargu ar atsitiktinai“, kaip rašo „Spiegel“. Gydytojas Ivanas Osipovas taip pat įtariamas dalyvavęs operacijoje. Visai kaip Michailas Schwezas, Aleksejus Krivoschekovas ir Konstatinas Kudrjavzevas. Pastarasis baigė Rusijos karo chemijos ir biologinės radiacijos saugos akademiją.

Šių metų liepos 6 dieną Navalno žmona taip pat pasijuto keistai. Per atostogas kartu Kaliningrade ji irgi skundėsi staigiais simptomais. Remiantis žurnalistų tinklo tyrimais, dar vienas galimas bandymas nunuodyti Navalną, kuris palietė ir jo artimiausią aplinką – šeimą. Nes iš keleivių sąrašų paaiškėja, kad FSB vyrai Schwezas, Panjajevas ir Aleksandrovas taip pat liepos pradžioje keliavo į Kaliningradą.

Navalnas taip pat atskleidė apie galimus ankstesnius bandymus nunuodyti 2019 m.: „Niekam nesakiau, nes maniau, jog visuomenė manys, kad aš išprotėjau“. Kartą Navalnas pasijuto keistai, bet po 15 minučių tai baigėsi. Šiandien vyras tvirtina, jog tai buvo tas pats jausmas, kaip ir šių metų rugpjūčio mėnesį.

Navalno apnuodijimas

Navalnas pasijuto blogai šių metų rugpjūčio 20 dieną skrisdamas iš Tomsko Sibire į Maskvą. Po dviejų dienų 44 metų vyras, būdamas komoje, buvo pristatytas gydytis į Berlyno Charite universiteto ligoninę. Remiantis trijų Europos laboratorijų informacija, kurios rezultatus patvirtino Cheminių ginklų uždraudimo organizacija (OPCW), Navalnas buvo apsinuodijęs nervus paraližiuojančiais nuodais „Novichok“, kurie buvo sukurti dar Sovietų Sąjungoje. Šiuo metu Aleksėjus Navalnas vis dar yra Vokietijoje, kur taikoma reabilitacinis gydymas.

Šiuo metu Vokietijos ir Rusijos santykiai yra gan įtempti dėl Kremliaus kritiko apnuodijimo. „Putinas nenori, kad po pasveikimo grįžčiau į Rusiją“, – rašė jis savo naujienų kanale „Telegram“. Tačiau nepaisant pavojingų aplinkybių, pasveikęs jis nori grįžti į Rusiją. Kremlius neigia bet kokį dalyvavimą byloje. Visos valstybinės „Novichok“ atsargos buvo sunaikintos, tačiau receptas jau seniai buvo žinomas ir Vakaruose. Valstybės vadovas Vladimiras Putinas tik ketvirtadienį paskelbė nematantis jokių reikalavimų tyrimui Rusijoje. Maskva nori tirti tik tuo atveju, jei yra nusikaltimo įrodymų. Kol kas tokių nebuvo pateikta. „Net jei žmogus beveik mirė, tai nereiškia, kad visada turi būti iškelta baudžiamoji byla“, – sakė Putinas.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: