Vladimiras Putinas / EPA-ELTA nuotr.

Po to kai liepos 29 dieną Ukraina nukentėjo nuo dar vieno kruvino Rusijos išpuolio – daugiau nei 50 ukrainiečių karo belaisvių buvo nužudyti inscenizuoto sprogimo metu laikino kalėjimo pastate, laikinai einantis „Azov“ pulko vado pareigas majoras Nikita Nadtočijus kreipėsi į Kremliaus diktatorių Vladimirą Putiną.

„Jums bus įvykdyta mirties bausmė kartu su jūsų šakalais ir ambasadomis. Viskas, kaip jums patinka – su visais pažymėjimais ir antspaudais, tarptautinio tribunolo sprendimu. Barbariška imperija bus sunaikinta“, –  vaizdo įraše pareiškė pulko vadas.

Po šio išpuolio Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Rusija dar kartą įrodė esanti teroro valstybė ir ragina pasaulį imtis veiksmų.

„Tai buvo tyčinis Rusijos karo nusikaltimas – masinis Ukrainos karo belaisvių išžudymas, žuvusiųjų – per 50. Kai „Azovstal“ gynėjai paliko gamyklą, Jungtinės Tautos ir Raudonasis Kryžius veikė kaip mūsų karių gyvybės ir sveikatos garantai. Dabar garantai turi reaguoti“, – sakė Ukrainos prezidentas V. Zelenskis.

„Rusijos Federacijos ginkluotosios pajėgos vykdė tikslinį artilerijos apšaudymą į pataisos įstaigą Olenivkos gyvenvietėje, Donecko srityje, kur taip pat buvo laikomi ukrainiečių kaliniai“, – sakoma Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo pranešime.

„Tokiu būdu rusų okupantai siekė savo nusikalstamų tikslų – apkaltinti Ukrainą „karo nusikaltimų“ padarymu, taip pat slėpti kalinių kankinimus ir egzekucijas…“

Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas paskelbė pareiškimą, kuriame prašoma leisti sužeistiesiems „nustatyti visų atakos metu vietoje buvusių žmonių sveikatą ir būklę“.

Separatistų ir juos remiančios Rusijos versija – viena: savi atakavo savus. Rusai pradėjo skelbti įrašus, kuriuose teigiama, kad Ukraina panaudojo daugkartinių paleidimo raketų sistemas HIMARS, kurių gamintoja yra JAV. Vaizdo įrašuose galima matyti, kaip sprogimą išgyvenę belaisviai yra įtikinėjami, kad juos apšaudė būtent šios raketos. Tačiau nukentėjusieji yra akivaizdžiai suglumę ir apie jas nieko nežinantys.

Maskvos remiamų separatistų atstovas žurnalistams bandė įrodyti, kad Ukraina užpuolė kalėjimą po to, kai karo belaisviai pradėjo kalbėti apie Ukrainos kariuomenės įvykdytus nusikaltimus.

„Ukrainos politinė vadovybė nusprendė panaudoti JAV gamintojų daugkartinio paleidimo raketų sistemas HIMARS, kad surengtų čia smūgį, kad uždengtų nusikaltimus, apie kuriuos pradėjo kalbėti belaisviai ukrainiečiai“, – sakė atstovas Eduardas Basturinas.

Ukrainos vidaus saugumo agentūra SBU pranešė, kad perėmė Rusijos remiamų separatistų telefono skambučius, kuriuose buvo teigiama, kad Rusijos kariai sukėlė sprogimą kalėjime. Ukrainos karinė žvalgyba pranešė, kad naujame pastate, skirtame apgyvendinti kalinius iš apgultos Azovstal plieno gamyklos Mariupolyje, įvyko sprogimas.

Jame teigiama, kad pastatą susprogdino Rusijos privačios karinės bendrovės „Wagner Group“ samdiniai ir jis nebuvo suderintas su Rusijos gynybos ministerija. Šimtai civilių ir sunkiai sužeistų Ukrainos kareivių buvo apsupti ir įstrigę kelias savaites Azovostalio plieno gamykloje, kol padėjo ginklus. SBU nurodė, kad internete pateiktoje vaizdo medžiagoje matyti, kad kai kurių kambarių langai išliko nepažeisti, o tai rodo, kad viduje įvyko sprogimas, o ne apšaudymas iš išorės.

„Ukrainos žvalgybos žiniomis, sprogdino samdiniai iš „Vagner“. Jie nederino to su Rusijos vadovybe. Pagrindinis tikslas buvo nuslėpti lėšų, skirtų Ukrainos karo belaisvių išlaikymui švaistymą“, – sakė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo atstovas spaudai Oleksandr Štupun.

Apsišaukėliškos Donecko respublikos tyrėjai vaizduoja pradėję tyrimą. Inscenizacijai rusai netgi nerado naujų raketų nuolaužų.

Tuo tarpu Rusijos ambasada Jungtinėje Karalystėje per socialinį tinklą „twitter“ net paragino vykdyti egzekucijas ir Azovo kovotojus pakarti. Kyjive surengtas separatistų nelaisvėje esančių „Azovstal“ gynėjų artimųjų akcija.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: