fb.com/svetlanatihanovskaya2020 archyvo nuotr.

Europos Parlamentas apdovanojo Baltarusijos demokratinę opoziciją 2020 Sacharovo premija už „Minties laisvę“.

„Mums garbė pranešti, kad Baltarusijos demokratinės opozicijos vyrai ir moterys yra 2020 Sacharovo premijos laureatai“ – Europos įstatymų leidėjams sakė Europos Parlamento prezidentas Davidas Sassoli.

„Norėčiau pasveikinti Baltarusijos opozicijos atstovus už jų drąsą, sugebėjimą atsitiesti ir už ryžtą, kurį jie parodė kasdieną gindami minties ir žodžio laisvę. Būtent tam Sacharovo premija ir skirta“, sakė Sassoli.

Premija atiteks keliems opozicijos atstovams, įskaitant ir kandidatę į prezidentus Sviatlana Cichanouskaja; Marijai Kalesnikavai, Veronikai Tsepkalo, Olgai Kovalkovai ir Sergejui Dylevskiui; taip pat ir Nobelio laureatei Svetlanai Aleksejevič; įkalintam Tichanovskajos vyrui, Sergejui Tichanovskui; Telegram kanalo „NEXTA“ įkūrėjui Stepanui Putilui; Alesui Bialiackiui iš žmogaus teisių organizacijos „Viasna“; ir politiniam kaliniui Nikolajui Statkevičiui, kuris 2010 metais buvo kandidatas į prezidentus.

„Jie parodė ir toliau rodo savo jėgą kovoje su itin galingu priešininku, o pirmyn juos veda įsitikinimas, kad smurtas niekada nenugalės tiesos“, sako Sassoli.

Protestai prieš Aleksandrą Lukašenką prasidėjo nuo rugpjūčio 9-tą dieną vykusių ginčytinų prezidento rinkimų. Keletas žmonių mirė, šimtai sužeistų ir daugiau nei 10,000 suimtų.

Lukašenka, valdantis nuo 1994 metų, buvo oficialiai paskelbtas rinkimų nugalėtoju su daugiau nei 80 procentų balsų – rezultatu, kuris, pasak opozicijos, buvo suklastotas ir kad iš tiesų laimėjo jų kandidatė Sviatlana Cichanouskaja.

Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga atsisakė pripažinti Lukašenkos pergalę.

Cichanouskaja, kuri iš Baltarusijos pasitraukė į Lietuvą dėl grėsmės sau ir savo šeimai, sakė, kad „labai džiaugiasi“ girdėdama Europos Parlamento sprendimą.

„Tai nėra mano asmeninis apdovanojimas. Tai apdovanojimas Baltarusijos žmonėms“, lankydamasi Kopenhagoje ji sakė korespondentams.

Visos trys didžiausios Europos Parlamento politinės grupės palaikė, kad Baltarusijos opozicija laimėtų premiją, o tai iš anksto nulėmė ir įvairių salės politinių grupių lyderių sprendimą.

Kiti du į sąrašą patekę kandidatai buvo Honduros aplinkosaugos aktyvistai ir Najibas Michailas, Irako miesto Mosulo arkivyskupas.

Apdovanojimų ceremonija vyks Europos Parlamente, gruodžio 16 dieną, nors dėl koronaviruso pandemijos vis dar neaišku ar vyks įstatymų leidybos institucijoje Briuselyje ar Strasbūro salėje.

50,000 eurų ($60,000) kasmetinis žmogaus teisių apdovanojimas pavadintas Sovietų fiziko ir disidento Andrejaus Sacharovo vardu ir Europos Parlamento buvo įsteigtas 1988 metais norint pagerbti asmenybes ir organizacijas, ginančias žmogaus teises ir pagrindines laisves.

2004 metais šią premiją laimėjo Baltarusijos žurnalistų asociacija, o 2006 metais – buvęs Baltarusijos kandidatas į prezidentus Aleksandras Milinkevičius.

Praeitais metais Sacharovo premiją laimėjo Ilham Tohti – įkalintas Kinijos Uigurų mažumos gynėjas.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: