© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Baltarusijos valdžia neištyrė skundų dėl smurto, kuriuos pateikė protestuotojai, sulaikyti per prieš vyriausybę nukreiptas demonstracijas, vykusias dėl Aliaksandro Lukašenkos atsistatydinimo, sakoma sausio 27 d. Tarptautinės amnestijos pranešime.

Pranešime sakoma, kad aukos, ne kaltininkai, yra baudžiamos. Tarptautinė bendruomenė, opozicijos raginama užtikrinti teisingumą, kad tikrieji kaltininkai neišvengtų atsakomybės.

Mes ne kartą kreipėmės dėl nuodugnių tyrimų, kurie išaiškintų atsakingus asmenis ir jie būtų nubausti, tačiau panašu, kad sistema, kuri ne tik apsaugo policininkus anonimiškumu, bet ir skatina juos bauginti bei naudoti smurtą prieš aukas ir liudytojus, to niekada nepadarys,“ sakė Tarptautinės amnestijos Rytų Europos ir Centrinės Azijos padalinio vadovė Marie Struthers.

Pranešime sakoma, kad nebuvo atlikta jokių kriminalinių tyrimų dėl daugiau nei 900 skundų dėl smurto, kurį panaudojo teisėsaugos pareigūnai ir kuriuos Baltarusijos valdžia pripažįsta gavusi nuo pat protestų pradžios 2020 m. rugpjūtį, kai Lukašenka pasiskelbė laimėjęs prezidento rinkimus.

© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Vietoj to, valdžios pareigūnai pradėjo nagrinėti bylas, nukreiptas prieš protestuotojus ir kuriose jie kaltinami dėl dalyvavimo masinėse riaušėse ir smurto panaudojimo prieš policininkus.

Struthers sakė, kad Baltarusijos teisingumo sistemos nesėkmė užtikrinti atsakingumą reiškia, kad dabar teisingumas turi būti prižiūrimas tarptautiniu mastu.

Vyriausybės, tarptautinės ir regioninės organizacijos turėtų panaudoti visą savo pajėgumą daryti spaudimą Baltarusijos valdžiai, kad ši baigtų pažeidinėti žmogaus teises,“ sakė ji.

Žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International” surinko taikių protestuotojų pasakojimus, kuriuose jie teigia, jog buvo sumušti, laikomi žmonių pergrūstose patalpose ir, kuriems ištisas dienas nebuvo teikiamas maistas, vanduo ir medicininė pagalba.

Po rugpjūčio mėnesį, vykusių prezidento rinkimų, kuriuos opozicija vadina suklastotais, šalį nuo 1994 m. valdantį Lukašenką paskelbus prezidentu, Baltarusijoje ėmė vykti nuolatiniai protestai.

Apie 160 demonstrantų buvo sulaikyti per praėjusį savaitgalį vykusius protestus.

© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

„Amnesty International” pranešimas prisideda prie anksčiau gautų patikimų aprašymų apie smurtą, kurį patyrė civiliai dėl vis augančio teisėsaugos susidorojimo, įskaitant ir nepriklausomų žurnalistų suėmimus.

Keletas protestuotojų buvo nužudyti, o tūkstančiai sulaikyti per demonstracijas, vykusias dėl Lukašenkos atsistatydinimo.

Lukašenka paneigė bet kokius neteisėtus veiksmus ir atsisakė derėtis su opozicija dėl atsistatydinimo ir naujų rinkimų surengimo.

Europos Sąjunga, Jungtinės Amerikos Valstijos, Kanada ir kitos šalys atsisako pripažinti 66 m. Lukašenką teisėtu Baltarusijos prezidentu dėl balsų „klastojimo“ ir porinkiminės smurto bangos ir pritaikė jam bei vyriausiesiems Baltarusijos pareigūnams sankcijas.

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja kalbą apie Europos Sąjungos planus Baltarusijos klausimą išlaikyti darbotvarkėje bei didesnės politinės paramos suteikimą civilių baltarusių bendruomenei, sakys sausio 27 d. suplanuotoje diskusijoje vaizdo ryšiu.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: