David Bowie

Praėjo daugiau nei septyneri metai po legendinio atlikėjo David Bowie mirties, tačiau jo palikimas vis dar vertinamas rinkoje ir džiugina gerbėjų širdis. Jo muzika bei besikeičiantys ir išraiškingi sceniniai įvaizdžiai ligi šiol yra įkvėpimas mados namams bei kitiems muzikos kūrėjams. Ką įspūdingiausio jis sukūrė per visą savo gyvavimą bei kam padarė didžiausią įtaką?

Įtakingas ir išskirtinis

Atlikėjo tikrasis vardas – David Robert Jones, jis gimė sausio 8-ąją, tą pačią dieną, kaip ir kitas kūrėjas, tapęs muzikos pasaulio ikona – Elvis Preslis. David Bowie ne veltui įvertinamas kaip reikšmingiausias kūrėjas XX a. muzikos pasaulyje. Per visą savo gyvenimą jis pasiekė daugiau nei 140 mln. įrašų pardavimų skaičių ir dėl to yra įtraukiamas į pelningiausių visų laikų muzikos atlikėjų sąrašą. Į šį sąrašą dažniausiai įtraukiami kūrėjai su daugiau nei 75 mln. įrašų pardavimais. Menininkas specializavosi roko muzikos erdvėse, rašė dainų tekstus bei įkūnijo nepamirštamus vaidmenis kino klasikos kūriniuose. Jis paliko neišdildomą įspūdį tokiuose filmuose kaip ,,Labyrinth“, ,,Christiane F.“, ,,The Prestige“, ,,The man who fell to Earth“, ,,The last temptation of Christ“. Tačiau manoma, kad jo svarbiausias indėlis kino industrijoje buvo Karališkosios aukštybės įgarsinimas animacinėje juostoje ,,Kempiniukas Plačiakelnis“ (“SpongeBob‘s Atlantis SquarePants“ 2007). David Bowie buvo labiausiai kritikuojamas už savo inovatyvumą, drąsias scenines aprangas bei grimą. Įvairios inscenizacijos, vizualiniai perteikimai, išradimai muzikoje pavertė jo karjerą išskirtinę bei didžiulę įtaką populiarios muzikos žanrui. Savo muzika bei vaidybiniais gebėjimais David Bowie pasaulį drebino nuo pat 60-ųjų.


Žvaigždė iš prigimties

Atlikėjas nuo pat mažųjų dienų pasižymėjo nuostabiais meniniais gebėjimais. Ne vienas gerbėjas ar kritikas David Bowie charakterį bei įgūdžius sulygino su nepaprastumu. Mažamečių mokykloje, kurią jis lankė iki pat šešerių, mažasis David Bowie įgijo apdovanotojo išskirtiniais gebėjimais reputaciją bei buvo vadinamas kovotoju su išskirtiniu mąstymu. Jo pirmosios interpretacijos pedagogus stebino bei buvo apibūdinamos gyvomis bei itin meniškomis. Buvo atsižvelgta į pradedančiojo menininko itin išlavintą vaizduotę, pademonstruoti neblogi gebėjimai groti išilgine fleita. Vėliau jis studijavo muzikos kūrybą, dizainą, puoselėjo meninio išdėstymo, sceninių elementų dėliojimo įgūdžius. Po David Bowie mirties, žymūs astronomai šalia atlikėjo paveikslo sukonstravo žvaigždžių inscenizaciją. Ji buvo identiška į žvaigždžių išsidėstymą šalia Marso planetos, kuris buvo tuo metu, kai pasaulį sukrėtė atlikėjo mirtis. Jo vardu pavadintas ir vienas asteroidas bei voras, pavadinimu Heteropoda davidbowie.

Labiausiai įstrigusi frazė, atspindinti menininko savimonę, talentą ir nepaprastą išvaizdą: „Visuomet turėjau įtemptą norą būti daugiau nei žmogumi. Aš ne pranašas ar akmens amžiaus žmogus, tiesiog paprastas mirtingasis, turintis supermeno potencialą. Tuo ir gyvenu.”


Muštynės, suteikusios išskirtinį bruožą

Būdamas dar moksleiviu, 1962 m. David konfliktavo su draugu George Underwood dėl merginų ir patyrė sužalojimų, kurie nebuvo vien tik neigiamas padarinys jo gyvenime. Konflikto metu jam buvo trenkta į kairiąją akį ir prireikė kelių operacijų ir keturių mėnesių nuolatinio gydymo ligoninėje. Tačiau gydytojai pripažino, jog padarytos žalos nebeįmanoma pilnai atstatyti ir būsimas atlikėjas liko su traumuota kairiąją akimi. Jam buvo nustatyta Heterochromija, kuri pakeitė jo išvaizdą visam gyvenimui. Akies vyzdys visą gyvenimą išliko išsiplėtęs, akis taip pat prarado pajėgumą justi atstumus tarp įvairių objektų, mėlyna rainelės spalva pakito į rudą ir taip susidarė skirtingų akių spalvų optinė iliuzija. Nepaisant patirtų sunkumų, išskirtinės išvaizdos akys tapo vienu ryškiausiu jo bruožų ir buvo neatsiejama atlikėjo įvaizdžio dalis.

Ne tik dainininkas ir aktorius

David Bowie, būdamas tikru menininku, savo potencialą išnaudojo ne vien scenoje ar prieš filmavimo kameras. Jis buvo nepaprastas tapytojas ir kolekcionierius, kūręs postmodernistinius ir siurrealistinius meno dirbinius teigdamas, jog ši veikla atstoja jam meditaciją, padeda susitelkti problemų sprendimams. Didžiulę pagarbą jis išreiškė šiuolaikiniam menui, nuolat su savimi turėjo eskizų knygas, įkvėpimo pagautas fotografuodavo įvairias detales ir paveikslus. Viename interviu jis atsivėrė pasakodamas, jog tapydamas jis išreiškia savas idėjas, kliūtis, pasitaikančias muzikos kūryboje bei pačius muzikos elementus bando realizuoti ant drobės. Jo žodžiais, menas buvo vienintelis dalykas, kurį norėjo turėti kaip nuosavybę. David Bowie dažnai investavo ir į kitų kūrėjų sukurtus šedevrus, taip pat teigė, jog yra priklausomas ir visiškai apsėstas meno. Visus jo nutapytus paveikslus, įsigytus meninius kūrinius artimieji nusprendė parduoti aukcionuose po atlikėjo mirties.


Kintantys įvaizdžiai

Kalbama, jog garsusis David Bowie turėjo ne vieną alter ego, sceniniam grožiui įkvėpimo sėmėsi iš filmo herojų bei įvairių tautų kostiumų. Menininkas žavėjosi kultinio filmo ,,A clockwork orange“ personažų apranga, taip pat nenuvertino ir Japonijos teatro kostiumų. Vienas žymiausių atlikėjo įvaizdžių – Ziggy Stardust buvo daugelio kopijuojamas, giriamas bei laikomas stipriausiai dainininko talentą bei asmenybę atspindinčių stilių. Ryškūs raudoni plaukai, išraiškingas grimas bei astronauto kostiumą primenanti apranga tapo tikra klasika visoje muzikos industrijoje. Be kitų įsimintinų pasirodymų, David Bowie sujaudino gerbėjų širdis filme ,,Labyrinth“, kuriame pasirodė su vešliu, kupinu plunksnų peruku bei aptemptu odiniu kostiumu, suteikusiu įsimintiną akcentą roko žvaigždės išvaizdai. Be ekscentriškų aprangos detalių ir aksesuarų, David Bowie mėgo ir klasiką. Ne kartą pasirinko griežto kirpimo tamsius bei šviesius kostiumus, skrybėles, išraiškingus paltus. Ryškios spalvos, tobulai priglundantys apdarai ir atitinkamas grimas lydėjo atlikėją per visą jo karjeros laikotarpį.

Įkvėpimas mados pasaulyje

Džiugu, jog David Bowie ne tik pats buvo nuolatinėje įkvėpimo žvalgyboje, tačiau aprangos idėjų suteikė ir kitiems aukštosios mados kūrėjams. Garsusis prancūzų dizaineris, palaikantis tvarių bei netradicinių apdarų idėją, Jean Paul Gaultier ne kartą kūrė savas kolekcijas bei organizavo jų pristatymus išreikšdamas susidomėjimą bei pagarbą David Bowie stiliui. 2013 m. Paryžiuje jis sukonstravo vasarai skirtas aprangas susitelkdamas vien į atlikėjo garsiausius įvaizdžius ir sukūrė jų atitikmenis. Pats Jean Paul Gaultier garsųjį atlikėją ir jo stilių apibūdina kaip tikrą inspiraciją. Po to, kai David Bowie išleido savo 24-ąjį dainų albumą 2013 m., kurį pavadino ,,The Next Day”, jis tapo prancūzų mados namų ,,Louis Vuittion“ reklamos veidu. Šie mados namai pasižymi kokybiškai ir prabangiais drabužiais bei aksesuarais, odos dirbiniais.

Giorgio Armani – italų mados karalius, įkūręs savo verslo imperiją ir užsitarnavęs tarptautinį pripažinimą nuo pat 1975-ųjų, žvilgtelėjo į David Bowie stilių ir įžvelgė potencialą. Armani sukūrė rankinių seriją, kurią puošė nutapytas David Bowie veidas, skambūs užrašai, įvaizdžių pavadinimai ir vaidmenys. Ne vien drabužių kūrėjai liko sužavėti šio menininko išvaizdos. Kiti garsūs atlikėjai: Lady Gaga, Madonna, Marilyn Manson, Charli XCX ne kartą pasirodė renginiuose, ant raudonojo kilimo vilkėdami roko žvaigždės inspiruotus drabužius.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: