Serialo "The Righteous Gemstones" plakatas

Panašu, kad aktorius ir režisierius Denny McBride‘as jaučia potraukį nesėkmingų ir nusivylusių vyrų vaidmenims. Būtent tokio tipo personažus kūręs ir įkūnijęs savo ankstesniuose darbuose (serialuose Eastbound & Down, Vice Principals), liko ištikimas savo stiliui ir pastarajame kūrinyje – HBO seriale „The Righteous Gemstones“ (liet. „Dorieji Džemstounai“), kuriame pats ir įkūnijo vieną iš pagrindinių veikėjų.

Serialo epicentras – Džemstounų šeima, pamokslus ir maldas pavertusi į sėkmingą didžiulį verslą. Jiems priklauso virtinė modernių bažnyčių pietų kraštuose, krūva dvasiškių, skleidžiančių Dievo žodį, ir televizijos šou, tiesiogiai transliuojamas sekmadienio rytą. Tokią imperiją įkūrė šeimos tėvas, Elijas Džemstounas (akt. Johnas Goodmanas), kartu su žmona Eime-Li (akt. Jennifer Nettles). Serialo veiksmas prasideda būtent po jos mirties – likusi šeima, Elijas ir 3 jau suaugę vaikai, dažnai prisimena gimdytoją ir vieni kitiems kartoja, kad „mama nenorėtų, kad mes šitaip elgtumėmės“. O pergyventi dėl savo elgesio šiai šeimynėlei tikrai yra ko: iš pažiūros kone šventųjų gyvenimus gyveną Džemstounai tiek savo versle, tiek ir asmeniniuose gyvenimuose vis prisiverda košės. Vyriausiasis sūnus Džesis, kurį ir įkūnija pats režisierius D. McBride‘as, jau pirmojoje serijoje tampa šantažo auka: gavęs vaizdo medžiagą, kurioje jis matomas vakarėlyje su kolegomis besisvaiginantis narkotikais ir laiką leidžiantis su prostitutėmis, privalo pasirinkti, ar leis medžiagai patekti į viešumą, ar gaus šantažuotojo pageidaujamą sumą – milijoną dolerių. Kadangi save pristato kaip pavyzdingą vyrą ir trijų vaikų tėvą, pagalbos kreipiasi į brolį Kelviną (akt. Adamas Devinas) ir sesę Džiudę (akt. Edi Patterson), kuri padeda gauti pinigus, nes per daugelį metų pamažu vis pasiskolindavo dalį bažnyčios surenkamų aukų.

Galima susidaryti įspūdį, kad serialo veiksmas sukasi būtent apie Džesį ir jo problemas – antraeiliams įvykiams skiriama mažiau dėmesio, jie tarsi papildo bendrą visumą, tačiau scenarijaus ašis yra būtent vyriausiojo Džemstounų sūnaus nuodėmės ir jų sprendimo būdai. Verta išskirti penktąją pirmo sezono seriją, kuri skirta Eimės-Li atminimui: nupasakojama istorija apie santykius su jos broliu Mažyliu Biliu, naujų namų paiešką ir trečiąjį nėštumą bei vyresnėlių reakcijas. Šis epizodas padeda geriau suprasti šeimos istoriją, paaiškina jos narių poelgius. Viso sezono metu skiriama ne itin daug dėmesio ir pačiai, atrodytų, pagrindine turinčiai būti serialo ašiai – šeimos valdomos bažnyčios veiklai, jos santykiui su tikinčiaisiais. Parodoma ištraukų iš Džemstounų laidos, transliuojamos sekmadieniais, šiek tiek detaliau pateikiamas naujos bažnyčios, įkurdintos prekybos centre, atidarymo ceremonijai ir pristatymui, tačiau tai – bene viskas, kas susiję su šia galinga imperija.

Pats šeimos tėvas, Elijas, dažnai lieka tarsi šešėlyje, jo figūra dažniausiai šmėsteli tuomet, kai reikia spręsti vaikų pridirbtas problemas. Nepaisant to, serialo veiksmas niekada nestoja – trumpi aplinkinių įvykių intarpai leidžia pailsėti nuo šiek tiek įkyrėti galinčio dažnai kadre šmėžuojančio Džesio veido, o veiksmo paskirstymas padeda nesunkiai sekti įvykius.

Aktorių vaidyba palieka malonų įspūdį. Ypač gerai savo darbą atliko komikas A. Devinas (Kelvinas). Būtent jaunėlis Kelvinas atrodo bene vienintelis šeimoje, tikrai tikintis savo veikla ir atsidavęs pastoriaus profesijai.

Sesuo Džudė dažnai neleidžia suprasti, koks visgi žmogus ji yra – tai sudaro brandžios ir patikimos moters, galinčios užimti rimtas pareigas vaizdą, tai staiga įtūžta ir išlieja savo pyktį, taip vis rečiau nustebindama savo aplinkinius, kurie atrodo pripratę prie tokio jos elgesio. Režisierius D. McBride‘as, atlikęs bene pagrindinį, Džesio, vaidmenį, taip pat sukėlė dvilypius jausmus – netrūko situacijų, kuomet atrodė, jog buvo perspausta su lėkštu humoru (pykčių pietaujant prie stalo scenos), bendras personažo vaizdas gali šiek tiek atgrasyti. J. Goodmanas ir jo įkūnytas Elijas, nors ir pasirodo palyginti dažnai – išsprendžiantis visas problemas, tačiau paslaptingas tėvas, apie kurį suteikiama labai nedaug informacijos. Likę rečiau pasirodantys personažai savo darbą atlieka puikiai.

Techninė serialo pusė atrodo gerai. Kokybiškas vaizdas, sklandžiai keičiami kadrai ir scenos, gerai išdėliotos kadruotės neapkrauna žiūrovo bereikalinga informacija, nesunku susitelkti į esmę. Labai pagirtina muzikinė pusė – keletą kartų skambėjusi pasaulietinio stiliaus krikščioniška muzika, turinti kantri prieskonių, puikiai padeda pajusti ekrane matomus gamtos vaizdus, kaimo vietovių dvasią.

Apibendrinant, serialas turi daug potencialo tolimesniuose sezonuose. Stipri tema, kuri dar tikrai ne iki galo išplėtota ir atskleista, yra tas kabliukas, kuris gali pritraukti minią fanų, tačiau dvilypius jausmus keliantys personažai tiesiog neleidžia pajusti jokios simpatijos, kuri verstų žiūrovą jaudintis dėl savo mylimo herojaus ir nerimauti dėl to, kas jam nutiks tolimesniame epizode. Pirmasis sezonas, susumavus visus teigiamus ir neigiamus aspektus, paliko neblogą įspūdį – lengvas, pernelyg galvos neapsunkinantis serialas puikiai tiks ieškantiems lengvo būdo praleisti laiką.

Taip pat skaitykite: TOP 10: Geriausi naujai pasirodę serialai, ką verta žiūrėti?

Ši informacija yra portalo KaunoZinios.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija ir nurodžius aktyvią nuorodą į KaunoZinios.lt. Parašykite mums adresu info@kaunozinios.lt

 
Naujienos iš interneto

Sponsored video

Taip pat skaitykite: