Romanas Protasevičius. EPA-ELTA nuotr.

Praėjus 18 mėnesių po suklastotų prezidento rinkimų, kurie sukėlė žiaurių represijų bangą prieš stipraus vadovo Aliaksandro Lukašenkos oponentus, Europos Sąjunga dar kartą išreiškė paramą nepriklausomiems Baltarusijos žurnalistams ir pareikalavo paleisti visus politinius kalinius.

Nuo 1994 m. valdžioje esantis A. Lukašenka 2020 m. rugpjūčio 9 d. vykusiuose prezidento rinkimuose iškovojo triuškinamą pergalę, kurią opozicija ir jos šalininkai, protestuodami išėję į gatves, iš karto atmetė kaip suklastotą.

Nuo to laiko Lukašenka valdo dažnai žiauriai susidorodamas su opozicija, o tai lėmė, kad kelios šalys ėmėsi taikyti sankcijas Baltarusijos pareigūnams, įskaitant patį Lukašenką.

Vakarų vyriausybės ir organizacijos atsisakė pripažinti A. Lukašenką teisėtu Baltarusijos vadovu.

Dešimtys tūkstančių žmonių buvo sulaikyti už protestus prieš rinkimų rezultatus, o dauguma Baltarusijos opozicijos veikėjų ir nepriklausomų žurnalistų buvo įkalinti už protestuotojų palaikymą arba išvyko iš šalies.

„Šimtai žurnalistų buvo priversti palikti šalį dėl persekiojimo“, – vasario 9 d. pareiškime teigė ES atstovas spaudai Peteris Stano.

„Baltarusijos valdžia uždraudė nepriklausomos žurnalistikos veiklą, o piliečiai persekiojami už tai, kad siekia susipažinti su bet kokiais nepriklausomais pranešimais.“

P. Stano teigė, kad Baltarusijoje laikoma daugiau kaip 1 000 politinių kalinių, tarp jų – dešimtys žurnalistų ir žiniasklaidos darbuotojų.

„Praėjus pusantrų metų Lukašenkos režimas Baltarusijoje ir toliau plačiai pažeidinėja žmogaus teises ir vykdo žiaurias represijas prieš visus Baltarusijos visuomenės sluoksnius“, – sakė Stano.

„Šiandien Baltarusijoje politiniais kaliniais laikomi daugiau kaip 1040 asmenų, įskaitant 33 žiniasklaidos darbuotojus“, – sakė jis.

„Nepaisant itin didelio spaudimo, drąsūs Baltarusijos nepriklausomi žurnalistai išlieka kovos už tiesą, demokratiją ir pagrindines teises priešakyje. Jie ir toliau rengia svarbius reportažus savo klausytojams Baltarusijoje ir už jos ribų“, – sakė jis.

„Daug sulaikytųjų patyrė prievartą ir žiaurų elgesį, o politinių procesų, vykstančių už uždarų durų, metu jiems buvo skirtos ilgos laisvės atėmimo bausmės“, – sakė ES atstovas spaudai ir pabrėžė, kad Baltarusijos valdžia turi nedelsiant ir besąlygiškai paleisti visus politinius kalinius.

„Esame kartu su Baltarusijos žmonėmis, kurie siekia saugios, nepriklausomos, demokratinės ir klestinčios ateities“, – sakoma pareiškime.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: