Organizatorių archyvo nuotr.

Gimdančioms moterims bei jų naujagimiams labai svarbi aplinka, buvimas tarp artimų žmonių. Įprasta manyti, kad didelėje gydymo įstaigoje galima užtikrinti platesni paslaugų spektrą ir pacientų saugumą, bet yra mažiau jaukumo. Kauno klinikinė ligoninė keičia šį stereotipą – šią vasarą pabaigusi Akušerijos ginekologijos skyriaus renovaciją, iš pagrindų atnaujinusi patalpas, įrangą, išsaugojo ir padidino galimybes suteikti šeimoms privatumą.

Gimdyvėms – asmeninės palatos

Kauno klinikinės ligoninė jau seniai taiko neįprastą didelėse ligoninėse koncepciją: kurti namų aplinką, užtikrinti maksimalų privatumą, nors akušerijos paslaugų padalinys yra vienoje didžiausių Kauno regiono ligoninių. Čia kiekviena gimdyvė turi atskirą palatą, kur šalia mamos su naujagimiu visą laiką kartu gali būti jos šeimos nariai. Ši koncepcija išlaikyta ir po viso skyriaus remonto, kai iš esmės buvo atnaujintos operacinės, gimdyklos, palatos. Jei moteris pagimdė neišnešiotą naujagimį ir jam reikalinga pagalba naujagimių skyriuje, moteriai suteikiama galimybė būti šalia savo vaiko atskirai jai skirtoje palatoje.

akuserinis2

Organizatorių archyvo nuotr.

Kaip sakė Kauno klinikinės ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriaus vedėja Jūratė Žebrauskienė, po skyriaus renovacijos šviesiose ir erdviose patalpose atnaujinta medicininė aparatūra, lovos, sienos, lubos. „Palatose prie lovų yra įranga, leidžianti bet kuriuo paros metu moteriai išsikviesti skyriaus personalą. Gimdyklose ir palatose įrengtos vonios, dušai. Nuolatinį gryno oro srautą patalpose neatidarius langų užtikrina rekuperacinė ventiliacijos sistema“, – vardijo J.Žebrauskienė.

Į skyriaus renovaciją iš viso investuota beveik 2 mln. eurų, dalį jų dengė Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo fondas.

Ypatingas laikotarpis

Nėštumas yra ypatingas laikotarpis moteriai. Tai visu pirma didelis džiaugsmas, bet kartu organizme vyksta įvairių fiziologinių permainų, kurie veikia emocijas. Moteris tampa jautresnė kvapams, skoniui, stipriau pasireiškia nuotaikų kaita, stipriai padidėja jos reiklumas komfortui, aplinkai“, – Lietuvos akušerių sąjungos prezidentė ir Kauno klinikinės ligoninės akušerijos ginekologijos skyriaus vyresnioji akušerė kalbėjo Ilona Joneliūnienė,.

Ji pastebi, kad šiuolaikinės gimdyvės yra daug labiau reiklios, nei prieš porą dešimtmečių. Jos turi galimybių rinktis įstaigas, didėja paslaugų įvairovė nėštumo laikotarpiu, gimdymo metu. „Tampa populiaru, kai visą gimdymo eigą prižiūri ir po to su gimdyve bendrauja tik viena akušerė, tokiu būdu sukuriant psichologinį komfortą. Tokia galimybė yra ir Kauno klinikinėje ligoninėje Tiesa, tai leidžiama tik tada, jei visas nėštumo periodas buvo be jokių problemų. Taip pat sudaromos galimybės iš anksto pasirinkti pageidaujamą gydytoją ar akušerę, kurie priimtų gimdymą. Ši paslauga irgi sparčiai populiarėja“, – pasakojo I.Joneliūnienė.

akuserinis3

Organizatorių archyvo nuotr.

Esant mažos rizikos gimdymui, moterį, jos pageidavimu, gali prižiūrėti tik akušerė, o tai dar labiau priartina gimdymo sąlygas prie namų aplinkos. Jei moteriai nėštumo metu išsivystė komplikacijos, ar ji serga ligomis, nesusijusiomis su nėštumu, ji bus ištirta, stebima ir gydoma nėštumo patologijos palatose, o gimdymo metu jai pagalbą suteiks kvalifikuota akušerių ir gydytojų akušerių ginekologų bei anesteziologų komanda, naujagimį prižiūrės naujagimių skyriaus personalas.

Kauno klinikinė ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriuje gali gimdyti moterys, kurios vaisių išnešiojo ne mažiau, kaip 34 sav.

Bendravimo svarba

Nėštumo metu įvairiausių klausimų kyla net ir toms moterims, kurios gimdo ne pirmą kartą. „Nors gyvename interneto amžiuje, kai yra daug įvairiausios informacijos, visada atsiranda individualių, specifinių klausimų. Dėl to kiekvieną ketvirtadienį 12 val. rengiame nemokamas paskaitėles nėščiosioms, jų metu moteris supažindiname su nėštumo, gimdymo, pogimdyminio laikotarpio eiga, atsakome į joms kilusius klausimus. Atskiri užsiėmimai skiriami pasiruošimui naujagimio žindymui“, – įsitikinusi I.Joneliūnienė.

Po gimdymo rūpesčių nemažėja ir konsultacijų poreikis tik padidėja. I.Joneliūnienė pastebi, kad labai svarbi moterims pagalba – taisyklingas žindymas. „Turėdami Palankios naujagimiui ligoninės statusą neapsiribojame formaliomis konsultacijomis, bet kiekvienu atveju betarpiškai bendraujame su pacientėmis. Mes vieni iš nedaugelio turime žindymo specialistės etatą. Akušerė Valerija Perminaitė padėjo ne vienai moteriai, kuri manė nesugebėsianti kūdikiui užtikrinti natūralaus maitinimo. Labai džiaugiamės, kad beveik visi mūsų skyriuje gimę naujagimiai namo išvyksta maitinami tik mamos pienu “, – pasakojo I.Joneliūnienė.

Moterims išvykus į namus konsultacijos tęsiamos telefonu ar atvykus į priėmimo kambarį. Jos taip pat sugrįžta į prieš kelerius metus įkurtą Mamų svetainę, kur bendrauja su personalu, viena su kita, apsikeičia drabužėliais, pasidalija savo patyrimu, auginant savo kūdikius. Susitikimai rengiami kiekvieno mėnesio trečią trečiadienį 15 val.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: