Pexels.com archyvos nuotr.

Kinija iškilmingai paminėjo 72-ąsias Komunistų partijos valdymo metines. Visą savaitę vykusios valstybės šventės metu, valstybės valdoma žiniasklaida spinduliavo patriotizmu – šlovino valstybės ekonominį pakilimą, karinius pasiekimus, politinę įtaką ir netgi vyrų ūgį.

Keliose žiniasklaidos priemonių, įskaitant nacionalinį laikraštį „Global Times“ ir transliuotoją „CCTV“, buvo skelbiama apie tyrimą, paskelbtą praėjusių metų medicinos žurnale „The Lancet“, kuriame buvo tiriama vidutinio ūgio evoliucija pasauliniu mastu. Iš visų tirtų šalių, Kinijoje pastebėtas didžiausias pokytis vyrų ūgyje – 19 m. vyrų ūgis nuo 1985 m. iki 2019 m. padidėjo 9-iais centimetrais.

Tokia tendencija pastebima ir Kinijos mokslininkų atliktuose tyrimuose. Anot Nacionalinės sveikatos komisijos gruodžio mėnesį paskelbtos tyrimo ataskaitos, 2014-2019 m. stebėtas vidutinis vyrų ūgis, kurių amžius 18-44 m., padidėjo 1,27 cm.

Pexels.com archyvos nuotr.

Kinijos moterų ūgis taip pat padidėjo, tačiau toks pokytis nepateko į pasaulinį moterų ūgio pokyčių sąrašą.

Išvados atspindi, kad toks ūgio padidėjimas toli gražu nėra susijęs tik su fiziniu vystymųsi. Tiesą sakant, ko gero tai yra ženklas, jog per keletą pastarųjų dešimtmečių sparčiai išaugo Kinijos ekonomika bei ženkliai pagerėjo gyvenimo kokybė.

Kuomet 1970-aisiais prasidėjo Kinijos ekonominė reforma, šalis buvo skurdi ir neišsivysčiusi, o jos žmonės kentėjo nuo skurdžios mitybos bei bado. Pradėjus vykdyti „Didžiojo šuolio“ programą, dėl katastrofiškos vyriausybės politikos įsivyravo visuotinis badas, dėl kurio mirė dešimtys milijonų žmonių, ir kuris žmonių prisiminimuose įsirėžė ilgam.

Visuotinės reformos tapo reikšmingu lūžiu. Augant rinkos ekonomikai ir stabilizavusis valstybei, maisto pasiūla ir asmeninis turtas išaugo. Žmonių mityba pasikeitė, ypač jiems greitai persikėlus gyventi į miestus per urbanizaciją.

Svarbiausia, kad vaikai pradėjo maitintis taip, kad galėtų augti sveikai, o tai atsispindėjo ir jų ūgyje. „Vaikų ir suaugusių ūgis didėjo kartu su ekonomikos vystymųsi“, – rašoma 2014 m. Pekino Sostinės pediatrų instituto tyrime.

Anot Kinijos vyriausybės nustatytų normų, per kelis pastaruosius dešimtmečius šimtai milijonų žmonių išbrido iš skurdo.

Pexels.com archyvos nuotr.

Tačiau Kinijos ekonomikos augimas tarp kaimo ir miesto regionų taip pat padidino atotrūkį sveikatos srityje, ūgyje ir pajamose.

Anot Kinijos Nacionalinio Statistikos Biuro duomenų, disponuojamos pajamos atitenkančios vienam gyventojui kaimo regionuose 2019 m. buvo 16 021 juanių (2 150 eur.), o miesto regionuose 42 359 juanių (5 680 eur.). Nepaisant to, kad valstybė sparčiai modernizavosi, daugelį dešimtmečių daugybė kaimo bendruomenių buvo atskirti nuo pagrindinių patogumų bei viešojo transporto jungčių.

Taip pat skaitykite: Lėta, bet užtikrinta Xi Jinpingo kelionė į Kinijos diktatoriaus poziciją

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: