Nadya Tolokonnikova © Vilmanto Ramono nuotr. /KaunoZinios.lt

Nadya Tolokonnikova žinoma Rusijos muzikantė, menininkė ir aktyvistė, išgarsėjusi dėl drąsių protestų ir performansų su pankgrupe „Pussy Riot“, kurie lėmė jos įkalinimą autoritarinėje Rusijoje. Nepaisydama visko, kas jai nutiko, ji nepasidavė ir toliau spardo užpakalį Rusijos valdžiai.

Nadya savo aktyvizmo karjerą pradėjo 2007 m., kai prisijungė prie meno kolektyvo „Voina“. Šio kolektyvo tikslas buvo provokuoti ir kelti politinius klausimus per drąsius ir dažnai šokiruojančius pasirodymus. Išsiskyrusi su „Voina“, 2011 m. Nadya įkūrė „Pussy Riot“ – feministinę protestų ir meno performansų grupę. 2012 m. grupei atlikus pasirodymą Maskvos Kristaus Gelbėtojo katedroje, nukreiptą prieš Ortodoksų bažnyčios lyderių paramą Putinui, Nadya Tolokonnikova kartu su dviem savo grupės narėmis, Yekaterina Samutsevich ir Maria Alyokhina, buvo sulaikyta ir apkaltinta chuliganizmu. Teismas nusprendė, kad dėl atlikto chuliganizmo, paremto religine neapykanta, visos trys grupės narės turėtų kalėti po dvejus metus.

Nadya ir kitos „Pussy Riot“ narės buvo paleistos iš kalėjimo trimis mėnesiais anksčiau dėl Rusijos Dūmos patvirtintos amnestijos už chuliganizmą nuteistiems kaliniams. Vos spėjusios pajusti laisvės skonį, Nadya kartu su Alyokhina įkūrė nevyriausybinę organizaciją „Zona Prava“, kuri siekia teikti pagalbą kaliniams Rusijoje. Šios organizacijos tikslas yra kovoti už žmogaus teises ir prieš neteisėtą elgesį kalėjimuose.

Nadya Tolokonnikova © Vilmanto Ramono nuotr. /KaunoZinios.lt

2014 m. Nadya ir Alyokhina įkūrė baudžiamosios ir teisinės tematikos žinių portalą „Mediazona“, kuris nukreiptas prieš Putiną. „Mediazona“ siekia atskleisti Rusijos teismų ir teisėsaugos neteisybes. Pasak Nadios ir Marijos, „Mediazona“ skirta užpildyti Kremliaus sukurtą laisvos žiniasklaidos tuštumą po to, kai kelių nepriklausomų žiniasklaidos portalų valdžia buvo pakeista į Kremliui palankesnę.

2022 metais Ukrainos valdžiai paskelbus, jog paramą dabar priima ir kriptovaliutomis, Nadya įkūrė „Ukraine DAO“ – decentralizuotą autonominę organizaciją, kurią valdo visi jos nariai. Šios organizacijos pagalba ji surinko 7 milijonus JAV dolerių paramos karo siaubiamai Ukrainai, pardavinėdama NFT, iš kurių vienas buvo Ukrainos vėliava. Po tokios sėkmingos pradžios kripto pasaulyje, ji sugalvojo įkurti dar vieną DAO – „Unicorn DAO“, su misija perskirstyti turtą ir matomumą tam, kad sukurtų lygybę visiems, identifikuojantiems save moterimis ir LGBTQ+ nariams. Šio DAO pagalba Nadya stengiasi sukurti infrastruktūrą feminizmo ir homoseksualumo revoliucijai kripto pasaulyje, rinkti ir parodyti pasauliui moterų bei LGBTQ+ bendruomenės kurtą meną, paremti jų kuriamus verslus.

Kalėjimas iš jos neatėmė ir meno gyslelės. Ji toliau įsitraukia į meninę veiklą, o 2022 m. pristatė performansą pavadinimu „Putin’s Ashes“, kuris susilaukė tiek daug dėmesio, kad Nadya pateko net į Rusijos ieškomų asmenų sąrašą. Šiame kūrinyje Nadya kartu su grupe moterų sudegino Putino paveikslą, o pelenus surinko į buteliukus, kuriuos vėliau panaudojo savo kituose meniniuose kūriniuose. Be to, šiemet ji pirmą kartą pristatė savo solinę parodą Europoje, pavadinimu „Rage“, kurioje eksponuojami jos darbai, nutaikyti prieš patriarchizmą ir religinę represiją.

Per 10 laisvės metų Nadya spėjo išleisti kelias knygas: pokalbius su filosofu Slavoj Žižek, su kuriuo bendravo laiškais sėdėdama kalėjime, pavadinimu „Comradely Greetings: The Prison Letters of Nadya and Slavoj“ (2014) ir autobiografijas „How to Start a Revolution“ (2016) ir „Read and Riot: A Pussy Riot Guide to Activism“ (2018). Be visų savo veiklų, ji taip pat suvaidino populiariame „Netflix“ seriale „House of Cards“, kuriame kartu su savo grupės nariais Maria Alyokhina ir Pyotr Verzilov vaidino save pačius. Serialo epizode jie, sėdėdami Baltuosiuose rūmuose, griežtai kritikavo šio serialo Putino atitikmenį dėl korupcijos.

„House of Cards“
Kadras iš serialo

Nadya Tolokonnikova, išgyvenusi prievartą, sunkias gyvenimo sąlygas, izoliaciją kalėjime, pastovų Rusijos valdžios persekiojimą, tinklalaidėse ir pokalbių laidose demonstruoja pasauliui kaip nepasiduoti gyvenimo iššūkiams, siekti savo tikslų ir kovoti už tiesą.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: