Du rusų pilietybės vyrai, įtariami nuodijimais Anglijoje 2018 metais, Solsberio mieste, šiuo metu yra siejami su dar keletu nusikaltimų. Vienas jų – Čekijos Respublikoje įvykęs sprogimas ginklų sandėlyje.

Europos žvalgybos agentūros yra įsitikinusios, kad GRU padaliniui numeriu 29155 yra keliami ypatingi reikalavimai ir sudėtingos užduotys: sabotažas, perversmas, žmogžudystės.

Rusijos vadovybė tokius kaltinimus vadina absurdiškais.

Čekijos vyriausybė paskelbė, kad iš šalies išsiunčia 18 Rusijos diplomatų. Pastarieji yra siejami su Rusijos žvalgybinėmis struktūromis, kurios įtariamos prisidėjusios prie Čekijos ginklų sandėlio sprogimo 2014 metais. Jo metu žuvo du žmonės.

Čekų ministras pirmininkas Andrejus Babis teigia, jog šalis privalėjo duoti atsaką priešiškai nusiteikusioms tarnyboms, kurios yra įtariamos organizavusios incidentą. Politikas įsitikinęs, kad tai GRU darbas. Čekijos Užsienio reikalų ministras Dženas Hamacekas tikina, kad informuos NATO ir Europos Sąjungos vadovybes apie šiuos įtarimus. Visa tai bus detaliai aptarta susitikimų metu.

Rusijos užsienio reikalų ministerija atkirto, kad tikrai imsis atsakomųjų priemonių už nepagrįstus kaltinimus ir siekį sugriauti normalų bendradarbiavimą tarp šalių.

Įgudę nusikaltėliai

Incidentas nutiko 2014 metų spalio 16 dieną, pamiškėje esančioje Čekijos amunicijos saugykloje. Sprogimas buvo toks stiprus, kad pastato beveik neliko, o netoliese buvusių pastatų langai išbyrėjo nuo smūgio jėgos.

Toje pačioje vietovėje buvusios mokyklos buvo operatyviai evakuotos. Praėjus daugiau negu mėnesiui buvo rasti du 56 ir 69 metų, ten dirbusių vyrų, lavonai. Tuo metu buvo tikima, kad įvyko nelaimingas atsitikimas.

Kruopščiai atliktas Čekijos vyriausybės detektyvinis darbas atskleidė galimą kaltininką – Maskvos diktatą vykdantį GRU padalinį, numeriu 29155.

Čekijos policija rado be galo svarbų įkaltį. Kompanijai „Imex Group“, kuri buvo atsakinga už amunicijos sandėlį, buvo atsiųstas elektroninis laiškas iš Tadžikistano Nacionalinės Gvardijos. Jame buvo prašoma prieigos dviems vyrams, kurie esą yra inspekcijos pareigūnai. Prie laiško buvo prisegtos pasų nuotraukos. Tai buvo du vyriškiai: Nikolajus Popa, Moldavijos pilietis ir Ruslanas Tabarovas, Tadžikistano pilietis.

Detalūs tyrimai buvo paskatinti po apnuodijimų Anglijoje, Solsberio mieste. Visos Europos žvalgybos agentūros buvo sukeltos ant kojų.

Šios dvi nuotraukos sutapo su atvaizdais įtariamųjų, kurie yra atsakingi už žmonių apnuodijimus Anglijoje.

Veikla Anglijoje

Minėti nusikaltėliai atvyko į Angliją 2018 metų kovo mėnesį su kitokiomis tapatybėmis. Tuomet jie tapo Ruslanu Boširovu ir Aleksandru Petrovu. Abu vyrai buvo nufilmuoti CCTV tipo kameromis Solsberyje ir identifikuoti Metropolitano Policijos. Jie buvo įtariami jau kitu nusikaltimu – nervus paralyžiuojančios medžiagos „Novičiok“ atvežimu į šalį. Mėgintuvėlį su nuodais jie paliko ant durų rankenos namo, kuris priklausė buvusiam GRU darbuotojui Sergėjui Skripalui.

Po kelių mėnesių vietinė moteris, Davn Sturges, buvo nužudyta tais pačiais nuodais, kurių buvo rasta išmestame kvepalų buteliuke.

Kiek vėliau tyrimų agentūra „Bellingcat“ identifikavo tikrasias vyrų tapatybes. Pasirodo, kad Ruslanas Boširovas iš tiesų yra Anatolijus Čepiga, o Aleksandras Petrovas buvo Aleksandras Miškinas, abu vyrai – GRU pareigūnai.

Vėliau įtariamieji pasirodė Rusijos televizijoje, teigdami, kad yra sporto mitybos specialistai, kurie mieste buvo visai kitokiais tikslais. Viso labo norėjo pasigrožėti Solsberio katedros stogu.

Sekant nusikaltėlių pėdsakais

Kiek anksčiau, 2014 metais, vyriškiai pasinaudoję tomis pačiomis falsifikuotomis tapatybėmis – Ruslano Boširovo ir Aleksandro Petrovo – atvykimui į Prahos oro uostą.

Čekijos sostinėje praleistos dvi dienos, vėliau vyrai užsirezervavo apartamentus nakvynei Ostravos mieste, netoli nuo ten, kur įvyko sprogimas. Ostravoje turėta būti iki spalio 17 dienos.

Sprogimas įvyko spalio 16 dieną. Tuo metu vyrai jau buvo pakeliui į Vienos oro uostą, iš ten planuota grįžti į Maskvą. Pareigūnai neišsiaiškina tik vieno: kaip buvo susprogdintas ginklų sandėlys.

Kodėl pasirinktas būtent šis ginklų sandėlys? Pasirodo, kad iš čia buvo tiekiami ginklai į keletą valstybių, kurios buvo nusiteikusios priešiškai Kremliaus atžvilgiu. Tai buvo Ukraina, kitos besivaržančios su Rusija valstybės iš Azijos.

Europos žvalgybos tiki, kad GRU padalinį 29155 sudaro apie 200 asmenų, tačiau vos 20 pasirinktųjų agentų atlieka darbą fiziškai. Dalinys siejamas ne tik su apnuodijimais Anglijoje, sprogimu Čekijoje, tikima, jog jis yra atsakingas ir už bandymą perversmu keisti valdžią Juodkalnijoje 2016 metais.

Europos valstybės tiria ir ieško papildomų detalių, kurios susies ir kitus įvykdytus nusikaltimus su Rusijos Karine Žvalgyba.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: